Maaşlardan 600 TL kesilecek mi? BES Sistemi nedir?

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılmayı sağlayacak çalışmayı tamamladıklarını ifade etmişti. BES'in otomatik katılımı sonrasında maaşlardan 600 TL kesinti yapılacak haberleri yayılmaya başladı. Peki Tüm çalışanların maaşlarında 600 TL kesilecek mi? BES sistemi nedir, avantajları nelerdir? TÜSODER Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay'dan BES Sistemininn avantajları ile ilgili detaylar haberimizde.

Maaşlardan 600 TL kesilecek mi? BES Sistemi nedir?
11 Ağustos 2016 Perşembe 11:43

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM'den geçti. Bireysel emeklilik ile ilgili bu tasarı sonrasında 45 yaşının altında bulunan tüm çalışanların Bireysel Emekliliğe otomatik olarak katılması hedefleniyor. Sosyal medyada bu haberden sonra maaşlarda 600 TL kesilecek gibi birçok haber yazıldı. PEki gerçekten maaşlardan 600 TL kesilecek mi? Maaş kesintisi ile ilgili detaylar haberimizde. 

Sisteme dahil edilen tüm çalışanlardan, 6 ay boyunca zorunlu olarak 100 lira kesinti yapılacak. Yeni sistem için yaş sınırı da getirildi. Sistem, 45 yaş altındakileri kapsayacak.Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda değişiklik yapılması sonrasında 45 yaş altında çalışan tüm çalışanlar sisteme otomatik olarak dahil edilerek maaşlarından 6 ay boyunca 100 TL kesilecek. 45 yaşının altında yaklaşık 14 milyon çalışan olduğu belirtilirken, bu 14 milyon çalışandan 6 ay boyunca maaşlarından 100 TL kesinti yapılarak BES'e otomatik katılım sağlayacak.

Devlet bu yöntem ile ilk 6 ayda 7.2 milyar TL para biriktirecek. BES’e dahil olmayan tüm çalışanların 6 ay boyunca katılması ve aylık 100 liralık kesintiler yapılmasının planlandığı ancak 45 yaş sınırının getirildiği belirtildi. Eğer 6 ay sonunda kimse sistemden çıkmazsa 1 yılda 14.4 milyar lira birikim sağlanacak.

Çalışan sözleşmeden cayabilecek

45 yaş altı ücret karşılığı çalışanların, iş verenleri aracılığıyla otomatik olarak bir emeklilik planına dahil olmasını içeren kanun tasarısına göre; Türk vatandaşı olup 45 yaşını doldurmamış olanlardan ücret karşılığı çalışanlar, işverenin kanun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesiyle emeklilik planına dahil edilecek. Çalışanın katkı payı, prime esas kazancın yüzde üçüne karşılık gelen tutar olacak. Bakanlar Kurulu çalışan katkı payını iki katına kadar arttırmaya, yüzde bire kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye yetkili olacak. Çalışan emeklilik planına dahil olduğunun kendisine iletilmesinden iki ay sonra sözleşmeden cayabilecek.
 
Otomatik BES nedir?

Ekonomiye büyük katkı sağlayacağı ve vatandaşın birikime teşviki konusunda önemli olacak olan BES’te otomatik katılım sisteminin getirilmesiyle işe yeni girecek olan kişilerin hatta memurların bile dahil olacağı yeni sistem geliştirilmekte. Başta orta vadeli plan olarak düşünülen bireysel emeklilik sisteminin kapsamı genişletiliyor. Böyle bir sistemin geliştirilebilmesi içinde yapılacak olan çalışma kapsamında bireysel emekliliğe otomatik katılım şeklinde bir düzenleme getirilmesi. Birçok yapılan toplantılarda bakanlar tarafından yapılan açıklamaların çoğu BES’in geliştirileceği yönündeydi. Şuana kadar yapılan açıklamalardan bilinen BES’e dahil olanların otomatik olarak dahil edileceği 3 veya 6 ay gibi bir deneme sürecinden sonra isterlerse ayrılabilecekleri şeklindeydi.

Yeni işe başlayanların sayısının 800 binleri bulması sonucunda işe yeni girenlerin otomatik olarak sisteme dahil edilmesiyle ayda 70 milyon TL yılda ise 840 milyon TL bir tasarruf birikimi yapılmış olacak. Bu tutarlar her ne kadar küçük gibi gözüksede otomatik sistemle kayıtlar yeni işe girişler haricinde bir çok kanal vasıtasıylada çoğalacaktır ve biriken tasarruflar artacaktır.

BES'ten vazgeçmeyin

Tüketici Sorunları Derneği Sigorta Komisyonu Başkanı Taner Çağatay, zorunlu bireysel emekliliğin birçok avantajı olduğuna dikkat çekti. TÜSODER Komisyon Başkanı Çağatay, 
"Zorunlu bireysel emeklilik sistemiyle devletin uzun dönem sistemde kalacaklar için bin lira ilave katkısı, inanılmaz bir iyileştirme. Devlet, zorunlu bireysel emeklilik sistemiyle uzun dönemli tasarrufları artırmakta yetersiz kalan SGK'yı tamamlayıcı rol üstleniyor. Yine devlet bu sistemle emekliliği teşvik etmekte ve yüksek faizle alacağı dış borca karşılık daha düşük faizli iç borçlanmaya yönelmektedir. Böylece uzun dönemli yatırımları (barajları, köprüleri, yolları), uzun dönemli borçlanmayla daha uygun ve rahat yapacaktır. Burada kazan kazan sistemi mevcuttur." dedi.

Türkiye'de uygulanan BES, diğer ülkelerden farklı

Türkiye'de uygulanan Bireysel Emeklilik sisteminin dünyanın hiçbiryerinde olmadığını ifade eden Çağatay,  "Sistem, devletin yüzde 25 katkı payı sağlaması, sistemden çıkarken vergi kesintisi avantajı, ayrıca sadece 10 yıl katkı yaparak 56 yaşından sonra sistemden ayrılınması gibi birçok avantaj sağlamaktadır." açıklamasında bulundu.


Kazan Kazan sistemi mevcuttur

Zorunlu Bireysel Emeklilik sisteminde kazan kazan sisteminin mevcut olduğunu ifade eden Çağatay, "Zorunlu bireysel emeklilik sistemiyle devletin uzun dönem sistemde kalacaklar için bin lira ilave katkısı, inanılmaz bir iyileştirme. Devlet, zorunlu bireysel emeklilik sistemiyle uzun dönemli tasarrufları artırmakta yetersiz kalan SGK'yı tamamlayıcı rol üstleniyor. Yine devlet bu sistemle emekliliği teşvik etmekte ve yüksek faizle alacağı dış borca karşılık daha düşük faizli iç borçlanmaya yönelmektedir. Böylece uzun dönemli yatırımları (barajları, köprüleri, yolları), uzun dönemli borçlanmayla daha uygun ve rahat yapacaktır. Burada kazan kazan sistemi mevcuttur." dedi.

BES 1 Ocak 2017'de başlıyor

Bireysel Emeklilik sisteminde otomatik katılımın 1 Ocak 2017 tarihinde başlayacağını vurgulayan Çağatay, "İlk aşamada çalışanın maaşının yüzde 3'üne kadar olan kısmı katkı payı olacak ve oran ileriki dönemde Bakanlar Kurulunun kararıyla artırılabilecek. Elbette çalışan, bu oranın üstünde katkı payı sağlamayı talep edebilecektir. Çalışan, eğer isterse sistemden 2 ay sonra çıkıp katkı payını alabilecek." şeklinde konuştu.

Ayda 50 TL yatıran bir kişinin yıl sonda 600 TL biriktireceğini bununda 10 yıl sonunda 6 bin TL para edeceğini belirten Çağatay,  "Buna karşın devlet yüzde 25 ilave kendisi için katkı sağlayacak, bu da rakamsal olarak bin 500 lira. Ayrıca devlet otomatik bireysel katılımı teşvik için uzun dönemde sistemde kalacaklar için bin lira ek katkı sağlayacaktır. Elbette ilave olarak fonların getirisi buna eklenecektir. Düşündüğünüz zaman bu tür bir yatırımı başka hiçbir sistem sağlamaz. Dünyada da bunun böyle bir benzeri yoktur. Bankaya bu sistemin dışında gitseniz, 'Ben size ayda 50 liralık hesap açtıracağım ve bu imkanları veriniz.' deseniz, sadece gülümsemeyle karşılaşırsınız." dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Osmanlı torunu - 4 yıl önce
BES kanunu mecliste onaylandı.BES uygulamasını destekliyorum...ancak öğretmenlerin sırtında bir yük olmaktan ötesi olmayan maaşlarının ayda %2 sini zorla kesen İLKSAN'ın tüm üyelere gönüllü yapılması gerekmektedir...%3 +devlet katkısı varken ben maaşımın %2 sini zorla (Devlet katkısı olmadan), isteğim dışında niçin İLKSAN'a vereyim oluyorsa BES 'ne %5 öderim daha mantıklı...İLKSAN için acilen KHK çıkarılmalı toplu sözleşmede alınan ''İLKSAN tüm üyelere ihtiyaridir.'' hükmü yeniden KHK ile uygulanmalıdır...gerekirse İLKSAN a kayyum atanmalıdır!
Avatar
sınıf öğretmenleri - 4 yıl önce
Artık yeter! Sınıf öğretmenleri olarak her ay maaşımızın %2 sini zorla kesen zerre kadar devlet katkısı olmayan köhnemiş İLKSAN'dan bizleri kurtarın ki...maaşımızın %3' ünü de BES'e verelim...çözüm İLKSAN'la ilgili bir KHK çıkarılmalıdır!toplu sözleşmedeki alınan karara sadık kalınmalı İLKSAN acilen tüm üyelere gönüllü yapılmalıdır!
Avatar
sınıfçılar - 4 yıl önce
1 ocak 2017'den itibaren memur maaşları %3 oranında artacak.zaten büyükşehirlerde yaşayanlar için çok çok yetersiz olan bu %3'lük artışı zorunlu bes'e verirsek öğretmenlere ne kalacak?sınıf öğretmenleri olarak diğer memur ve öğretmenlerden fazla ve de farklı bir sistemle ilksana %2 aylık kesintimiz varken en azından ilksandan ayrılalım zorunlu bes'e devam edelim...bunun için ilksandan ayrılmanın önündeki tüm saçma sapan engellerin bir an önce kaldırılması gerekir... ilksandan ayrılmak isteyen üyelerinde ayrılırken hak ettikleri bir şekilde ödeme almaları için ayrıca bir yasal düzenlemeye acilen gidilmelidir...ilksan üyeliğinden kurtulursak devlet katkılı zorunlu bes uygulamasına sonuna kadar katılırız!neden katılıp devam etmeyelim?

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber