Samer FOZ Türkiye Besin Endüstrisi Ürünleri Nelerdir?

Önemli açıklamalarda bulunan Samer FOZ Türkiye ekonomisinin en dinamik ve üretken kesimini oluşturan alan endüstridir. İhracatımızın yaklaşık %90’lık bölümünü oluşturan endüstriyel ürünler ekonomiye büyük katkılar sağlamaktadır

Samer FOZ Türkiye Besin Endüstrisi Ürünleri Nelerdir?
13 Ağustos 2017 Pazar 19:46

Endüstri

Önemli açıklamalarda bulunan Samer FOZ Türkiye ekonomisinin en dinamik ve üretken kesimini oluşturan alan endüstridir. İhracatımızın yaklaşık %90’lık bölümünü oluşturan endüstriyel ürünler ekonomiye büyük katkılar sağlamaktadır. Ülkemizdeki zengin hammadde kaynağı, ülkemizi sanayi ülkesi olma yolunda hızlı adımlarla ilerletmektedir.

Besin Endüstrisi

Hammaddesi tarım ve hayvansal ürünler olan endüstri dalıdır. Sanayi dalları içinde önemli yere sahip olan besin endüstrisi hammaddelerin yetiştirildiği yerlerde yoğunluklu olarak bulunmaktadır.

Türkiye Besin Endüstrisinin Önemli Ürünleri Nelerdir

1) Un ve Un Ürünleri Endüstrisi

Buğday, ülkemizde üretimi en fazla yapılan temel besin maddesidir. Bu sebeple un üretimine dayalı besin endüstrisi çok gelişmiştir. Özellikle İç Anadolu Bölgesi bu endüstri dalında ilk sırada yer almaktadır. Bununla beraber makarna, irmik, bisküvi gibi ham maddesi hububat ve hububat ürünleri olan ürünlerin üretimi ülkemizde çokça gerçekleşmektedir.

2) Süt ve Süt Ürünleri Endüstrisi

Bu alanın başat ürünleri; Pastörize süt, süt tozu, peynir, yoğurt, tereyağı ve dondurmadır. Süt ve süt ürünleri işletmeleri daha çok hayvancılığın yapıldığı bölgelerde konumlanmıştır.

3) Yağ Endüstrisi

En çok üretilen bitkisel yağlar ay çiçek yağı ve zeytinyağıdır. Zeytinyağı üretiminde ülkemiz uluslararası üretimde ilk sıralarda gelir. Ege Bölgesi’ nin kıyı kesimi zeytinyağı endüstrisinin, Marmara Bölgesi’ nin Trakya kesimi ise ay çiçek üretiminin en yoğun olarak yapıldığı yerlerdir.

4) Konserve Endüstrisi

Ülkemizde konservecilik ileri bir düzeye geldiği halde, konserve tüketimi hala beklenildiği düzeyde değildir. Bunun sebebi; sebze ve meyvelerin çiğ ve yaş olarak tüketilmesi, ülkemizde her mevsim saglıklı taze meyve ve sebzenin bulunması ve daha da önemlisi halkın ev tipi konservecilik yaparak, iç tüketimde kendi ürünlerini tüketmesidir. Meyve suyu, konserve, salça fabrikaları yoğun olarak Akdeniz ikliminin görüldüğü kıyı bölgelerinde ve Marmara bölgesinde yoğundur.

5) Şeker Endüstrisi

Şeker Pancarı ekimi şeker fabrikaları etrafında yapılmaktadır. Kıyı kesimleri hariç ülkemizin her yerinde şeker pancarı üretimi gerçekleşmektedir.

6) Çay Endüstrisi

Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleri iklimsel olarak çay üretimine en elverişli bölümdür ve çay üretimi bu bölgede yapılır. Diğer endüstri dalları ile kıyaslandığında en dar alanda üretimi gerçekleşen endüstri alanı çay üretimi açıklamalarında bulunan Samer FOZ ve son olarak Türkiye besin endüstrisi sektörü hızla büyümektedir ve yatırımlardan hiçbir zaman vazgeçmeyin mesajını verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber