Su kalitesi ölçümlerinde Antalya'nın sahilleri liste birincisi

Su kalitesi ölçümlerinde Antalya'nın sahilleri liste birincisi Türkiye genelinde yapılan su kalitesi ölçümlerinde, Antalya sahilleri 'mükemmel' olarak değerlendirildi. Marmara sahilleri ise 'kötü' olan kategori içerisinde yer aldı.

Su kalitesi ölçümlerinde Antalya'nın sahilleri liste birincisi
04 Temmuz 2021 Pazar 13:26

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptıkları ortak bir çalışma ile, 'Yüzme Suyu Kalitesinin Yönetilmesine Dair Yönetmelik' kapsamında, 'Yüzme Suyu Takip Sistem' uygulaması gerçekleştirdi.

Bu uygulama Türkiye genelinde, deniz ve göllerde kullanılıyor. Uygulama sayesinde, deniz ve göllerin sularında ölçümler yapılıyor.

"İYİ KÖTÜ, MÜKEMMEL..."

Havaların ısınmasıyla birlikte başta Ege ve Akdeniz sahilleri olmak üzere insanların yüzmek için bu tür alanlara akın ettiği bugünlerde, özellikle Marmara Denizi'nde yaşanan müsilaj sorunuyla birlikte Halk Sağlı Genel Müdürlüğü'nce tüm kıyılardaki plajlardan alınan numuneler neticesinde su kalitesi 'mükemmel', 'iyi', 'kötü', 'girilmesi yasak' olarak dört ayrı kategoriye ayrıldı.

Bu kapsamda Antalya İl Yüzme Suyu Komisyonu, Antalya sahillerinde yaptığı su kalitesine ilişkin ölçümlerin sonuçlarını paylaştı.

Komisyon; halk sağlığını korumak, geliştirmek, koşulları düzeltmek, sağlığa zarar veren bütün hastalıklarla ve zararlı etkenlerle ve risk oluşturan faktörlerle mücadele etmek ve genel sağlığın korunması amacıyla bu çalışmanın yapıldığını açıkladı.

Su kalitesi ölçümlerinde Antalya nın sahilleri liste birincisi  #1

342 NOKTADAN NUMUNE ALINDI

Antalya için belirlenmiş olan yüzme sezonunda 1 Mayıs'tan 30 Ekim'e kadar süreçte 15 günde bir olmak üzere 640 kilometrelik sahil şeridinde 303'ü yüzme alanları, 39'u dere kirlilik izleme alanları olmak üzere toplam 342 noktadan numune çalışmaları yapıldığı belirtildi.

Alınan numunelerin mikrobiyolojik analizleri yapılmak üzere soğuk zincirde Antalya Halk Sağlığı Laboratuvarı ve Alanya Halk Sağlığı Laboratuvarı'na teslim edildiği kaydedildi.

ANTALYA MÜKEMMEL MARMARA KÖTÜ

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün kamuya açık internet üzerinden paylaştığı sonuçlarına göre ise Antalya'nın 640 kilometrelik sahilinde 342 noktadan alınan numune sonuçlarında yüzme açısından, su kalitesi tüm noktalarda 'mükemmel' olarak gösterildi.

Müsilaj sorunun yaşandığı Marmara'da ise birçok noktada su kalitesi 'kötü' kategorisinde yer aldı.

Su kalitesi ölçümlerinde Antalya nın sahilleri liste birincisi  #2

SONUÇLAR İNTERNET ÜZERİNDEN YAYINLANIYOR

Numune çalışmalarının analiz sonuçlarının ise numunelerin laboratuvardan alınış tarihinden itibaren üç gün sonra paydaş kurumlarla paylaşıldığı açıklandı.

Bu kurumlar ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi-ASAT), Devlet Su İşleri, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı'ndan oluşuyor.

Ayrıca tüm yüzme alanlarına ait sonuçlar ve izleme noktaları ise Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nce internet üzerinden kamuya açık bir şekilde yayınlanıyor.

Su kalitesi ölçümlerinde Antalya nın sahilleri liste birincisi  #3

4 BİN 285 ADET NUMUNE ÇALIŞMASI YAPILDI

Antalya'daki sahillerde  geçen yıl yüzme sezonu boyunca 306 numune noktasından toplam 4 bin 285 adet numune çalışması yapıldığı da belirtilerek, uygun çıkmayan numunelerin ilgili kurumlarla anlık paylaşıldığı kaydedildi.

2021 yılı yüzme sezonunda değerlendirilmek üzere vatandaşların görüş ve önerilerinin İl Yüzme Suyu Komisyonu tarafından değerlendirmeye alınacağı çağrısında da bulunuldu.

Su kalitesi ölçümlerinde Antalya nın sahilleri liste birincisi  #4

Su kalitesi ölçümlerinde Antalya nın sahilleri liste birincisi  #5

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber