Satılık Kediler

Türkiye başta olmak üzere her geçen yıl dünya genelinde satılık kedi çeşidi ve sayısı hızla artıyor. Buna paralel olarak kedi ile tanışan veya kedi sahiplenen kişi sayısı artıyor. Kimileri birden fazla kedi sahipleniyorken, kimileri ise sadece bir tanesi ile sınırlı kalıyor.

Satılık Kediler
03 Temmuz 2018 Salı 20:55

Türkiye başta olmak üzere her geçen yıl dünya genelinde satılık kedi çeşidi ve sayısı hızla artıyor. Buna paralel olarak kedi ile tanışan veya kedi sahiplenen kişi sayısı artıyor. Kimileri birden fazla kedi sahipleniyorken, kimileri ise sadece bir tanesi ile sınırlı kalıyor. Bu durumda bu kadar farklı cins ve çeşit içinden kendimize yakın karakterlere sahip bir kedi cinsi veya hoşumuza giden dış özellikleri taşıyan kedileri seçmek istiyoruz. İşte bizlerde sizlere yardımcı olmak ve daha rahat kedi sahiplenmeniz için, yazımızın devamında sizlere kısa tüylü ve uzun tüylü satılık kedi cinslerini, özelliklerini, karakter yapıları ve daha pek çok detay sunarak, daha rahat tercih yapmanız için aracı olacağız.

EGYPTİAN MAU( Mısır Mausu ) Eski mısırda duvar çizimlerinde yer alan kedilere benzer. Kürkü benekli desenlere sahiptir. İlk çizimlerinde vahşi bir görüntü sunsa da aslında endişeli bir bakışı vardır. Belki de evcil kediler arasında en hızlı olanıdır, saatte 50 kilometre hızla koşabilir. Rus sürgünü olan Nathalie Troubetskoy, Kahire'ye yaptığı yolculukta Mısır Mausu'nu çok beğenir, bu yüzden bir dişiyi alarak İtalya'ya götürür ve yerel bir erkek ile çiftleştirir. Burnu uçtan alına doğru hafif kıvrılır, bacaklar orta uzunlukta ve kısa, patiler uzun tırnaklı ve kısadır, ağırlığı ortalama 2-5 kg arasında, akıllı ve dost canlısı, basit taranma, başka kedilerle geçinen, konuşkan ve oyuncu bir satılık kedi cinsidir.

OCİCAT Ocicat'de Siyam ve Habeş kedisi kanı vardır. Bu sebeple oyuncu, meraklı bir kucak kedisidir. Eğer erken eğitime başlanırsa, eğitime iyi cevap verir. En göze çarpan özelliği ise sahip olduğu beneklerdir. Tekir kedilere benzeyen desenleri nedeni ile uzman olmayan kişiler tarafından ayırt edilemez. 2,5-6,5 kg arası canlı ağırlık, sokulgan ve güvenilir bir yapı, basit taranma, diğer kedilerle geçinme, konuşkan ve oyuncu bir karakter, orta uzunlukta ve kaslı bacaklar, zarif ve yay biçiminde boyun, atletik vücut yapısına sahip bir cinstir.

BENGAL Nadir Bengal'in ilk göze çarpan dış özelliklerinden biriside kalın kürklerinin olmasıdır. İlk üretimlerinden asabi bir mizaca sahip iken, daha sonraki üretimlerinde daha cana yakın bir mizaç edinmişlerdir. Asya Leoparı ile evcil bir satılık kedi cinsinin kazayla çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış, daha sonra ise California Üniversitesi'nin Kedi lösemi virusuna karşı dayanıklı olan Asya Leoparı'nı incelemesi üzerine çiftleştirilmesi devam etmiş ve Bengal ortaya çıkmıştır. İlk ortaya çıktığı yer ABD'dir. 5,5-10 kg ağırlık, tek taranma, sosyal, konuşkan ve oyuncudur. Kürkleri kısa ile orta uzunluk arasında olur. Gözleri ise altın rengi, yeşil veya ela olabilir.

CHAUSİE Bu satılık kedi cinsi evcil bir dişi kedi ile cengel kedisinin çiftleştirilmesi sonucu elde edilmiş bir melezdir. Uzmanların görüşüne göre erken yaşlardan itibaren eğitim verilirse, sadık ev hayvanları olacakları yönünde görüş belirtmektedirler. Genel itibari ile iri, atletik bir vücut ve kırçıllı bir kürke sahiptir. 1995 yılında Amerika'da tescili yapılmış olan bu cinsin ağırlığı 4,5-10 kg arası, hareketli ve kararlı yapı, basit taranma, başka kedilerle anlaşabilme, sessiz, oyuncu, sık ve kısa kürk, uçları püsküllü ve dip tarafı geniş kulaklara sahiptir.

AMERİCAN BOBTAİL Kökeni tam olarak bilinmeyen bu satılık kedi cinsinin japon kısa kuyruklusu hem de Manx genleri taşıyor olabileceği yönünde bir görüş bulunmaktadır. 190'lı yıllarda ABD'de tanıtıldı. 3-7 kg ağırlık, meraklı ve dost canlısı bir yapı, orta derece taranan, sosyal, sessiz ve oyuncu bir karaktere sahiptir. Ayrıca, avcı bakışlı gözler, iri, yuvarlak patili bacaklar, dağınık görünümlü kürk yapısı bu cinsin göze çarpan farklarıdır.

PİXİEBOB Bu cinsin sadık köpeklere benzer huyları olduğu söyleniyor. Kolay kolay yavrularından vazgeçmezler, evde başka kedi olmasından hoşlanmazlar, 4-8 kg arası ağırlıkları vardır, basit taranma, sessiz ve oyuncu karakterleri vardır. Yüzdeki desenlerde sürmeler vardır,uzun ve sağlam bacaklar, dudaklar ve çene kremsi beyaz ve son olarak fazla parmak sayısı olanlar daha çok kabul görür.

SCOTTİSH FOLD Hiç kuşkusuz dünyada ve Türkiye'de en çok tanınan,sevilen ve ilgi duyulan satılık kedi cinsidir. Cins özellikleri; katlanmış kulaklar, kısa boyun ve yuvarlak bir kafa anatomik özelliklerini ortaya koyar. Sağlıklı bir fold üretimi için hala dik kulaklı kedilere ihtiyaç vardır. Beğenilen bir diğer artısı da uysal bir karakterde olmalarıdır. Ortalama olarak 2,5-6 kg arasında vücut kütlesi, sakin ve güvenli yapı, tek taranma, evde yalnız olmayı sevme, sessiz ve sakin bir kedi cinsidir. Ayrıca kısa bacaklar, başa doğru kıvrık kulaklar ve toplu bir gövdeye sahip olmalıdır.

AMERİCAN CURL Bu zarif ve tatlı satılık kedi kısa veya uzun kürklü çeşitleri vardır.Üç aşamalı olarak kulakları kıvrımlıdır. Kıvrık olan bu kulaklara özen gösterilmelidir. 1980'li yılların başında Shulamit adı verilen bir kedinin genetik mutasyonu sonucunda kıvrık kulaklı yavruları doğmuştur. Sonrasında ise bu doğan yavrular çoğaltılmak için bir kaç kişiye dağıtıldı. ABD kökenli olan Curl, 3-5 kg arasında, sakin ve sokulgan, tek taranma, evde yalnız olmayı seven, sessiz ve sakin bir kedi cinsi olarak karşımıza çıkıyor. Vücudu orta derecede kasa sahiptir. Çok az bir alt kürkü vardır. Kulakları ise 4. aydan itibaren kalıcı olarak kıvrılmaya başlar. Kuyruk ise uca doğru gittikçe incelir.

MUNCHKİN Bu satılık kedi cinsinin en büyük özelliği kısa bacaklı olmasıdır. Bu özelliği ile kabul görmesi ise bir hayli zor olmuştur. Tescili yapılmadan öne detaylı bir sağlık taramasından geçen Munchkin; sonrasında kabul görmüştür. ABD'de 1980'li yıllardan beri üretimi yapılmaktadır. Tescili ise 1995 yılına kadar uzamıştır. Bu cinsin bacakları kısa olmasına rağmen şekil bozukluğu yoktur. Yuvarlak patiler ileriye dönüktür. 2,25-4 kg arası ağırlık, sevimli ve meraklı karakter, sosyal bir yapı, konuşkan ve oyuncu bir kedidir.

BURMİLLA ( Assian Shaded)   Bu kedi cinsi Burma kedisi ve Chinchilla Longhair melezi bir kedidir. Etkileyici görüntüsünü Burma kedisinden, kürkünü ise Chinchilla'dan almıştır.1981 'de Londra'da çiftleştirildi, tescili ise 1989 yılında GCCF tarafından yapıldı. 4-7 kg, sakin ve cana yakın bir karakter, orta taranma, sosyal, sessiz ve oyuncu bir satılık kedi. Orta uzunlukta ve oval patilere sahiptir.Tekir desenler ise sadece yüz, bacaklar ve kuyrukta görülür.

ASİAN SELF Bu cinsin üreticileri Assian Shaded ve gölgeli akrabalarından farklı olduğunu kabul ederler. Eski adı Bombay olan Assian Self 1980'lerden bu yana üretilmektedir. Geniş bir renk aralığı vardır. Orijin yeri ise Büyük Britanya'dır. Canlı ağırlık olarak 4-7 kg arasında değişmektedir. Sakin ve sevimli bir huya sahip satılık kedi .Pek çok rengi kabul görmektedir. Günde 2 kez taranmalı, mümkün ise yanına başka kedi arkadaşlar alınmalıdır. Konuşkan ve oyunu seven bir cinstir.

ASİAN SMOKE ( Asya Dumanı) Burma kedisinden biraz daha uzun kürkü olan smoke, hareketsiz iken, yanar,döner bir yapıya sahiptir. Yine üretim yeri 1981 yılında Büyük Biritanya'dır. Asian Self gibi 4-7 kg arasında,yine aynı huyda; sakin ve sevimli,günde iki kez taranması gereken bu satılık kedi, arkadaşa ihtiyaç duyan, geveze ve oyuncu bir diğer kedi cinsidir.

ASİAN TABBY ( Asya Tekiri) Kabul gören dört farklı deseni vardır.Kırçıllı Habeş kedisinin soyundan gelen bu satılık kedi arkadaşlıktan oldukça hoşlanır. Desenlerinden kırçıllı olanı ise en kabul gören desendir. Yine 1980'li yıllarda İngiltere'de üretimi yapılan kedi cinslerinden bir tanesidir. 4-7 kg arasında canlı ağırlık, rahat ve ilgili, ayrıca sevimli ve sakin olan bu cinsin, sepya, gümüşi, kırçıllı, tekir desenleri de kabul görür. Bu kedi günde iki kez taranmak ister, ev de kendisine arkadaş ister. Ayrıca konuşkan ve oyuncudur. Dikkat çeken anatomik özelliklerine değinecek olursak, boyun çizgisi kırık olmalıdır. Kuyruğun ucu koyu renkli olmalı ve başın üstünde belirgin bir tekir deseni olmalıdır.

AMERİCAN BURMESE ( Amerikan Burma Kedisi) Bu kedi insanlarla arkadaşlıktan oldukça hoşlanır. Bu cinsi üreten kişiler daha çok yuvarlak kafalı olanları üretim amaçlı kullanmaktadırlar. Diğer oryantal aksine daha az konuşkandır. Bu kedinin Avrupalı benzerlerine göre daha yuvarlak bir kafası vardır. İlk üretimi 1930 yılında Şimdiki adı Myanmar olan Burma'dan alınıp, ABD'ye götürülmüş ve ardından Siyam satılık kedi ile eşleştirilmiş ve American Burmese ortaya çıkmıştır. 3,6-6,5 kg arasında, tek taranma, sosyal arkadaşları seven, konuşkan ve sakin bir kedidir. Ek olarak yuvarlak bir çenesi vardır; burun kısa ve geniştir. Yatık bir kürkün yanında, iyi gelişmiş bir boyna sahiptir.

EUROPEAN BURMESE ( Avrupa Burma Kedisi) Genel itibari ile uysal ve sakin bir karaktere sahip olan bu kedinin, görünüşü orijinal Burma kedisine yakındır. Aşırı sevecen olan bu satılık kedi hem başka kedilerle yaşamayı sever, hem de arkadaş canlısıdır. Amerikan Burma kedisi daha yuvarlak hatlara sahip iken, Avrupa Burma Kedisi ise daha köşeli ve yuvarlak hatlara; oryantal bir görünüşe sahiptir. Avrupa'daki burma kedisi varlığı II.Dünya Savaşına dayanır. Amerikalı askerler ilk olarak Burma kedilerini bu savaş sırasında Avrupa'ya götürmüşlerdir. Orijin tarihi 1930 yıllarıdır. 3,5-6,5 kg arasında değişir. Günde bir kez taranmak yeterli olacaktır. Sakin, konuşkan ve yanında başka kedilerin olmasından hoşlanır.

TONKİNESE Bu cins Burna kedisi ile Siyam kedisi melezi bir kedidir. Meraklı ve sevecen bir görüntüsü vardır. İlk tescil edildiği ülke ise Kanada'dır. Bu cins oryantal cinsin hareketli ve sevecen yapısına sahiptir. Gürültücü değildir. Aqua adı verilen farklı bir göz yapısına sahiptir. 2,5-5,5 kg arası canlı ağırlık, günde bir taranma, evde başka kedi olmasından hoşnut, konuşkan ve oyuncu bir karaktere sahiptir. Ek olarak kulaklar genişliklerine göre hafifçe uzun, bacaklar, ince, uzun ve patiler ovaldir.

SİYAM KEDİSİ İlk Siyam standartlarında şaşılık kabul görürken, bugün ise kusur olarak görülmektedir. Genel olarak uzun, ince bacaklar, zarif vücut ve uzun bir kafası vardır. Bu kedi hem arkadaş canlısı hem de çok gevezedir. Tiz bir sesi vardır. Cinsel olgunluğa en erken ulaşan kedilerden bir tanesidir. Sıklıkla 5 aylık iken çiftleşmeye başlar. Köken olarak 500 yılı aşkın bir süre önce Asya'da ortaya çıkmış, budist keşişler ve kraliyet üyeleri tarafından büyük ilgi görmüştür. Dış görünüş olarak Asya coğrafyasının verdiği çekik gözler, uzun ve mesafeli kulaklara sahiptir. 2,5-5,5 kg arası değişen canlı ağırlık, enerjik ve girişimci bir karakter, günde bir taranma, evde başka kedilerin olmasından hoşlanan, konuşkan ve oyuncu bir kedi cinsidir. Yukarıda yer verdiğimiz ırklara bir bu kadar daha ekleme yapılabilir. Peki bu kadar çeşit içinde sizlere uygun olan cinsi nereden, kimlerden veya hangi yollarla temin edileceği noktasında sorularınız olacaktır. Bu bağlamda sizlere tavsiye edebileceğimiz ve sektörde öncü konumda olan ve https://www.satilikkediyavrusu.com/ alan adresi ile Tüm Türkiye genelinde hizmet veren veya faaliyet gösteren Petcil kedi ile sizleri tanıştırmak istiyoruz. En çarpıcı ve öne çıkan özelliği ise tamamen veteriner hekimler tarafından yönetiliyor olması bizi oldukça etkiledi. Veteriner Hekim Hasan bey ve Veteriner Hekim Fevzi bey güler yüz ve ilkeli davranışları ve hayvan haklarını gözeterek verdikleri hizmetler pek çok kişinin güvenine ve sevgisine layık görülmüş. Web sitesini ziyaret ettiğiniz taktirde, ana sayfada mutlu müşteri yorumlarını kolaylıkla okuyabilir, fikir sahibi olabilirsiniz. Daha detaylı bilgiyi ise kendilerini arayarak veya yorum yazarak kendilerine ulaşabilir, aklınıza takılan veya merak ettiğiniz soruları çekinmeden sorabilirsiniz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ergun koçlu - 3 ay önce
Munchkin yavru kedi elinizde var mı. Tel: 5325707374

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber