Akdağ: İflas erteleme tamamen kalkıyor

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, iflas ertelemeyi kaldıracaklarını söyledi. İflas erteleme OHAL süresince yasaklanmıştı.

Akdağ: İflas erteleme tamamen kalkıyor
30 Ocak 2018 Salı 14:15

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, yatırım ortamını iyileştirmek amacıyla hazırlanan reform paketini açıkladı. Buna göre, iflas erteleme tamamen yürürlükten kaldırılıyor, şirket kurmak kolaylaşıyor.

Akdağ, yatırım ortamını iyileştirmek amacıyla hazırlanan reform  paketini Çankaya Köşkü'nde basın toplantısıyla açıkladı. Türkiye'nin bu sene itibarıyla Dünya Bankasının İş Yapma Kolaylığı  Endeksi'nde 60'ıncı sırada yer aldığını kaydeden Akdağ, Türkiye'yi ilk 20'ye  sokmak için çok yoğun çalıştıklarını belirtti.

İşte Akdağ'ın açıklamalarından satırbaşları ise şöyle;

İflas erteleme ile konkardatoyu bir araya getirerek yeni bir reform hazırladık, yakında Adalet Bakanı bunu açıklayacak.

İflas erteleme sürece azami 23 ay olacak. Şirketlerin tasfiyesinden ziyade ticari hayata devamını esas alıyoruz. Alacakları da sürece dahil ediyoruz.

İflas Erteleme Kurumu tamamen kaldırılıyor, Konkordato revize edilerek bir ‘Kurtarma Anlaşması Kurumu’ oluşturuluyor.

''Şirket kuruluşunu 7 işlemden 1 işleme indiriyoruz''

İkinci önemli husus, şirket kuruluşlarının kolaylaştırılması. Tek noktadan, yarım günde hiçbir aracıya gerek duyulmadan şirket kurulmasını hedefliyoruz. Şirket kuruluşunu yedi işlemden bir işleme indiriyoruz. Mesela Sosyal Güvenlik kaydı, SGK'ya gitmeye gerek kalmadan ticari sicil müdürlüğünde şirket kuruluşu esnasında elektronik olarak gerçekleştirilecek.

''Yüzde 25’lik sermaye blokajı şartını kaldırıyoruz''

Şirket kuruluşu aşamasında talep edilen yüzde 25 sermaye blokajı şartını kaldırıyoruz. 24 ay içerisinde şirketler gerçekleştirecekler. Vergi dairesi tarafından gerçekleştirilen her şirkete yoklamaya gidilme kaldırılıyor. Maliye Bakanlığı ihtiyaç hissettiği şirketlere yoklama için gidebilir. İllaki her şirkete gidecek gibi bir durum olmayacak.

''İnşaat işlem süreçlerinde 12 işlem 5’e indirildi''

İnşaat izinleri sürecinde 18 toplam işlem var. 12'si belediyelerdeki işleri kapsıyor. Bunu da 12'den 5'e indirildi. Belediye işlemleri dışında kalan 6 işlemin 5'ini de elektronik ortamlara aktardık. Bir daha bunun için de SGK'ya gitmeye gerek kalmayacak.

''İnşaat ruhsatındaki imza sayısı 18’den 1’e düşürüldü''

Bunlar hemen yapılabilirmiş gibi geliyor. Bunlar için kanun değiştirmek lazım. Mesela, SGK borcu yoktur yazısını elektronik ortamda belediyelere aktarılması için mevzuat düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca Yapı Denetim Kanunu'nda gerçekleştirilecek değişikliğin biri de inşaat ruhsatındaki imza sayısını 18'den 1'e düşürüyoruz.

''Yük teslim talimat formu bedeli için üst sınır getiriyoruz''

İthalat ve ihracat işlemlerinin kolaylaştırılması.... Burada da antrepoda geçici depolama işletmecilerinin hizmet bedelini tarifeye bağlıyoruz. Çok yüksek fiyatlar alınabiliyor. Bu tarifeye uymayanlar için de ceza getiriyoruz. Yük teslim talimat formu bedeli için üst sınır getiriyoruz. Gümrük Müşavirleri için de üst sınır getiriyoruz.

Vergi beyannameleri, elektrik arz güvenliğinin artırılması ve elektrik bağlantı işlemleri, taşınır rehni gibi çeşitli konularda da iyileştirmeler getiriyoruz.

Yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik 93 maddeden oluşan reform paketini TBMM'ye sevk edeceğiz


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber