Basın mensuplarına hizmet damgalı pasaport verilmesine ilişkin duyuru

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından basın mensuplarına hizmet damgalı pasaport verilmesine ilişkin duyuru yayımlandı.

Basın mensuplarına hizmet damgalı pasaport verilmesine ilişkin duyuru
11 Ağustos 2016 Perşembe 10:41

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, basın mensuplarına hizmet damgalı pasaport verilmesine ilişkin duyuru yayımladı. İşte söz konusu duyuru:

BASIN MENSUPLARINA HİZMET DAMGALI PASAPORT VERİLMESİ HAKKINDA DUYURU

Bilindiği üzere, basın kartı sahibi basın mensuplarının yurtdışına çıkışlarında kolaylık sağlanması amacıyla, 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 14/B-C maddelerine istinaden hizmet damgalı pasaport (gri pasaport) almalarının temini için Genel Müdürlüğümüz tarafından yurtdışı görev onayı düzenlenmektedir. Konuyla ilgili düzenlemelere, Basın Kartı Sahibi Basın Mensuplarının Hizmet Damgalı Pasaport Başvurularında Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönerge’de yer verilmiştir. Söz konusu Yönerge’ye Genel Müdürlüğümüz internet sitesi üzerinden ulaşılabilir.

Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğünün 23/07/2016 tarihli ve 2016-2479-107204 sayılı yazıları ile, hizmet damgalı pasaport hamillerinin yurtdışına çıkışlarında, görevlendiren kamu kurumu tarafından düzenlenecek olan “pasaport hamilinin yurtdışına çıkmasına mahsur olmadığına ilişkin bir yazı”nın ibraz edilmesi halinde çıkış işlemlerinin yapılacağı ifade edilmiştir.

Bu bağlamda, Genel Müdürlüğümüz tarafından adlarına yurtdışı görev onayı düzenlenerek hizmet damgalı pasaport alan basın kartı sahibi basın mensuplarının yurtdışına seyahat planlamalarında Genel Müdürlüğümüze yazılı olarak başvurmak suretiyle yukarıda bahsedilen yazıyı talep etmeleri gerekmektedir. Basın mensuplarından gelen bu minvaldeki taleplere ilişkin yapılan değerlendirmeler neticesinde durumu uygun görülenlere; “yurtdışına çıkışlarına engel bulunmadığına dair bir yazı” düzenlenerek verilmektedir.

Önemle duyurulur.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber