MEB'den özel öğretim kurumlarında "karekod" dönemi

MEB özel okulların da aralarında bulunduğu tüm özel öğretim kurumlarının, tabelalarında ve her türlü reklam ve ilanlarında 20 Nisan'a kadar "fotografik karekod" uygulamasına geçilmesini kararlaştırdı.

MEB'den özel öğretim kurumlarında "karekod" dönemi
28 Şubat 2018 Çarşamba 11:57

MEB özel okulların da aralarında bulunduğu tüm özel öğretim kurumlarının, tabelalarında ve her türlü reklam ve ilanlarında 20 Nisan'a kadar "fotografik karekod" uygulamasına geçilmesini kararlaştırdı.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce, 81 il valiliğine dün gönderilen yazı ile bütün özel öğretim kurumlarında fotografik karekod uygulamasına geçildiği duyuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, özel eğitim kurumlarını kapsayan karekod uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu. Uygulama sayesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel öğretim kurumlarına ilişkin erişime açık bilgilerin karekodlar üzerinden vatandaşlarla paylaşılacağını bildiren Şamlıoğlu, "Bundan böyle Bakanlığımızdan izin ve ruhsat alan her özel okul, özel öğretim kursu, özel motorlu taşıt sürücüleri kursu ya da diğer özel öğretim kurumları, kendine has bilgileri içeren bir karekoda sahip olacak." ifadesini kullandı.

Karekodun içeriğiyle ilgili bilgiler de aktaran Şamlıoğlu, ''"Bu karekodun içerisinde özel öğretim kurumunun adı, kurum kodu, türü, açılma tarihi, adresi, adres kodu, kurucusunun kim olduğu, bina kontenjanı, özel okullar için eğitim ve öğretim desteği kontenjanı, yatılı ise yatılılık kontenjanı, uyguladığı program tür ve kontenjanları ile takviye kursu, yemek, kahvaltı, servis, pansiyon, yatakhane, kitap-kırtasiye, kıyafet, etüt ve benzeri hizmetler karşılığı alınanlar dahil ücret ilanı bilgileri gibi birçok husus yer alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) ile entegre çalışacak bu uygulama sayesinde vatandaşlar, kullandıkları telefon, tablet veya diğer elektronik cihazlara karekodlarını okutarak, bu kurumlardan hizmet almadan önce bir ön bilgiye sahip olacak." ifadelerini kullandı.

20 Nisan'a kadar süre verildi

Şamlıoğlu, kurumların 20 Nisan'a kadar tabelalarında ve her türlü reklam ve ilanlarında kendilerine ait fotografik karekoda yer vermelerinin zorunlu olacağına işaret ederek, "Uygulama sayesinde, Milli Eğitim Bakanlığından izin ve ruhsat almaksızın eğitim faaliyeti gösteren yerler daha kolay tespit edilerek, kapatılacak." dedi.

Karekod uygulamasının, kayıt dışı eğitim faaliyeti göstermek isteyen kişi veya kurumların etkin bir şekilde önüne geçmeye hizmet edeceğini bildiren Şamlıoğlu, "Vatandaşlarımız, karekodu bulunmayan veya yanlış ve yanıltıcı bilgi veren özel öğretim kurumlarını bulundukları ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerine bildirebilecekler." vurgusu yaptı.

Genel Müdür Şamlıoğlu, bundan sonraki süreçte karekod uygulamasını daha da geliştirmeyi amaçladıklarını belirterek, "Kurumların akademik, sanatsal, sportif, kültürel başarıları, bursluluk imkanları ve fiziki standartları gibi vatandaşların bir özel öğretim kurumundan beklediği tüm bilgilere bu uygulama ile kolaylıkla erişebilmesini hedefliyoruz." diye konuştu.

Karekod nasıl oluşrurulacak?

Kurumların, MEBBİS - Özel Öğretim Kurumları Modülünde yer alan ''Kurum Arama'' ekranında bulunan ''Karekod Oluştur'' butonunu kullanmak suretiyle karekod oluşturmaları ve kendilerine ait bilgilerin doğruluğunun kurumlarca kontrol edilmesi gerekmektedir. Kurum bilgilerinde eksiklik ya da hata bulunan özel öğretim kurumlarının gerekli düzeltmeler için İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine müracaat etmeleri sağlanmalıdır.

Ayrıca oluşturulan fotografik karekodun; bütün özel öğretim kurumlarının bina veya kurum girişlerinde bulunan tabelalara yapıştırılmasının ve reklam, basılı her türlü ilan, bilboard vb. yerlerde 2004-2018 tarihe kadar kullanımının sağlanması gerekmektedir.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünce, 81 il valiliğine gönderilen özel öğretim kurumlarında fotografik karekod uygulamasına geçildiğidiğine dair resmi yazısı şu şekilde;


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber