Batı basınında Türkiye korosu

Batı basını Türkiye ile ilgili felaket senaryoları yayımlıyor. Bir çok gazete Türkiye iç savaşından söz ederken bir birinin aynısı ifadeler kullanıyor. Bazı gazeteler 'bölünme referandumu" tavsiyesinde dahi bulunuyor!

Batı basınında Türkiye korosu
11 Ekim 2015 Pazar 11:12

Son bir kaç hafta içinde batı basınında art arda Türkiye ile ilgili haberler yayımlanıyor. Türkiye, tarihinde ilk kez batı basınının bu yüksek ilgisine maruz kalırken gösterilen ilginin nedenleri haber aralarından anlaşılıyor. 

Son haftalarda Türkiye ile ilgili çeşitli haber ve analizler yayımlayan bazı batılı gazetelerin yayınlarına kısa bir göz atıyoruz. 

Foreign Policy: "Suriye iç savaşı Türkiye'ye geliyor"

12 Ekim tarihli bir haber analizde Foreign Policy editörlerinden Nate Schenkan Suriye savaşının Türkiye'ye geldiğini, Türkiye'de bir iç savaş yaşanmaya başladığını yazdı. Schenkan savaşın taraflarını devlet, PKK, IŞİD ve laikler olarak tanımladı. HDP ile ilgili çeşitli tespitlerin yer aldığı yazı, Türkiye'de yakın zamanda büyük bir iç savaş yaşanma olasılığını güçlü olduğu ifadelerine yer verdi.

Foreign Policy ünlü "Medeniyetler çatışması" tezinin sahibi Samuel Huntington imzasını taşıyor. 

The Times: "Avrupa'nın hasta adamı batıya mikrop bulaştırabilir"

The Times da batı basınında oluşturulan Türkiye algısında başı çeken merkezler arasında yer alıyor. Roger Boyes imzası taşıyan bir haber analizde Türkiye için "Avrupa'nın hasta adamı batıya mikrop bulaştırabilir" ifadeleri kullanıldı. 14 Ekim tarihli yazıda "1000 odalı Aksaray", "Ortadoğu'nun yeni kralı" gibi ifadeler kullanıldı. Ayrıca Boyes Erdoğan'ı hedef alarak Türkiye ile müttefiklik ilişkisini bozması durumunda batının ağır bedel ödeyeceği ifadelerini kullandı. Roger Boyes daha önce de Erdoğan'ı Kral Lear'a benzetmişti.

Financial Times: "Türkiye etnisite ve mezhep savaşında Suriye'yi takip ediyor"

İstanbul'dan David Garner'in kaleme aldığı haber analizde gazete Türkiye'nin bir mezhep ve etnisite savaşına kendi isteğiyle girdiğini yazdı. Ankara patlamasının değerlendirmesi olarak kaleme alınan 13 Ekim tarihli yazıda Türkiye'nin ateşkese rağmen PKK'yı bombalaması da söz konusu edildi. 

The Atlantic: "Türkiye'nin kendisiyle 10 cepheli savaşı"

13 Ekim tarihli koroya katılan bir başka gazete de The Atlantic oldu. The Atlantic tarafından yayımlanan haber analizde Samuel Huntington referanslı analizlere yer verilerek Türkiye tahlili yapılmaya çalışıldı. Türkiye'nin farklı etnisite ve mezhep gruplarını doğrudan hedef aldığı iddia edilen yazıda savaşın bir iç savaş olduğu vurgusu dile getirildi. Gazete Türkiye iç savaşının arka planında Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma farklılıkların ve dinamiklerin etkili olduğunu yazdı. 

Reuters Blog: "Türkiye uçurumun kenarından nasıl geri dönecek?"

Reuters Blog'ta Andrew Finkel tarafından yayımlanan bir yazıda Türkiye'nin uçurumun kenarından nasıl geri döneceği gibi bir soru soruldu. Yayımlanan yazının 14 Ekim tarihli olması da dikkat çekti.

 

The Asia Times: "Ortadoğu'nun geleceği çökmüş devleti: Türkiye"

14 Ekim tarihinde yayımlanan bir başka ilginç Türkiye analizi ise The Asia Times'ta David P. Goldman imzası taşıdı. Türkiye'nin geleceğinin çöktüğü iddiasını savunan yazar Türkiye'ye bölünme tavsiyesinde bulundu. Birleşmiş Milletler'e başvurarak Kürtler'in bölünme isteği üzerine bir referandum yapılmasını uygun gören yazar bu fikrinin en doğrusu olduğunu iddia etti!

Erdoğan'ın etkisinin ve Neo-Osmanlıcılık akımın bu bölünme ile zaten yok olacağı da belirtilirken gerekirse Birleşmiş Milletler'in olaya el koymasının önemli olduğu ifade edildi.

Batı basınında felaket senaryoları neyi anlatıyor?

Dünyanın en "saygın" basın organlarında peş peşe çıkan haber analizler Türkiye'ye ilginç tavsiyelerle savaşı engelleme, iç barışı sağlama çağrıları yaparken seçimlerde de Erdoğan'n ve hükumetin yıkılmasını uygun buluyorlar. Yer yer "tehdit" dozuna kadar varan yazılarda Türkiye'nin yıkılmış olduğu, Birleşmiş Milletler'in olaya el koyması gerektiği, Türkiye'nin IŞİD'le birlikte olduğu gibi iddialar yer alıyor. Öte yandan her yazıdaki ortak tespit ise Türkiye'de bir iç savaş olduğu yönünde!

Kamusaati.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber