Boşanmalarda, düğün takıları kadının

Yaz geldi düğün sezonları açıldı. 'Boşanırken takılar kimin?' sorusu yeniden gündeme geldi. İşte ziynet eşyaları konusunda soru ve cevapları...

Boşanmalarda, düğün takıları kadının
21 Mayıs 2016 Cumartesi 08:25

Yaz gelmesiyle birlikte düğün sezonu yeniden açıldı. Düğünlerle birlikte boşanmalarda gündemde. Peki, boşanma devalarında takılar kimin olur? Ayrılıklarda ziynet eşyaları hangi tarafa ait? 

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ve 2. Hukuk Dairesi'nin takılara ve ziynet eşyalarına ilişkin davalarda yanıtladıkları sorular ve verilen yanıtlar şu şekildedir:

Ziynet eşyaları kural olarak kimin?

Düğünde takılan ziynet eşyaları, kural olarak kadına ait sayılıyor. İade olunmuyor.

Erkeğe takılan ziynette kadının hakkı?

Erkeğe takı o yöredeki örf adet ve gereği olsa da, bu ziynetler daha sonra eşe bağışlanmışsa, yine kadına ait kabul ediliyor.

Ziynet eşyası erkeğe veriliyor mu?

Bu yönde yerel örf ve adetin varlığı ispat edilmemişse erkeğe takılanlar da kadına ait.

Ziynet eşyası nasıl ispatlanıyor?

Delil olarak yemin, ikrar, tanık delili, bilirkişi raporu, video kayıtları, VCD, DVD, fotoğraf ve çeyiz senedi gösterilebiliyor.

İspat yükü kime ait?

Yargıtay görüşü, hayat deneylerine göre ziynetleri kadının üzerinde taşıdığı, evde sakladığı ve muhafaza ettiği şeklinde. Ziynet eşyalarının erkeğe bırakılması hayatın olağan akışına ters. Bu eşyalar rahatlıkla saklanabilen, taşınabilen eşyalar olduğundan, ayrılmayı tasarlayan kadının bunları gizlemesi mümkün. Bu nedenle kadın evi terk ederken ziynetlerinin zorla alındığını ispatlamakla yükümlü.

Ziynet ne zaman bağışlanmış sayılır?

Kadın ziynetlerini düğün masrafları, kocasının işleri, evin ortak ihtiyaçları için harcarsa, kocanın bunu ispatlaması gerekiyor. Aksi halde boşanma halinde, erkek ziynet eşyalarını kadına iade ile mükellef.

Erkek, hediye ettiği ziynet eşyalarını kadından geri alabilir mi?

Kadın evi haksız terk eder, başka bir erkekle kaçarak meşru olmayan ilişki kurarsa, Yargıtay rücu sebeplerinin oluştuğunu kabul ediyor.

Ziynet eşyaları için iade davası nerede açılıyor?

Bu aile mahkemelerinin görev alanında.

Ziynet eşyası davası harca tabi mi?

Bu davalar boşanma davasının eki sayılmıyor ayrıca peşin ve nisbi harca tabi. Harç miktarı bu yıl için ziynetlerin değeri üzerinden binde 68.31.

Davada zamanaşımı süresi var mı?

Ziynet eşyalarının varlığının tespit halinde konu mülkiyet hakkına ilişkin sayılarak zamanaşımı süresine tabi tutulmuyor.

Kaynak: Hürriyet

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ozan helvacı - 5 yıl önce
Peki karım ve annesi tarafından evden atıldım.3 hafta sürdü evlilik eşim benden 9 yai büyüktü.bu durumda takılar kendisinde kaldı benim hiçmi hakkım yok takılarda

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber