Milli gelirimizin yüzde 1,3'ü sığınmacılara ayrılıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun Ekim 2016 sayısına ilişkin analitik bölümleri yayınladı.

Milli gelirimizin yüzde 1,3'ü sığınmacılara ayrılıyor
27 Eylül 2016 Salı 17:51

Uluslararası Para Fonu (IMF) Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun Ekim 2016 sayısına ilişkin analitik bölümleri yayınladı. Rapora göre, Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı 3 milyona yakın Suriyeliye gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 1,3'ünü ayırıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun Ekim 2016 sayısına ilişkin analitik bölümleri yayınladı.

"Küresel ticaret: Yavaşlamanın arkasında ne var?", "Sınırlanmış para politikası çağında küresel deflasyon" ve "Çin'in dönüşümü ve göçlerin etkileri" başlıklı üç rapordan oluşan analitik bölümlerde genel olarak teknik analizlere yer aldı.

Küresel ticaretteki yavaşlamaya dikkat çekilen raporda, dünya ticaret hacminin 2012'den bu yana yıllık yüzde 3'e gerilediği ve bunda en büyük rolü başta düşen yatırımlar olmak üzere ekonomik faaliyetlerdeki genel zayıflamanın oynadığı belirtildi. Ayrıca, artan korumacılık ve küresel tedarik zincirlerinin büyüme hızındaki yavaşlamanın da ticaret hacmini aşağı çeken nedenler arasında olduğu kaydedildi.

Küresel deflasyona yönelik raporda düşük enflasyonun hem ülkeler hem de sektörler açısından geniş bir alanı etkisine aldığı vurgulanırken, bunun emtia fiyatlarındaki gerileme ve ekonomideki zayıflamadan kaynaklandığı açıklandı.

Rapora göre, geçen yıl 120'den fazla ülkenin değerlendirildiği bir araştırma, bunların yüzde 85'inde enflasyonun uzun vadeli beklentilerin altında seyrettiğini ve yüzde 20'sinde deflasyon olduğunu ortaya koydu.

IMF analistleri, ayrıca para politikasının ısrarlı deflasyonla mücadeledeki etkinliğinin azalmakta olduğu öngörüsünde bulundu.
Halihazırda sıfır ve ya negatif seviyelere çekilen faiz oranlarının talebi artırmakta yetersiz kaldığı belirtilen raporda, deflasyonun uzun vadeli bir soruna dönüşmesinden endişe duyulduğu ifade edildi.

Son raporda ise Çin'in daha sürdürülebilir bir büyüme modeline geçişi ile artan göçlerin etkilerine yönelik analizlere yer verildi.

Bu iki faktörün küresel ekonomi için önem arz ettiğine, her ikisinin de kısa vadede dezavantajları olmasına karşın yararlarının uzun vadede ortaya çıkacağı savunuldu.

Söz konusu raporda, Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı 3 milyona yakın Suriyeliye gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) yüzde 1,3'ünü ayırdığı bilgilerine yer verildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 1 yıl önce
Bu bir insanlık duruşu. Yöneticilerin yüreğine sağlık.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber