Keçiören Hacı Sabancı Ortaokulu'ndan "Üç Kuşak Köprüsü: Zamansız Oyun ve Oyuncaklar" AB/Erasmus projesi

Ankara Keçiören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Hacı Sabancı Ortaokulu'nun koordinatörlüğünde organize edilen "Üç Kuşak Köprüsü: Zamansız Oyun ve Oyuncaklar" isimli AB Erasmus/Okul Eğitimi Stratejik Ortaklık Projesi, 8-14 Mayıs 2016 tarihlerinde Fransa’nın Lion/Billom şehrinde düzenlendi.

Keçiören Hacı Sabancı Ortaokulu'ndan "Üç Kuşak Köprüsü: Zamansız Oyun ve Oyuncaklar" AB/Erasmus projesi
03 Haziran 2016 Cuma 14:35

Başkent Ankara Keçiören ilçesinde bulunan Hacı Sabancı Ortaokulu, büyük bir başarıya imza attı. Okul kordinatörlüğü tarafından organize edilen ve yürütülen "Üç Kuşak Köprüsü: Zamansız Oyun ve Oyuncaklar" isimli AB Erasmus/Okul Eğitimi Stratejik ortaklık Projesi kapsamında 8-14 Mayıs 2016 tarihlerinde Fransa’nın Lion/Billom şehrinde etkinlikler düzenlendi.
Fransa'nın Liom/Billom kentinde gerçekleşen etkinliklerde, geleneksel oyu ve oyuncaklar kullanılarak, çocuklara, anne-baba, büyük anne - büyük baba arasındaki iletişimi kuvvetlendirme, aile hayatının çocukların eğitimine katkı sağlaması amaçlandı. Yaklaşık 2 yıl sürecek proje kapsamınd, etkinliğe katılacak ülkelerin kültürel değerlerinin tanıtılması ve belirli hedeflerin belirlenerek, ortak çalışmanın yapılması gündemde bulunuyor.

Fransa'da düzenlenecek projeya katılacak ülkeler Türkiye'nin yanı sıra Fransa, Romanya, İtalya, Bulgaristan, Letonya, Norveç ve Kuzey İrlanda'nın ülke temsilciliklerinin bulunduğu projenin üçüncü çalışması kapsamında, Hacı Sabancı Ortaokulu öğretmenlerinden Havva Geylan, Ayşe Akalan, Yasemin Ünlü, Nihal Balçık ve Mesut Özkan’dan oluşan proje ekibi, bir haftalık çalışma ve inceleme ziyareti kapsamında Fransa’nın Billom şehrinde gerçekleşen çalıştaya katıldı. 
Hacı Sabancı Ortaokulu öğretmenlerinden Havva Ceylan, Fransa'nın Billom Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen açılış programında konuştu. Bir hayal ile başlayan bu fikrin, proje çalışması olmasına büyük memnuniyet duyduklarını ifade ederek, aile ilişkilerin eğitimde önemli bir rol olduğunun dikkatini çekti. Havva Ceylan, "Yaklaşık bir yıl önce bir grup öğretmen arkadaşımızla ortak bir hayal kurmuştuk. Değişen ekonomik ve sosyal koşulların olumsuz bir sonucu olarak geniş aile bireyleriyle birlikte yaşam artık sözkonusu değildir. Bu da hem büyük ebeveynlerin aile yaşamından dışlanmasına hem de büyükanne ve büyükbabaların torunlarıyla iletişim ve ilişkilerinin kopmasına neden oluyordu. Sağlıklı aile ilişkilerini ve çocukların eğitimini de olumsuz etkileyen bu durumun iyileştirilmesi gerekiyordu. İşte bu problemin geleneksel oyunlarla aşılabileceğine dair bir hayal kurmuştuk." dedi.

Bu kutlu projeye sekiz ülkeden meslektaşlarının da katıldığını ifade eden Havva Ceylan, iki yıl sürecek bu proje çalışmasında çok güzel sonuçlar elde edeceklerini belirtti.  Havva Ceylan, "Proje çalışmamız süresince elde edeceğimiz kazanım ve ortaya çıkacak fikirlerle ülkelerimizde bir sosyal müfredat önerisini de gündeme getireceğiz. Böylece proje hedeflerimizin kalıcı hale gelmesi için eğitim boyutunda da bir adım atmış olacağız."  şeklinde konuşarak proje çalışmasına emek verenlere ve katkı sağlayanlara teşşekürlerini sundu.Grup çalışmaları kapsamında, Türkiye'den gelen ekip geleneksel Türk Zeka oyunu Mangala oyununun tanıtımı gerçekleştirildi. Türk toplumlarında oynanan geleneksel oyun Mangala'nın, aile büyükleri ile çocukların arasındaki iletişimi daha iyi hale getirebileceği dile getiren proje ekibi,  bu oyunun başka diğer geleneksel oyunların projenin hedeflerinin gerçekleştirilmesinde çok önemli bir işlev göreceğini belirtti.

 

loading...

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber