Özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere eğitim ve öğretim desteği verilecek

MEB eğitim 2016-2017 Eğitim ve Öğretim Yılında özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere eğitim ve öğretim desteği verilecek. Peki Eğitim desteği hangi öğrencilere verilecek,, teşvik kriterleri neler? MEB eğitim desteği ile ilgili detaylar haberimizde.

Özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere eğitim ve öğretim desteği verilecek
08 Ağustos 2016 Pazartesi 19:56

2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılında açılacak okul öncesi ilkokul, ortaokul, lise ve temel lise türlerinde öğrenim görecek öğrencilere verilecek eğitim öğretim desteği ve destek verilecek öğrencilerin sayısı Resmi Gazete'de yayımlandı. Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin Ek 2’nci maddesinin birinci fıkrasında "Kanunun Ek-1 inci maddesine göre her yıl Temmuz ayında Maliye Bakanlığı ile müştereken hazırlanacak olan tebliğde illere göre belirlenen sayıdaki öğrenciler için Ek-10’da yer alan okul türleri ve gruplarına göre eğitim ve öğretim desteği verilebilir. Tebliğde; her bir öğrenci için verilebilecek eğitim öğretim desteği tutarı resmi okullarda öğrenim görecek bir öğrencinin okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde Devlete maliyetinin bir buçuk katını geçmemek üzere, bir önceki yılın verileri esas alınarak belirlenir." hükmüne yer verildiği ifade edildi.

Eğitim Desteği kimlere verilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilecek destek, eğitim kademelerine göre her bir derslik için belirlenen asgari öğrenci sayısının üzerinde ve her hâlükârda derslik başına belirlenen azami öğrenci sayısını geçmemek üzere verileceği belirtti. Eğitim ve öğretim desteği verilecek toplam öğrenci sayısı her yıl Maliye Bakanlığı ve MEB tarafından belirlenecek.

Destek alacak öğrencilerin belirlenmesinde, yörenin kalkınmada öncelik derecesi ve gelişmişlik durumu,

Öğrencinin ailesinin gelir düzeyi,

Eğitim bölgesinin öğrenci sayısı,

Desteklenen öğrenci ve öğrencinin gideceği okulun başarı seviyeleri ile öncelikli öğrenciler gibi ölçütler ayrı ayrı veya birlikte dikkate alınarak verileceği ifade edildi.

Eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, destek tutarları, öğrenci sayısı ve bunlara ilişkin diğer hususlar aşağıda yer alıyor. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında, 5580 sayılı Kanun kapsamında açılan özel okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve temel lise türlerinde öğrenim görecek her bir öğrenciye verilecek eğitim ve öğretim desteği tutarları ile ilk defa destek verilecek öğrenci sayıları aşağıdaki tabloda yer alıyor. 

 

S.No

Okul Türü

Destek Tutarı (TL)

İlk Defa Destek Verilecek Öğrenci Sayısı

1

Okul Öncesi Eğitim Kurumu

2.860

6.000

2

İlkokul

3.440

15.000

3

Ortaokul

4.000

15.000

4

Lise

4.000

15.000

5

Temel Lise

3.440

24.000

Toplam

75.000


-  İllere göre eğitim ve öğretim desteği verilecek okul kademe ve türleri, öğrenci sayısı, öğrenci ve okul seçilmesine ilişkin ölçütler ile diğer ilgili hususlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanacak kılavuzda belirtilecektir.

- Sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyelerine göre eğitim ve öğretim desteği verilecek öğrencilerin illere dağıtımında aşağıdaki tabloda yer alan katsayılar kullanılacaktır.

- Okul öncesi eğitime devam eden öğrencilerden 48-66 ay yaş grubunda olanlar bir defaya mahsus olmak üzere eğitim öğretim desteğinden yararlanabilir.

-  İllere okul türlerine göre ayrılan öğrenci kontenjanından az talep gelmesi durumunda Millî Eğitim Bakanlığı boş kalan kontenjanları aynı okul türünden talebin fazla olduğu illerde kullanabilir.

-  Eğitim öğretim desteği, Millî Eğitim Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten karşılanır. Ödemeye ilişkin usulleri belirlemeye Millî Eğitim Bakanlığı yetkilidir.

 

Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Seviyesi

Katsayı

1. Bölge

0,95

2. Bölge

0,95

3. Bölge

1,00

4. Bölge

1,00

5. Bölge

1,20

6. Bölge

1,30


 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber