İşçilerin yıllık izninde yeni dönem

İşçilerin yıllık izninde yeni dönem başlıyor. Ulusal ve dini bayramlara yıllık izin eklenerek daha uzun tatil yapmak isteyenler bu avantajı kullanabilecek.

İşçilerin yıllık izninde yeni dönem
20 Mayıs 2016 Cuma 10:10

Yıllık izinde yeni dönem başlıyor. Ulusal ve dini bayramlara yıllık izin eklenerek daha uzun tatil yapmak isteyenler bu avantajı kullanabilecek. Bugüne kadar yapılan izin sürelerinde 10 günden az olmamak üzere en fazla üçe bölünerek kullanılabiliyordu. İşçilere avantaj olan bu izin sürelerinde yeni dönemde blok kullanılarak 10 gün dışındaki izinlerde istenirse 1'er gün kullanılabilecek.

Habertürk'ün yaptığı habere göre 5 Temmuz Salı günü başlayan Ramazan Bayramında Perşembe gününde son bulması nedeniyle Pazartesi öğleye kadar ve cuma günü izin alan bir işçi bayram tatiliyle birlikte 9 güne kadar izin yapabilecekler.

İşçi başına 285 lira para cezası

Kurban Bayramı’nda ise 1 günlük izin kullanılarak 9 gün tatil yapılabilecek. İşveren, 10 günlük blok kullanılabilecek izni bölemeyecek. Bölerse işçi başına 285 lira idari para cezası ödeyecek.

İşçilerin çalışma sürelerine göre yıllık izin süreleri

Çalışma sürelerine göre belirlenen yıllık izin süreleri, bir yıldan beş yıla (dahil) kadar olanlar için 14 gün, beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlar 20 gün, onbeş yıl ve daha fazla olanlar 26 gün, hizmet süresi ne olursa olsun 18 yaşından küçük, 50 yaşından büyük işçilere ise 20 gün olacak.

İzinde başka yerde çalışmak yasak

Bu izin hakkını kullanmak isteyen işçilerin ise izin kullandığı sürede başka bir işte çalışmak yasak hale getirildi. Bu kanunu ihlal edenler başka bir işte çalışırken yakalanmazsa sorun teşkil etmiyor ama yakalanırsa işveren izin dönemi için ödediği ücreti isteme hakkına sahip bulunuyor.

İşçi istesede izin hakkından vazgeçemez

İşçinin yılın belli dönemlerinde dinlenme hakkını kullanabilmesi ve işverenin suiistimal etmesini önlemek amacıyla kanunda koruyucu bir hüküm bulunuyor. Buna göre, işçi istese de izin hakkından vazgeçemez.

Bir yıl çalışmak şart

Yıllık izin hakkını elde edebilmek için işçinin işyerinde işe başladığı günden itibaren bir yıl çalışmış olması gerekli. İlk defa işe başlayan gençler için deneme süresi de hesaba dahil ediliyor. Çalışma süresi arttıkça yıllık izin süresi de artıyor. Bir yıldan beş yıla kadar 14 gün, beş yıldan 15 yıla kadar 20 gün, 15 yıl ve daha fazla olan işçilere de 26 gün yıllık izin verilmesi gerekiyor. Ancak bunlar asgari süreler. Toplu sözleşmelerle bu sürenin üzerine çıkılabiliyor. Yıllık izinlerin hesaplanmasında çalışma hayatındaki toplam süre değil, aynı işverenin işyerlerindeki hizmet süreleri dikkate alınıyor. Bankalar veya çok şubeli şirketlerin farklı işyerlerinde geçen hizmet süreleri, yıllık iznin hesabında birleştiriliyor. Kaza veya hastalık nedeniyle işe gidilemeyen günler, kadın işçilerin doğumdan önce ve sonra çalıştırılmadığı süreler, yıllık izin hesabında çalışılmış gibi kabul ediliyor.

Maden ve yeraltında çalışan işçiler için izin hakkı daha fazla

Madenler ve diğer yeraltı işlerinde çalışan işçiler çok ağır koşullarda görev yaptıkları için geçen yıldan itibaren onlara fazladan 4 gün izin hakkı sağlandı. Çalışma süreleri itibarıyla diğer işçilere kaç gün izin hakkı tanınıyorsa, yeraltı işçilerine 4 gün daha ilave ediliyor.

İzin parası isteme hakkına sahipsiniz

İşveren, izin dönemine ilişkin ücreti işçiye, izne çıkmadan önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek zorunda. Örneğin, normalde ücretini çalışma bitiminde alan işçi, ayın 1’i ile 15’i arasında izne çıkacaksa, o sürenin parasını avans veya peşin olarak alabilir.

İzin yerine para isteme hakkı yok

Bazen işçiler “Ben bu sene izin yapmayayım, bana izin paramı ödeyin” diyebiliyor. Kanuna göre bu mümkün değil. Çünkü işçinin izin hakkından vazgeçmesi mümkün değil. İzin parasını almak, ancak işten ayrılma halinde söz konusu olabiliyor.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber