Rehber Öğretmen Hangi Okullarda Ne Şartlarda Bulunmaktadır

Rehber Öğretmen Hangi Okullarda Ne Şartlarda Bulunmaktadır?Normu Olmayan Okullarda Rehber Öğretmen Bulunması Zorunlumudur Rehber Öğretmen Nedir Okuldaki Görevi Nedir Okullarda Rehberlik Hizmeti

Rehber Öğretmen Hangi Okullarda Ne Şartlarda Bulunmaktadır
04 Aralık 2019 Çarşamba 11:32

Rehber Öğretmen Hangi Okullarda Ne Şartlarda Bulunmaktadır?

Rehber Öğretmen Hangi Okullarda Ne Şartlarda Bulunmaktadır?Normu Olmayan Okullarda Rehber Öğretmen Bulunması Zorunlumudur  Rehber Öğretmen Nedir Okuldaki Görevi Nedir Okullarda Rehberlik Hizmeti

rehber öğretmenin görevleri

Türkiye’de işlevi henüz yeni yeni öğrenilen rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinden asli görevler dışında pek çok iş beklenir. Birçok okul müdürü ve öğretmen rehber öğretmenin ne iş yaptığını hala tam olarak bilmemektedir. Bu kişilerden bazıları rehber öğretmeni boş derslere giren, idarenin işlerini yapan veya odasında boş boş oturan öğretmen olarak nitelendirirler.

Okul rehber öğretmeninin görevlerinin neler olduğunu pdr yönetmeliği ve ilkeleri doğrultusunda yanıtlayalım.
1. Öncelikle yıl içinde yapacağı etkinlikleri planlamak için Ram tarafından hazırlanan Çerçeve Programdan yararlanarak kendi okulunun ihtiyaç duyduğu çalışmaları da göz önünde bulundurarak bir çalışma planını hazırlar.

2. Rehberlik Hizmetleri Yürütme Komisyonuna ve Bep Geliştirme Birimine katılır. Sene başı, ikinci dönemin başı ve sene sonu olmak üzere Rehberlik Hizmetleri Yürütme Komisyonu yılda üç kez toplanır. Müdürün uygun gördüğü zamanlar olursa o günlerde de komisyon toplanabilir. Aynı şekilde Bep Geliştirme Birimi de yılda üç kez toplanır.

3. Rehber öğretmen bulunduğu okul türüne göre yapacağı bireysel görüşmelerin oranını belirler. Örneğin ilkokulda bireysel görüşme fazla olmazken bu ortaokul ve lisede daha fazladır.
4. Grup rehberliği de rehber öğretmenin yapması gereken en önemli etkinlikler arasında yer alır. Yaptığım grup rehberliği etkinliklerinden her daim olumlu geri dönüt alırım. Bu sebeple grup rehberliği yapmanızı tavsiye ederim.

5. Veli toplantıları düzenlemek de rehber öğretmenin görevleri arasında yer alır. Konu olarak da okul başarısında ailenin rolü, anne baba tutumları, aile içi iletişim vs. Sınıf veya branş öğretmenlerinin yaptığı veli toplantılarına da katılabilirsiniz.

6. Sınıf rehberliği için çalışma konularını belirler. Örneğin, öfkenin kontrol edilebilir bir duygu olduğunu fark eder, zamanını etkili bir şekilde kullanır, verimli ders çalışma yöntemlerini bilir vs.

7. Mesleki rehberlik etkinliklerini gerçekleştirir. Örneğin, ilkokul ikinci sınıftaki öğrencilere meslekleri oyunlarla öğretirken lise ve ortaokuldaki öğrenciler gezilere götürülerek ya da o meslek mensubunu okula davet ederek öğrencilerinizin o meslekleri tanımasını sağlayabilirsiniz.
8. Okula yeni başlayan veya nakille gelen öğrencilere uyum programı uygulamak.

9. Devamsız öğrenciler için ev ziyareti ekibinde (sınıf öğretmeni, müdür yardımcısı da ev ziyareti ekibinde bulunur.) yer alarak öğrencinin devamsızlık nedenini öğrenmek  ve okula devamını sağlamak için çalışmalar yapmak.

10. Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği ile İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin belli başlı maddelerini bilmek sizin için çok önemlidir.

11. Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri panonuzu düzenleyebilirsiniz. Örneğin, ayın örnek öğrencilerinin veya ayın sınıfının fotoğrafını bu panoya asabilirsiniz

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün "Rehberlik Hizmetleri" konulu 2018/6 Kararlı genelgede Rehber Öğretmenin bulunmasına yönelik açıklamalarda bulunmakta

Bu genelgenin 2. maddesinde; "2- Rehberlik öğretmeni görevlendirme lerinin norm durumu olan; ancak rehberlik öğretmeni bulunmayan okul/kurumlara yapılması esastır." açıklamasında bulunularak norm  durumu olmayan okullara rehberlik öğretmeni görevlendirilemeyeceğini açıkça vurgulamıştır.

Genelgenin 3. maddesinde; "3- İlgi (b) Yönetmelik hükümlerine göre rehberlik öğretmeni norm durumu bulunmayan okul/kurumlarda, İlgi (ç) Yönetmelik hükümlerince Rehberlik ve Araştırma Merkezleri tarafından rehberlik hizmetlerine yönelik gerekli çalışmaların planlanması ve takibi sağlanır." açıklamasında bulunularak bu okullardan sorumlu olan birimin Rehberlik ve Araştırma Merkezleri olduğu belirtilmiştir.

Bu konuda açılan bir davada temsili bir karar Samsun 1. İdare Mahkemesi 2018/1747 Esas No, 2019/986 Karar No ve 30/10/2019 tarihli kararı da aynı meyandadır.


Kaynak: Kamu Saati Özel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber