Karnesi zayıf olan öğrenciye nasıl davranmalı

Karnesi kötü olan bir öğrenciye nasıl davranmalı?Karnesi kötü olan cezalandırılmalı mı yoksa onu dikkate alıp yönlendirmeli mi?

Karnesi zayıf olan öğrenciye nasıl davranmalı
18 Ocak 2019 Cuma 17:24

Bugün tüm Türkiye'de karne heyecanı yaşadı..Kimisinin karnesi ailesini gururlandırdı kimisinin karnesi de aileyi üzdü..Karnesi iyi ya da kötü olan bir öğrenci unutmayın her şeyden önce sizin evladınız..Onu dünyaya getirdiğiniz ilk günleri hatırlayın.O uyumadan uyuyor muydunuz? Hayır,onun bir yerine bir zarar gelse dünyaları bile yıkmazmıydınız Evet! Öyleyse karnesinin kötü hatta çok kötü olmasına asla şiddetle ya da tehditle yaklaşmayın!

Uzman Psikolog Derin Avcı karnesi kötü olan öğrenciye nasıl davranmalı konusu hakkında bizi bilgilendirdi

Her öğrencinin başarılı ya da başarılı dönemleri mutlaka olacaktır.Bir yakınım vardı.İlk öğretim sonuna kadar okulun en başarılı öğrencisi idi.Takdirler,teşekkürler daha nice hediyeler..Başarı konusunda döneminin en iyilerinden biri idi bu çocuk.Ancak liseye başladığında çöküş de başladı.Çocuk malesef lise yıllarının ilk döneminde tam bir serseri görünümüne büründü.Bu kadar başarılı olan bir çocuk nasıl olduda liseye geçer geçmez bu kadar sıkıntılı bireye dönüştü.Aslında bunun cevabı çok açık Ergenlik..

Yukarıdaki olayın karnesi kötü olan öğrenciye nasıl davranmalı konumuzla aslında alakası şu; ben tüm velilere söylüyorum ilköğretim son sınıfa gelene kadar hiçbir çocuk hakkında başarısı konusunda yorum ya da tahmin yapmamız doğru olmayacaktır.Elbette öğretmeninin önerilerini,uyarılarını dikkate alacaksınız.Son derece başarısız bir öğrenci ise elbette onu yönlendireceksiniz,uyaracaksınız.Ancak onun psikolojisi ve genleri ne diyorsa ergenliğe girer girmez renk vermeye başlayacaktır.Yani ilköğretim de son derece başarılı olan bir genç,lise yıllarında bir çöküş yaşayabilir durumu kötü olan bir öğrenci ise ergenlikten olumlu yönde etkilenir ve çalışmaya başlayabilir.

Karnesi kötü olan bir çocuğa nasıl yaklaşmalı konumuzu yukarıdaki önerilerimle bir olarak düşünebilirsiniz.

Karnesi kötü olan çocuğunuza asla aşağıdakileri yapmayın.

Kesinlikle başarılı bir başka çocukla kıyaslamayınız!

"Bak biz okumadık halimizi görüyorsun sende mi böyle olmak istiyorsun" gibi söylemlerden şiddetle kaçının.Unutmayın karşınızdaki karnesi kötü olan kişi küçük bir genç daha.Sizin maddi ya da manevi duygularınızı anlayacak kapasitede olmayabilir.!

Zaten gençlerimiz bir hayli gelecek kaygısı taşıyor,bir de üstüne senden bir şey olmaz,sen adam olmazsın,işsiz mi kalmak istiyorsun gibi söylemler onu iyice çıkmaza sokacaktır.

Bu dönemler öğrencinin kötü alışkanlıklara merhaba dediği en ciddi dönemler.Onu kıracak,üzecek  sözleriniz onu sigaraya,alkole hatta madde bağımlılığına kadar iter..

Başarısız öğrenci zaten çok üzgündür.Bunu size ve çevresine belli etmemek için rahat davranır,cool olur yani.Onun bu tavırları sizi tedirgin etmesin.O zaten bu konu ile alakalı zaten kötü bir dönem geçirmektedir.

Seni psikoloğa götüreceğim,karnenin kötü olduğunu herkese söyleyeceğim gibi anlamsız manasız şeyler söylemeyin karnesi kötü olan öğrenciye.Aslında canınızdan bile değerli olan çocuğunuzu tehtit etmek size hiç de yakışmaz!

Bazı veliler de şunu yaparlar tabi iyi niyetli olarak,karnesi kötü olan çocuğa son derece iyi davranırlar,daha önce yapmadıkları jestleri yaparlar vb.Ancak bu da doğru değildir.Çocuğunuzun yaşı ne olursa olsun sizdeki bu değişen davranışları hemen anlayacak ve karnenizin kötü olmasına yoracaktır!

Onu sakın cezalandırmayın bile demeye gerek yok çünkü bunun çok yanlış bir karar olacağını artık bilmeyen veli kalmamıştır sanırım

Karnesinin kötü olan öğrenciye şiddet uygulamayı zaten aklınızdan bile geçirmeyin.Hatta öyle eğilimleriniz var ise zaten sorun çocuk da değil sizdedir.Bence sizin iyi bir psikiyatriste görünmenizi öneririm.

Karnesi kötü olan öğrenciye aşağıdakileri yapmayı deneyin

Onu mutlaka dinleyin.Her ikili ilişkinin anlaşılabilir bir yol bulması için tarafların birbirini dinlemesi zorunludur.

Tatile yeni girmiş bir öğrenciyi cezalandırmak,ona başarılı olacağı zaman şunları yapacağım dediğiniz şeyleri yine yapın başarısız olsa da!

Unutmayın çocuğunuz zor bir dönemi yeni atlattı bu zor dönemin ardından karnesi kötü geldi diye onu yeni bir krize sokmayın

Yarıyıl tatilini beraber geçirmeniz çok önemli.Hele ki başarısız olduğunun bilincinde olan ve bunu düzeltmek için bir şeyler yapmaya karar veren bir öğrenci ile..Eğer mümkünse anne-baba-kardeşler ile birlikte olunması ,ona değer verilmesi başarısız öğrencinin beğenisini kazanacaktır.

Onun yanında olduğunuzu mutlaka ona hissettirin.

Bu dönemin gelip geçici olduğunu,başarılı olması gerektiğini ona uygun bir dille anlatın

Çocuklar genelde babalardan çok korkarlar.Bu sıkıntılı dönemde babalarının daha çok yanında olduğunu hissetmek onlara azim ve mutluluk verecektir.

Karnesinin kötü olmasının her şeyin sonu olmadığını ona anlatın.Zira hayatta bile bu böyledir.Bugün iyi olabilir yarın kötü olabilir.

Onu başarıya motive etmeniz gerekir.Örnek verecek olursak;

Mesela bir öğrencinin karnesinde Matematik,fizik kimya gibi derslerin notları düşük olsun,ancak Türkçe,çoğrafya,tarih gibi dersler de çok olmasa da biraz iyi olsun.Ona mesela diğer kötü derslerin farkında bile değilmiş gibi "Aferin oğlum tarih dersin iyi gelmiş.Sen ileride iyi bir tarih öğretmeni olabilirsin.."gibi yönlendirme ile ona başarısız olmasına rağmen hala ona güvendiğinizi hissettirecektir.Bunun sonucu olarak da başarısız öğrenci daha çok çalışmaya başlayacak azim gösterecektir.

Unutmayın çocuğunuzu aşağılayarak,kızarak,bağırarak hiçbir yere varamayacaksınız.Onun başarılı olması için mutlaka alternatif yollar bulmalısınız.Siz ona olumsuz davranışlarda bulunursanız çocuğun benlik olarak gelişmesine çok ciddi zararlar verirsiniz.

Sonuç olarak onlar bizim evlatlarımız,karne sonuçları ne kadar kötü olursa olsun bence iyi bir tatili hakettiler..!

Kaynak: www.kamusaati.com / Bu makale aktif bağlantı verilmeden kopyalanamaz.!


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber