Zamlı maaşlar Pazartesi yatıyor

11 milyon emeklinin zamlı maaşları pazartesinden itibaren yatırılacak.

Zamlı maaşlar Pazartesi yatıyor
16 Ocak 2016 Cumartesi 11:53

Yasal düzenlemenin dün Meclis'ten geçmesi ile milyonlarca emeklinin yeni maaşları pazartesinden itibaren hesapta.

Yeni uygulamayla İşçi ve Bağ-Kur ile memur emeklileri çifte zam alacak. Memurlarda derece yükselmesi de maaşı etkileyecek.

Bağ-Kur emeklileri için zamlı maaşlar pazartesi gününden itibaren yatırılmaya başlanıyor. Bu ay itibariyle yapılacak zamlar tek bir kalemden oluşmadığı için de detaylı bir hesap gerekiyor. Çünkü hem işçi ve Bağ-Kur emeklileri hem de memur emeklileri çift zam alacaklar.

Kendi işini yapmaya devam eden Bağ- Kur emeklileri için ise sosyal güvenlik destek priminin kesilmesinden ötürü yüzde 10'luk bir ek artış da söz konusu.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri için öncelikle temmuz ayından bu yana oluşan 6 aylık enflasyon maaşlara eklenecek. Bu oran yüzde 3.86 olarak belirlendi.  Bulunan rakama ise 100 lira seyyanen zam ilave edilecek.

Emekliler için ayrıca yüzde 4 (Düşük maaşlar için yüzde 5'de uygulanıyor) vergi iadesi de bulunuyor. Bunda da zamlar sonrası artış olacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri temmuza kadar oluşan enflasyonu da zam olarak alacak.

Temmuzda yüzde 5 daha zam

Memur emeklileri için ise yüzde 6 oranında toplu sözleşme zammı maaşlarına eklenecek. Ayrıca yüzde 4'lük vergi iadesi de verilecek. Memur emeklileri temmuzda ayrıca yüzde 5 daha zam alacak.

Dul ve yetim hissesi kadar artış alacak

Emeklilerden vefat edenlerin eş ve çocukları da zamlardan yararlanacak. Fakat buradaki hesap onların maaştan aldıkları hisse oranına göre düzenlenecek. Ölen eşten dolayı alınan maaşlar hisselere bölünüyor. Örneğin vefat eden emeklinin eşi sağ ise ve 2 çocuğu varsa, maaşın yüzde 50'si eşe, yüzde 25'i bir çocuğa, yüzde 25'i de diğer çocuğa veriliyor. Bu emeklinin maaşı bin 600 lira ise, eş 800 lira, çocuklar da 400'er lira alıyor. Vefat eden emeklinin maaşı gibi yapılan zamlar da hisseler oranında maaşa ekleniyor. Buna göre; ocak maaşına yüzde 3.86 enflasyon farkı ve 100 liralık seyyanen zammı eklenecek. Örneğin; bir eş ve 2 çocuğun olduğu bir dosyada 100 lira zamdan eş 50 lira, çocuklar ise 25'er lira alacak. Toplam zam 100 lira olacak. Bu eş 800 lira, çocuklar da 400'er lira alıyorsa, artışlarla yeni maaş eş için 880,88TL'ye, çocuklar için de 440,44 TL'ye ulaşacak.

Memura derece zammı

Hükümetin seçim öncesi vaat ettiği derece yükselmesi gerçekleşiyor. Buna göre daha önce derece almamış ve 15 Ocak 2016 itibarıyla görevde olan memurlara bir derece veriliyor. Derece yükselmesi memurlar için maaş ve emekli ikramiyesinde artış anlamına geliyor. Hesaplamalara göre, görev ve kademelere göre memur maaşında 300 lirayı bulan artışlar görülecek. Tabi bu memurlar emekli olduklarında ikramiyeleri de bu maaşlar ve dereceler üzerinden hesaplanacak. Polis ve astsubaylara yapılan gösterge artışları da benzer etkiler yapacak. 1 derece artışından kaynaklanan zamlar şubatta hesaplara yatacak.

Maaş günleri ne zaman

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş günleri şöyle:

* Tahsis numarasının son rakamı 9 olanlara her ayın 17'nci günü,

* Tahsis numarasının son rakamı 7 olanlara her ayın 18'inci günü,

* Tahsis numarasının son rakamı 5 olanlara her ayın 19'uncu günü,

* Tahsis numarasının son rakamı 3 olanlara her ayın 20'nci günü,

* Tahsis numarasının son rakamı 1 olanlara her ayın 21'inci günü,

* Tahsis numarasının son rakamı 8 olanlara her ayın 22'nci günü,

* Tahsis numarasının son rakamı 6 olanlara her ayın 23'üncü günü,

* Tahsis numarasının son rakamı 4 olanlara her ayın 24'üncü günü,

* Tahsis numarasının son rakamı 2 olanlara her ayın 25'inci günü,

* Tahsis numarasının son rakamı 0 olanlara her ayın 26'ncı günü,

SSK maaş tarihi cumartesiye rastlayan grubun ödemesi cuma, pazar gününe rastlayanlarınki ise pazartesi yapılıyor.

Maaş örnek hesaplama

1.500 lira maaşı olan SSK ya da Bağ-Kur emeklisinin ocak maaşı şöyle belirlenecek:

* Maaşınıza yüzde 3.86 enflasyon zammını ekleyin. (Maaş 1.500 liradan 1.557 lira 90 kuruşa çıkacak)

* Çıkan rakama 100 lira daha ilave edin. (1.557,90 + 100 = 1.657,90 lira)

* Bu rakam üzerinden yüzde 4 vergi iadesi alacaksınız. (1.657,90X % 4= 66 lira 32 kuruş) * Bu ay elinize geçecek maaş: 1.724 lira 22 kuruş

Neden 3.86 ?

Enflasyon rakamı her ay açıklanıyor. Bu rakamları alt alta toplayanlar 3.81 sonucuna ulaşıyor. Oysa dönemin enflasyonunu belirlerken endeksler arası farka bakmak gerekiyor. Bu şekilde hesap yapılınca da oran 3.86 çıkıyor. Bu yüzden doğru oran 3.86 olması gerekiyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
irfan - 4 yıl önce
Emekliye ve çalışana verilen zamlı maaşlar umarım 78 milyonu olumlu etkiler
Avatar
Selim - 4 yıl önce
Hiçte fena bir artış değil.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber