Müfredata kodlama eğitimi geliyor

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) kamuoyunun görüşüne sunulan ilkokul ve ortaokul fen bilimleri müfredat taslağında, reform niteliğinde uygulamalar yer aldı. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Bilal Tırnakçı, Fatih Projesiyle birlikte müfredatta 4. sınıftan itibaren kodlama derslerinin var olacağını söyledi.

Müfredata kodlama eğitimi geliyor
04 Mart 2017 Cumartesi 23:57

Bilal Tırnakçı, dünya çapında önemli bir yeri olan FATİH Projesi´nin büyümeye devam ettiğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi: ''FATİH Projesi süresiz, sınırlı bir proje değildir çünkü biliyorsunuz müfredatımız yenilendi. Şimdi içeriklerimizi güncelleyeceğiz. O anlamda üretimlerimiz devam edecek.

''Edirne'deki öğrencimizle Hakkari'deki öğrencimiz eşit olsun''

Ülkemizin her noktasına FATİH Projesi öncü olmak üzere internet götürüyoruz. Türkiye coğrafyasını düşündüğümüz zaman bu yapılan yatırımın ne kadar büyük olduğunu anlayacaksınız. Edirne'deki öğrencimizle Hakkari'deki öğrencimiz eşit şartla olsun diye uğraşıyoruz. Bu da teknolojinin eğitime bu düzeyde katılımı ve bunun da üst düzey kullanımı ile mümkün olacak. Ekip ve bakanlık olarak bunun için çalışıyoruz. Bundan dolayı bu tarz etkinliklere katılıyor, destek veriyoruz.''

"Kodlama eğitimini müfredata koyduk"

Kodlama eğitimini müfredata koyduklarını dile getiren Tırnakçı, şunları anlattı: ''Artık müfredatımızda 4. sınıftan itibaren kodlama dersleri var. Bunun için içerik yetiştirilmesi konusunda müdürlüğümüz iki yıldır çalışıyordu. Son müfredat içerisinde belli kademelerde derslerin içine yayarak, belli kademelerde zorunlu ders olarak müfredatımıza koyduk. Bundan beklentimiz, çocuklarımızın sistematik düşünme kabiliyetlerini artırmayı düşünüyoruz. Çocuklarımızın bütün derslerde bir sebep sonuç içerisinde düşünmelerini hedefliyoruz. Yine müfredata sistem merkezli uygulamalar koyduk.''

21.Yüzyıl Becerileri ve Kodlama Eğitimi

Analitik düşünme, eleştirel düşünme, problem çözebilme, tasarım odaklı düşünme gibi önemli becerilerin önemi tüm dünya tarafında farkına varılıp bu yolda eğitim sistemlerinde değişimler yapmışlardır.  Erken yaşta “Kodlama Eğitimi” robotik çalışmalar, maker hareketi gibi birçok beceriyi erken yaşta çocuklara aşılamak için eğitim sistemlerini şekillendirmişlerdir.

Ülkemizde ise ilkokul itibariyle (her kademede) kodlama eğitimini verilmesi için müfredat çalışmaların yapıldığını biliyoruz. Yakın zamanda müfredata eklenmesi planlanan ders için üniversitelerin Bilgisayar ve öğretim teknolojileri eğitimi bölüm başkaları bir araya geldiler. Bu toplantının çok verimli geçtiği ve ülkemiz için çok faydalı bir çalışma olacağını vurguladılar.

Kodlama Eğitimi Neden Önemli?

Ezber, sorgulamayan, eleştiremeyen nesiller yerine 21.yüzyıl becerileri ile donatılmış yeni bireylerin yetiştirilmesi için erken yaşta kodlama eğitimi ile bu becerileri aşılamayı planlanmaktadır. Kodlama sadece bilgisayar bilimleri ile sınırlı olmayıp, disiplinler arası etkileşim açısında da çok önemlidir. Çocuklar erken yaşta algoritmik düşünme becerilerini kazanarak, farklı alanlarda da sorunlarla karşılaşma durumunda yaratıcı düşünme, problem çözebilmeleri kolaylaşacaktır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber