5 yıl alınmayan borçlar silinecek!

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi’nin yayımladığı yeni tebliğle tahsil edilmeyen kamu alacakları için zaman aşımını 5 yıl olarak belirlendi. 5 yıl boyunca ödenmeyen tüm borçların silineceği belirtildi. Adli ile idari para cezalarında ve iflasa göre bu durum değişiyor.

5 yıl alınmayan borçlar silinecek!
21 Nisan 2016 Perşembe 10:41

Maliye Bakanlığı, kamu alacaklarıyla ilgili ağırlıklı olarak şirketler ve borçlu vatandaşlar için avantajlı düzenlemeler yaparak Resmi Gazete'de yayımlandı. Bakanlık tarafından yapılan yeni düzenlemelerle ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, "Tahsilat Genel Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" birçok detaya yer veriliyor.

Sabah gazetesi yazarı Faruk Erdem'in Maliye Bakanlığı'nın borçlarla ilgili kaleme aldığı yazıda yeni tebliğ'in detaylarını açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan yeni düzenlemelerde en önemli değişikliklerden biri olan kamu alacağı, vadesinin olduğu takvim yılından sonraki yıldan itibaren 5 yıl içinde tahsil edilmezse zamanaşımına uğrayacak. Bu süre içinde devlet alacağını tahsil edemezse borç ortadan kalkacak.Tahsilat için 5 yıl süre tanınıyor. 5 yıl içinde 1 liralık bile bir tahsilat olsa, zaman aşımı yeniden başlatılacak.

Borçlunun iflasında zaman aşımı 20 yıl
Borçlunun iflası söz konusu olduğunda ise zaman aşımı süresi değişiyor. Mallar tasfiye edilmesine rağmen kamu alacağı tahsil edilemezse borç için aciz vesikası düzenleniyor. Bu vesika genel olarak borçlunun bu miktarı ödeyecek bir malının ya da varlığının olmadığını gösteren belgeden oluşuyor. Burada kamu alacağı için zaman aşımı süresi belgenin düzenlenmesinden sonraki 20 yıl olarak belirlendi.

Adli ve idari para cezasında zaman aşımı 10 yıl
Adli para cezalarında ise zaman aşımı süresi 10 yıl olarak uygulanıyor. Adli para cezasına çarptırılan kişinin yaşı da bazı indirimler sağlıyor. Ayrıca bu cezaların zaman aşımının tayininde mahkeme kararının kesinleştiği gün esas alınıyor. İdari para cezalarında da zaman aşımı 10 yıl olarak belirleniyor. 

Hileli iflasta başlangıç tarihi değişiyor
Tebliğin dördüncü maddesinde özel bir durum tarif ediliyor. Borçlunun yabancı memlekette bulunması, hileli iflas etmesi veya terekenin tasfiyesi dolayısıyla zaman aşımının işlememesi halinde 5 yıllık süre, sebeplerin kalktığı günün bitmesinden itibaren başlıyor. Burada da yine 5 yıllık süre dikkate alınıyor fakat başlangıç tarihi değiştiriliyor.

İflas erteleme kararı çıktıktan sonra borçlu aleyhine hiçbir takip yapılamıyor. Daha önce başlamış takipler de duruyor. Bu durumda yeni tebliğe göre kamu alacaklarına ilişkin zaman aşımı, iflas erteleme süresince işlemiyor.

Zaman aşımından sonra bu parayı ödemek isterse tebliğ buna da izin veriyor. Yani vatandaş isterse borcunu silinmesine rağmen ödeyebilecek.


Etiketler; #kamu

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adnan B - 2 yıl önce
Geçmişe dönük 5 yıllık borçlar mı silinecek yoksa bundan sonraki süreçte 5 yıl ödenmeyen borçlar mı yani 2010 dan gelen bir vergi boçları da silinecek mi?
Avatar
erkanboz - 2 yıl önce
Gss borclarini kapsiyormu
Avatar
Yeliz - 2 yıl önce
Bu yasayi cikarandan da onayliyandanda Allah binkere razi olsun insAllah Aminn
Avatar
fikret k - 2 yıl önce
bu 5 yıl içinde ödenmeyen borçlar silinecek de biz maliyeye baş vuracakmıyız birde torba yasaından faydalınıbda taksinlendirip ödeyemediğimiz de de yine de siliniyiyormu acaba ?
Avatar
Birol - 2 yıl önce
Benim iki bankaya icrası takibi var bunun zaman aşımı süresi ne kadar tekrar kredi kartı alabilirmiyim
Avatar
Birol - 2 yıl önce
Benim iki bankaya icrası takibi var bunun zaman aşımı süresi ne kadar tekrar kredi kartı alabilirmiyim
Avatar
Aydın - 2 yıl önce
Bu borclanmada bundan sonra beş yıl.bekleyecegizmi yada 2016/dan önce borclarmi.silinecek
Avatar
gulateş - 2 yıl önce
psikosomatik çok zor durumdayim hala taksitleniceni söylüyorlar masim hacizli aldim askeri ucret kira ödüyorum kolaysa buyursun odesinler

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber