Başbakan Binali Yıldırım grup toplantısında konuştu

Başbakan Binali Yıldırım, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Binali Yıldırım, Osmangazi Köprüsü'nün bayram öncesinde açılacağı müjdesini verirken, esnaf ve sanatkara'da bayram müjdesi verdi.

Başbakan Binali Yıldırım grup toplantısında konuştu
28 Haziran 2016 Salı 12:25

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım Partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Binali yıldırım grup konuşmasında önemli açıklamalarda bulunurken, esnaf sanatkarlara müjdeli haebri verdi. Binali Yıldırım herkesin merakla beklediği Osmangazi Köprüsünün bayramdan önce açılacağını açıkladı. 


Başbakan Binali Yıldırım'ın grup toplantısındaki konuşmasının satır başları;

"Kanayan bir yara durmuş, süregelen bir sorun çözüme kavuşmuştur. Türkiye, Filisin halkının haklı davasının her zaman yanında olacaktır. Herkes için barış, herkes için huzur ve esenlik diliyoruz. Lakin zamanın akışı olağanüstü gündemi de getirebiliyor. 

Rusya da bizim normalleşme kararlılığımızın bir göstergesidir. Bugünlerde önemli gelişmeler olduğunu paylaşmak isterim. Hem ekonomik hem kültürel işbirliği üzerindeki talihsiz gelişmelerin sonlandırılması için çaba gösterdik. Karşılıklı yazışmalar Türkiye ile Rusya arasındaki buzların çözülmesini sağlamış gösteriyor. Normalleşme sürecinin de başladığını söylebilirim. İşlerin bu noktaya gelmesinde birçok gayret var. Özellikle kardeşlerimiz Kazakistan, Azerbaycan liderlerinin bu konudaki yoğun çabaları için şükranlarımızı sunuyoruz. 

Bu dönem, başka bir şey söyledik. Dostlarımızı artıracağız, düşmanlarımızı azaltacağız. Çalışmalarımız devam ediyor. Rusya ile sınırlı değil Akdeniz ve Karadeniz'i çevreleyen dostlarımızla ilişkilerimiz geliştireceğiz.

33. Fasıl ayın 30 unda müzakereye açıklacaktır.

18 Mart'ta yapılan AB zirvesinde, 33 nolu zirve faslı ayın 30'unda müzakereye açılacaktır. Hayırlı uğurlu olsun. İlgili bakanlarımız Brüksel'de hazır bulunacak ve bir faslın daha açılışını gerçekleştirecektir. AB yolundaki çalışmalar daha da ivmelenecek, daha da hızlanacak. 
Adaleti en temelinden sarsan şey yaşam hakkına saldırı, terördür. Terörle mücadelede başarı için iyi terörist, kötü terörist ayrımının ortadan kalkmasına inanıyoruz. Türkiye, çifte standartlı tutumları herkesin yüzüne açık açık söylüyor. Türkiye demokrasi ve hukuktan taviz vermeden terörle mücadele eden nadir ülkelerin başında geliyor.

Mülteci Sorunu

AB, göçmen konusunda da iyi bir imtihan veremedi. Biz vazifemizi üstlenirken, dünya kamuoyu bu çabalarımızı seyretmekle yetindi. 3 milyona yakın Suriyeliye evsahipliği yapan Türkiye, BM raporuna göre en fazla göçmen barındıran ülkedir. Çağrılarımızı yaptık ne AB, ne ABD; beklenen desteği alamadık. AB ve ABD bu yüke omuz vermek zorunda. Ahlaki sorumluluk gereği bizim değerlerimize uygun olan, bu 3 milyon kardeşimizin yaşam şartlarının iyileştirilmesidir. 11 milyar 700 milyon dolar bütçe kullandık. Uluslararası toplumun katkısı 20'de biri.

Esnaf ve Sanatkara bayram müjdesi

Esnafımızın gecikmiş borçlarının faizlerini siliyoruz. Kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın yaptığı titiz çalışma sonucu 110 bin esnafımızın tamamını 400 milyon liralık yükten kurtarıyoruz. Esnafımız borcun anaparasını ödeyecek, ayrıca yeniden taksitlendirilecek. 

Tarım sektöründe önemli yatırımlar

Türkiye önemli bir tarım ülkesidir. Çiftçiler için yeni açılımlar getiriyoruz. Türkiye'nin geleceği tarımdadır. Tarım potansiyelimizi açığa çıkarmak ve tarım ve hayvancılığın payını artırmak ana hedefimiz olacaktır. Hububat hasatı devam ediyor. Toprak Mahsulleri alımlara başladı. 1,25 milyon ton buğday alımı gerçekleşti. Üreticimizin fiyatlardan memnun olmasından dolayı Ofis devreye girmiyor. Özellikle Trakya bölgesinde buğday fiyatları biraz düşüş eğiliminde, Ofis burada fiyat açıklama ihtiyacı duymuştur. Ofisin ürün alımlarında üreticiden ton başına kestiği boşaltma ücretini de kaldırıyoruz. Biz çiftçimizin, üreticimizin her zaman yanında olduk. Ürün asla tarlada kalmayacak. Kurda, kuşa yem etmeyeceğiz.

Don, sel, kuraklık gibi afetlerden zarar gören çiftçilerimiz var. Çalışmalar titizlikle devam ediyor. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığımız başta olmak üzere bakanlıklar çalışmalarını yapıyor. Topraklarımızı geleceğimiz olarak görüyoruz. Yeni bir uygulamaya daha geçiyoruz. 6,5 milyar hektar büyüklüğündeki ovamızı tarımsal sit alanı ilan ediyoruz. Atılacak tohum, dikilecek her fidan, buralara çivi çakılmayacak, tarım arazisi olarak kalmaya devam edecek. Ekilemeyen arazilerimizi atıl olmaktan çıkarıyoruz. Ekilmeyen arazileri sahipleri namına değerlendireceğiz. Bu topraklar milli servetimiz. Ekilmeyen 2 milyon hektar tarım arazisinden 16 milyar lira tarımsal hasıla hedefliyoruz.

Yurt dışından toprak kiralamak vizyon meselesidir. Anamuhalefet liderinin bunu anlamaması normaldir. Muhalefet ülkemize toprak kazandırmanın nesinden rahatsız olur anlamak mümkün değil. Biz nüfusumuzun 100, 120 milyona ulağacağı günleri düşünerek bu adımlara atıyoruz. Muhalefet milli gelirin yüzde 1'inin ödenmediğini iddia ediyor. Bunu yasa haline getiren biziz. 2015'in milli geliri 1,913 milyar lira, tarıma verdiğimiz destek 10 milyarın üzerinde. Bu destek değil de nedir Sayın Kılıçdaroğlu? 2015 yılı sonunda eriştiği meblağ 19 milyar 590 milyondur. Meşhur hesap uzmanı hesapla bakalım. Hesapla da görelim, tarıma destek ne kadar? Biz çiftçi, üretici olunca asla cimri olmayız. Kürsüden değil, kasadan konuşuruz.

Müftüler Resmi nikah kıyabilecek

AK Parti hayatın her alanında ne ihtiyaç varsa çözüm üreten bir parti olmaya devam etti. Birinci müjdemiz İçişleri'nde vatandaşlık hizmetlerinde yenilik geliyor. Artık nüfus müdürlüklerine gitmeye ihtiyaç kalmayacak. Vatandaş bürokrasiyle uğraşmayacak. Vatandaş bundan sonra mahkeme kararına ihtiyaç duymadan, adlarını soyadlarını değiştirme haklarına sahip olacak. Pasaport ve ehliyet işlemi artık nüfus idarelerinden yapılacak. Emniyetteki 5 bin polis trafikte, güvenlikteki görevlerine dönecek. Muhtarlara da evlendirme yetkisi verilecek. İl ve ilçe müftüleri de resmi nikahları kıyabilecek.


 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber