DMO'yu üç yıldır 'işçi statülü genel müdür' vekaleten yürütüyor!

DMO'yu üç yıldır 'işçi statülü genel müdür' vekaleten yürütüyor! Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğüne 27.11.2021 tarihinde yönetim kurulu üyesi olarak iki isim atandı. Ancak Kurumun yer alan Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcısı hala vekaleten görev yapıyor.

DMO'yu üç yıldır 'işçi statülü genel müdür' vekaleten yürütüyor!
29 Kasım 2021 Pazartesi 17:31

2019 yılından bu yana Genel Müdürlük koltuğunda oturan Mücahit Özdemir, işçi kadrosunda görev yapmaya devam ediyor. Yönetim Kurulu Başkanlığına asaleten atanmayan Genel Müdür'ün maaşını hangi kurumdan aldığı ise bilinmiyor

Asaleten atanmayı kabul etmeyen veya asaleten atanması uygun görülmeyen Genel Müdürün ne kadar maaş aldığı ile başka kurumlardan yönetim kurulu üyelik maaşı alıp almadığı ise merak ediliyor. Üç dil bildiği halde asaleten ataması yapılmayan Genel Müdürün üç yıla yakın bir süredir devasa bütçeli bir kurumun başına asaleten niçin atanmadığı merak ediliyor.

Öte yandan memur kadrolarına işçilerin ve sözleşmeli personelin vekaleten atanamayacağına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile mülga Devlet Personel Başkanlığının görüşleri bulunmaktadır. Nitekim DPB'nin 08/08/2008 tarihli ve 14693 sayılı görüşünde bırakın işçilerin memurlara vekaletini II sayılı cetvelde yer alan sözleşmeli personelin dahi vekalet edemeyeceğini belirtiyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığının ilgili kurumu olan Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğünün bu şekilde işçi kadrosunda olan birisi tarafından yönetilmesini anlamak mümkün değildir. Ümit ve temenni ediyoruz ki Genel Müdürlüğü uzunca bir süredir vekaleten yürüten kişi memur statüsündedir.

Daha da garip olan durum ise Sayıştay'ın dahi bu durumu görmemesidir. Mevzuatı kendi elimizle değersiz hale getirmenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Kaldı ki 657 sayılı Kanunun 68/B maddesinde yapılan değişiklikle Genel Müdür kadrolarına atanma şartları da oldukça esnetilmiştir.

Genel Müdür Vekili Mücahit Özdemir'in Özgeçmişi şöyle:

1 Ağustos 1975 tarihinde Sivas’ta doğdu.

Mücahit ÖZDEMİR, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden 1997 yılında mezun olmuş, ardından 1998 yılında Leeds Üniversitesinden Uluslararası Ekonomi Politika alanında yüksek lisans derecesini almıştır.

İş hayatına 1999 yılında, Türkiye İş Bankası A.Ş. Teftiş Kurulu Başkanlığında Müfettiş Yardımcısı olarak başlayan Mücahit ÖZDEMİR, aynı kurumda 2007 yılına kadar Müfettiş olarak görev yapmıştır. Teftiş Kurulu Başkanlığındaki görevini takiben 2011’e kadar Genel Müdürlük/Kredi ve Finans birimlerinde çalışmıştır.

2011-2016 yılları arasında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO)’nun uluslararası enerji projeleri geliştirmek üzere kurmuş olduğu alt şirketi olan Turkish Petroleum International Company (TPIC)’de Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Mücahit ÖZDEMİR; 2016 yılında TPAO Genel Müdür Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Haziran 2018’den itibaren TPIC Genel Müdür Vekili olarak görev yapan Mücahit ÖZDEMİR, daha sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında Bakan Yardımcısı Danışmanı olarak çalışmıştır. Bakanlık bünyesinde görev yaptığı sırada çok sayıda ulusal ve uluslararası satınalma işlemi gerçekleştirmiştir.

Mücahit ÖZDEMİR, 12 Şubat 2019 tarihi itibariyle Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Vekili ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevlendirilmiştir.

Çok iyi seviyede İngilizcenin yanı sıra Fransızca ve Almanca bilmekte olan Mücahit ÖZDEMİR, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.