Konya’da "Gençlik, Şiddet ve Sosyokültürel Etkenler Çalıştayı"

Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) ile Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ortak bir çalışmaya imza attı. Konya’da düzenlenen “Gençlik, Şiddet ve Sosyokültürel Etkenler Çalıştayı ‘na” gençlerin yanı sıra birçok akademisyende katıldı.

Konya’da "Gençlik, Şiddet ve Sosyokültürel Etkenler Çalıştayı"
26 Ocak 2016 Salı 11:01

Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü ile Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Aile ve Gençlik Uygulama Araştırma Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği “Gençlik, Şiddet ve Sosyokültürel Etkenler Çalıştayı” Konya'da yapıldı.

22-23 Ocak tarihleri arasında Uluslararası Meram Gençlik Akademisi Eğitim, Rehberlik ve Araştırma Merkezinde başlayan Programa, Gençlik Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Hakan Dulkadiroğlu’nun yanı sıra NEÜ Öğretim Üyesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Gençlik Akademisi Koordinatörü Doç. Dr. Zekeriya Mızırak, NEÜ Aile ve Gençlik Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. S. Barbaros Yalçın ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker de katıldı.

Çalıştayda yedi farklı oturumda “şiddet olgusu, şiddetin sebepleri, sonuçları ve gençlikle olan bağlantısı ile gençliğe etkileri ve çözüm önerileri “ tartışıldı.

Gençlik Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Hakan Dulkadiroğlu yaptığı açılış konuşmasında, gençliğe, onları şiddetten uzak tutmaya dair pek çok politikayı hayata geçirdiklerini belirtti. Bundan sonraki yapılacak çalışmalarda gençleri şiddetten uzak tutmak için daha ciddi kamu politikaları yürütmeye çalışacaklarını belirten Dulkadiroğlu, “Gençlerin hayatın içinde daha etkin, faydalı bireyler olmaları için çalışıyoruz. Gençlik Spor Bakanlığının bunu tek başına başarması mümkün değil. Üniversitelerimiz, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte gençlerimizi doğru kanallara sevk edebileceğimize inanıyoruz” diye konuştu.

“ANNE BABALIK BECERİLERİ ÇOK ÖNEMLİ”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu da, şiddet konusuna, şiddeti önlemek için düzenlenebilecek programlara değindiği konuşmasında şiddetin pek çok çeşidi olduğuna vurgu yaptı. Şiddetin dünya çapında bir sorun olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çuhadaroğlu, gençlerin kendilerinin uyguladığı bir de başkaları tarafından gençlere uygulanan şiddetin olduğunu hatırlattı. Anne babalara büyük görevler düştüğünü de söyleyen Çuhadaroğlu, “Anne babalık becerileri çok önemli. Önlemek için bir şeyler yapılacaksa bu işin köküne inilmeli. Toplumsal bir hareket olması lazım. Anne babaların daha küçük yaşta çocuklarına yaptığı muamele, çocukla kurduğu ilişki, ona uyguladığı disiplinin şekli çocuğun ileride şiddet uygulayıcı birine dönüşüp dönüşmemesi açısından son derece önemli” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLAR MEDYA OKURYAZARLIĞI KONUSUNDA EĞİTİLMELİ”

Medya konusunun ciddi önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu, çocukların medyaya karşı eğitilmesinin önemine vurgu yaptı. Medya Okuryazarlığı Dersinin okullarda verilmesinin de gerekli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Çuhadaroğlu, medyayı anlamanın şiddetin önüne geçebileceğini ifade etti.

İki gün sürecek olan Çalıştay, eğitimde sporda sanatta şiddet, medya ve kitle iletişiminde şiddet, değerlerle şiddet, istihdam ve şiddet, engellilerde şiddet, toplumsal yapılar ve şiddet, suç ve şiddet olmak üzere 7 başlıktan oluşuyor.

Çalıştayın sonuç bildirgesi de raporlaştırılarak yayım ve dağıtımı sağlanacak.

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber