Ebu Bekir el-Bağdadi Öldürüdü, IŞiD Deaş Lideri Ebu Bekir el-Bağdadi Kimdir?

Ebu Bekir el-Bağdadi Öldü mü?, IŞiD DEAŞ Lideri Ebu Bekir el-Bağdadi İdlib'te Abd özel kuvvetlerince Öldürüdü, Ebu Bekir el-Bağdadi Kimdir?, Yakalanacağını anlayan Ebubekir Bağdadi üzerindeki bombayı patlattı, parçananan Ebubekir Bağdadi'nin kimliği tespit edilmeye çalışılıyor, Detaylar haberde...

Ebu Bekir el-Bağdadi Öldürüdü, IŞiD Deaş Lideri Ebu Bekir el-Bağdadi Kimdir?
27 Ekim 2019 Pazar 12:35

Ebu Bekir el-Bağdadi Öldürüdü, Ebu Bekir el-Bağdadi Kimdir?

Dünya'nın başına gelmiş en büyük belalardan biri daha İdlib'te Öldürüldü. Henüz resmi olmayan açıklamalara göre IŞİD, Terör örgütün lideri Bağdadi'nin öldüğünü doğruladı.. Sözde Dinci terör örgütü IŞİD, örgüt lideri Ebubekir Bağdadi'nin öldüğünü resmi olmasada bazı üst düzey yetkililerce doğrulandı. Geçtiğimiz aylarda Rusya'da 'Düzenlediğimiz bir hava operasyonunda öldürmüş olabiliriz' açıklaması yapmış fakat öldüğü doğrulanamamış ve daha sonra başka yerde görüntü vermişti.

ABD'nin Türkiye'nin Kontrolündeki Suriye'nin İdlib bölgesinde Bağdadi operasyonunda yaşananlar şu şekilde gelişti

ABD'nin DEAŞ Terör örgütü lideri Ebubekir el-Bağdadi'yi öldürdüğü iddia edilen operasyonun ayrıntılarına göre; çatışma yaklaşık dört saat sürdü. Abd başkanı Trump gece 4 sıralarında sosyal medyadan attığı twit sonrasında ve Milli savunma bakanlığından yapılan operasyon öncesi haberimiz var açıklması sonrasına dayandırılan habere göre; IŞİD’li teröristlerde örgütün lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin öldüğünü teyit etti.

Türkiyenin kontrolündeki Suriye'nin İdlib kendtinde, ABD'nin helikopterlerle indirme harekatı yaptığı mevki, şehrin kuzeyinde yerinden edilmiş sivillerin sığındığı Tourlaha Kampı'na birkaç kilometre uzaklıkta yer alıyor. Bu Gece yarısı 00.00 sularında tespit edilen bölgeye Türkiye'ye de haber verilerek 8 ABD helikopteri ve 2 insansız hava aracı (İHA) gelerek Barışa köyü yakınlarındaki hedefi yaklaşık bir buçuk iki saat boyunca yoğun ateş altına aldı.  Helikopterlere, Işıd terör örgütü mensuplarınca yerden ağır silahlarla karşılık verildi.

Yaklaşık 1,5 - 2 saat süren ilk çatışmaların ardından helikopterler bölgeden ayrıldı Kısa bir süre sonra geri dönen helikopterler saldırıya devam etti. Bu sırada helikopterlerden ABD özel kuvvetleri olduğu tahmin edilen unsurlar yere indirildi. Çatışmaların ikinci kısmı 2,5 - 3 saat kadar sürdü saldırının meydana geldiği noktada tamamen yıkılmış bir ev ile etrafında yanmış bazı çadırlar gördüklerini bildirdi.

Sağlık ekipleri, olay yerinde 3 erkek, 3 kadın ve 1 çocuk olmak üzere toplam 7 kişinin cesedine ulaştıklarını, 5 yaralıya da ilk müdahalede bulundukları bilgisini paylaştı.

Görgü tanıklarına göre Abd özel kuvvetlerine yakalanacağını anlayan Ebubekir el-Bağdadi üzerindeki bombalı yeleği patlatarak olay yerinde öldü resmi kaynaklarca olay yerinden alınan örnek ve delillere göre Ebubekir el-Bağdadi'nin öldüğü doğrulanmaya çalışıyor.

Trump'tan 'Az önce çok büyük bir şey oldu' tweet'i

TEYİT ETMEYE ÇALIŞIYORLAR

İdlib'deki Suriye hava sahası Rusya tarafından kontrol ediliyor. Bugün ABD basınında yer alan haberlere göre Pentagon yetkilileri, söz konusu operasyonda Bağdadi'nin öldürüldüğüne inandıklarını ancak kesin durumu teyit etmek için çalışma yürüttüklerini kaydetmişti. Saldırı sonucuyla ilgili Beyaz Saray'ı bilgilendiren askeri yetkililerin, "Bağdadi'nin öldürüldüğünden büyük oranda emin olduklarını" açıklamsında bulunmuşlardı.

Söz konusu kaynağa göre; IŞİD, Bağdadi’nin öldüğünü doğrulayan ve yeni liderin adının verildiği kısa bir açıklama yayınladı.

16 Haziran’da da Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bağdadi’nin Rus hava saldırıları sonucu Mayıs ayında Rakka’da ‘muhtemelen’ öldürüldüğü belirtilmişti.

ABD, İdlib'te yapacağı Bağdadi operasyonunu Türkiye'ye haber verdi, Milli Savunma Bakanlığı, ABD özel kuvvetlerinin gece İdlib'e yaptığı operasyon öncesinde Türkiye'yle bilgi paylaşımında bulunduğunu açıkladı.

ABD, Bağdadi operasyonunu Türkiye'ye haber verdi

ABD Başkanı Donald Trump, dün akşam "Az önce çok büyük bir şey oldu" diye tweet attı. Trump'ın ne için bunu yazdığı konuşulurken, ABD'nin Suriye İdlib'de DEAŞ elebaşı Ebubekir el-Bağdadi'ye operasyon düzenlediği ve Bağdadi'nin öldürüldüğü detayları gelmeye başladı.

ABD İLE BİLGİ ALIŞVERİŞİ YAPILDI

Milli Savunma Bakanlığı da konuyla ilgili resmi sosyal medya hesabı üzerinden son dakika açıklamasında bulundu  Twitter'dan yapılan açıklamada; "ABD tarafından İdlib’e dün gece yapılan operasyon öncesinde askerî makamlar arasında bilgi alışverişi ve koordinasyonda bulunulmuştur." açıklamasında bulunmuştur.

ABD, Bağdadi operasyonunu Türkiye'ye haber verdi

İbrahim Avad İbrahim el-Bedri yani Ebubekir el-Bağdadi Kimdir?

İbrahim Avad İbrahim el-Bedri yani Ebubekir el-Bağdadi, 1971 yılında Irak'ın Samarra kentinde, alt orta sınıf bir ailenin çocuğu olarak doğdu.

Ebubekir el-Bağdadi'nin ailesi dindarlığıyla biliniyor ve ailenin parçası olduğu aşiret Muhammed Peygamber'in soyundan geldiğini iddia ediyordu.

Bağdadi gençlik yıllarında Kuran-ı okuma konusunda tutkuluydu. Genç Bağdadi için şeriat kurallarına riayet de çok önemliydi.

Bağdadi üniversite eğitimi için İlahiyat alanını seçti.

1996'da Bağdat Üniversitesi'nin İslami Çalışmalar bölümünden mezun oldu.

Daha sonra ise Saddam İslami Çalışmalar Üniversitesi'nde Kuran çalışmaları alanında 1999'da yüksek lisans, 2007'da doktorasını tamamladı.

Bağdadi lisans eğitiminin ardından 2004 yılına kadarki dönemi Bağdat'ın Tobçi mahallesinde, iki eşi ve altı çocuğuyla birlikte geçirdi.

Yerel bir camide mahallenin çocuklarına Kuran okuyordu. Aynı zamanda caminin futbol takımının yıldızıydı.

Amcası, mezuniyeti sonrası dönemde Bağdadi'yi, Müslüman Kardeşler hareketine katılmaya ikna etti.

Bağdadi kısa süre içinde, hareket bünyesindeki az sayıdaki, şiddet yanlısı ultra-muhafazakârın cazibesine katıldı ve Selefi cihatçılığı benimsedi.

Irak'ın 2003'te ABD öncülüğündeki güçler tarafından işgalinden birkaç ay sonra Bağdadi, Ceyş Ehl el-Sünni ve el-Cemah adlı isyancı örgütün kurulmasına yardım etti.

ABD güçleri Şubat 2004'te Bağdadi'yi Felluce kentinde tutukladı ve 10 ay boyunca kalacağı, Bucca Campı'ndaki tevkif merkezine götürdü.

Tutukluk sürecinde Bağdadi, kendini dini konulara adadı, Cuma hutbesi okudu, mahkûmlara namaz kıldırdı ve onlara dersler verdi.

Onunla birlikte kalan mahkûmlardan birine göre Bağdadi, Saddam'a sadık insanlarla cihatçıların karışık kaldığı tevkif evindeki rakip gruplar arasında faaliyet gösterme konusunda becerikliydi.

Bağdadi buradaki birçok grup arasında ittifaklar kurdu ve Kasım 2004'te serbest bırakılması ardından da onlarla iletişime devam etti.

Serbest kalmasından sonra Bağdadi, Ürdünlü Ebu Musab El-Zerkavi'nin başında olduğu, El Kaide'nin yerel ayağı olan Irak El Kaidesi'nin sözcüsüyle temas kurdu.

Bağdadi'nin dini bilgisinden etkilenen sözcü, ultra-muhafazakâr İslam'ın ilkelerine bağlı kalacak şekilde Irak El Kaidesi'nin propagandasını yapması için onun Şam'a gitmesine ikna oldu.

Zerkavi, Haziran 2006'da bir ABD hava saldırısında öldürüldü ve yerine Mısırlı Ebu Eyyüp El-Masri geldi.

Aynı yılın Ekim ayında Masri, Irak El Kaidesi'ni dağıttı ve Irak İslam Devleti (IİD) örgütünü kurdu. Grup, özel olarak El Kaide'ye bağlılığını bildirmeye devam etti.

Dini konulardaki yeterliliği ve Irak İslam Devleti'ni kuran yabancılarla, örgüte daha sonra katılan yerel Iraklılar arasında köprü kurmasındaki yeteneğiyle Bağdadi, grup içinde istikrarlı bir şekilde yükseldi.

Önce örgüt bünyesindeki Şeriat Komitesi'nin yöneticisi oldu ve örgütün emirinin Ebu Ömer El-Bağdadi olmasını kararlaştıran 11 üyeli Şura Konseyi'ni seçti.

Bağdadi daha sonra örgütün Koordinasyon Komitesi'ne atandı ve grubun Irak'taki komutanlarının iletişimini denetledi.

Örgütün kurucusu ve emirinin Nisan 2010'da ölmeleri ardından Şura Konseyi Ebubekir El-Bağdadi'yi yeni emir seçti.

Bağdadi, ABD ordusuna ait özel güçler tarafından büyük ölçüde yok edilen örgütü yeniden inşa etmeye koyuldu.

2011'de Suriye'deki kargaşadan yararlanmak isteyen Bağdadi, Suriye'deki örgüt üyelerinden birine, Suriye'de gizlice Irak İslam Devleti'nin bir kolunu kurmasını istedi.

Bu örgüt daha sonra Nusra Cephesi adıyla kamuoyu tarafından tanınacaktı.

Bağdadi kısa süre sonra Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed el-Colani ile anlaşmazlığa düştü.

Bunun nedeni, El-Colani'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı savaşan ana akım Sünni muhaliflerle işbirliği yapmak istemesiydi.

Bağdadi ise Esad'la mücadelenin peşinden gitmeden önce kaba güce dayanarak bir devlet kurmak istiyordu.

2013 baharında Bağdadi, Nusra Cephesi'nin Irak İslam Devleti'ne katıldığını ve ortaya çıkan yeni örgütün adının IŞİD olduğunu açıkladı.

El Kaide lideri Ayman El-Zevahiri Bağdadi'ye, Nusra Cephesi'nin bağımsızlığın sağlamasını emretti. Bağdadi ise emri yerine getirmedi.

Şubat 2014'te Zevahiri IŞİD'i El Kaide'den çıkardı.

IŞİD buna Nusra Cephesi'yle çatışarak ve Suriye'nin doğusunda elinde tuttuğu, Bağdadi'nin sert dini kuralları dayattığı yerlerdeki gücünü pekiştirerek cevap verdi.

Buralardaki gücünü garantiye alması ardından Bağdadi adamlarına, Irak'ın batısına doğru genişleme emri verdi.

Temmuz 2014'te IŞİD Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u ele geçirdi.

Bundan kısa bir süre sonra da Bağdadi "halifelik" ilan etti ve örgütün adını "İslam Devleti" olarak değiştirdi.

Medya bugüne kadar Bağdadi'nin ölümü iddiasıyla ilgili çeşitli kereler haberler yayımladı ancak daha sonra bu bilgilerin doğru olmadığı ortaya çıktı.

Ama eğer Bağdadi ölürse örgüt; yetenekli bir arabulucuyu, acımasız bir siyasetçiyi, bir din âlimini ve soylu kökleri olan bir kişiyi (ki bu neredeyse devlet kurmuş küresel düzeyde bir militan örgütün lideri için sıra dışı bir kombinasyon) kaybetmiş olacak.


Kaynak: Kamu Saati Özel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber