Arafat hacı adaylarını bekliyor

Arafat bölgesinde hacı adayları Kurban Bayramından bir gün önce Arefe günü vakfe yaparak hacı olacaklar .Hz. Adem ve Hz. Havva'nın buluştuğu, Hz. Muhammed'in veda hutbesini yaptığı, Müslümanların Hac ibadetinin temel rükünlerinden Arafat, milyonlara ev sahipliği için hazırlandı.

Arafat hacı adaylarını bekliyor
09 Eylül 2016 Cuma 19:07

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklarda bulunan milyonlarca hacı adayının için heyecanlı bekleyişi sürüyor. Zamanlarının büyük kısmını Kâbe’de geçiren hacı adayları son Cuma namazını Kabe’de kıldıktan sonra Arafat’a çıkarak artık hacı olabilmek için beklemeye başladı. Milyonlarca hacı adayının vakfeye duracağı Arafat’ta ise hazırlıklar tamamlandı.

Arafat, Mekke’nin 25 km Güneydoğusunda bulunan bölgenin adı. Cebel-i Rahme dağının bulunduğu Arafat bölgesinde hacı adayları Kurban Bayramından bir gün önce Arefe günü vakfe yaparak hacı olacaklar. Diyanet İşleri Başkanlığı, Arafat’a çıkış için tüm hazırlıklarını tamamladı.

Hacı adaylarına özel irşat programı

Arafat’ta hazırlanan çadırlarda topluca sabah namazını kılacak olan hacı adayları için Diyanet İşleri Başkanlığı namazın ardından özel bir irşat programı düzenleyecek. Türkiye’den gelen karilerin Kur’an ziyafetinin ardından öğle ve ikindi namazlarını cem ederek kılacak hacı adayları, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yapacağı duayla vakfeye duracaklar. Türkiye’den de canlı yayınlarla izlenebilecek Vakfe duasının ardından hacılar, Arafat sınırlarının açılmasıyla Müzdelife bölgesine intikal edecekler. Müzdelife’de akşam ve yatsı namazlarını cem ederek kılacak olan hacılar, Müzdelife vakfesinin ardından şeytan taşlamak için Cemerat bölgesine hareket edecekler. Şeytan taşlamanın ardından Mescid-i Haram’a giderek tavaf ve Sa’y görevini yapacak hacılar traş olarak ihramdan çıkacaklar.

Arafat’ta özel sağlık çadırları kurulacak

Mekke hastanelerinde yatan hastaların Arafat’a ulaşımı doktorların kontrolünde sağlanacak. Arafat’a çıkamayacak kadar kötü durumda olan hastalar ambülanslarla Arafat’a çıkarılacak. Arafat’ta hastalar için özel bir sağlık çadırı da kurulacak. Sağlık çadırında acil müdahale, muayene, gözlem hizmeti ile yatarak tedavi gören hastalar için yataklı bir bölümün yanında eczane de bulunacak. Ayrıca, gezici ambulanslar herhangi bir sağlık problemiyle karşı karşıya kalan hacı adaylarına hizmet vermek üzere Arafat’ta bulunacak. Vakfenin ardından ambulanslar ve sağlık ekipleri Müzdelife ve Mina’da nakiller bitene kadar sağlık hizmeti vermeye devam edecek.

Arafat yolunda 120 noktada görevliler yol gösterecek

Arafat’a intikallerin sağlanması için gerekli tüm tedbirlerin alındığı servis ekibinde Arafat için 120 personel hizmet verecek. 24 saat hizmet verecek ekipler 120 noktada 120 personel ile tüm hacı adaylarının sağlıklı ve sorunsuz bir biçimde Arafat’a çıkışını sağlamaya çalışacak. Arafat’tan dönüşte kapılarda ve Müzdelife vakfesinin ardından çıkış kapılarında görev yapacak görevlilere ek olarak, Müzdelife vakfesinin ardından kafilelerin çıkışlara yönlendirilmesi ve kendilerine ayrılan kapıdan çıkmalarını sağlaması için dalgakıran ekibi görev yapacak. Müzdelife vakfesinin ardından Cemerata gidecek olan hacı adaylarına da bu görevliler yardımcı olacak. Gece karanlıkta görülebilecek fosforlu kıyafetler ve ışıklı tabelalar aracılığıyla Arafat çıkışında yönlendirmede bulunacak ekipler dönüş yolunda da hacılara eşlik edecekler.

Arafat’a son çıkacak ekip servis ekibi olacakken en son inecek ekip de son hacının inmesinin ardından yine servis ekibi olacak.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 5 yıl önce
Allah kabul etsin.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber