BİR OKULDA 40 ÖĞRETMENİN 39 TANESİ ÜCRETLİ.  HEMDE BAŞKENTİN GÖBEĞİNDE


Ahmet Aydınsoy

Ahmet Aydınsoy

14 Mart 2017, 19:09

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan 85 bin civarında ücretli öğretmen var.  Bunlar kelimenin tam anlamıyla,  adeta birer köle gibi muamele görüyorlar. 
Geçtiğimiz günlerde kamu saatindeki köşemde, bu konuya dikkat çekmek için; 


HİÇ KİMSE MEB ‘DEKİ KÖLELERİN SESİNİ DUYMUYOR. Başlıklı bir yazı kaleme almıştım. http://www.kamusaati.com/m/?id=258&t=makale
EVET, özellikle özel eğitim kurumlarında, hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan, özverili bir şekilde çalışan öğretmenlerimizi okullarında ziyaret ederek sıkıntılarını dinledik. 


Küçücük bir okulda, 40 öğretmenin 39 tanesi ücretli. Kimi 2, kimi 3, 5, 7, 8 yıldır özel eğitimde çalışan ücretli öğretmenlerimizi gördüm. 


Hiç biri özel eğitim alanı mezunu değil ama, hepsi bu işin adeta yaşayarak uzmanı haline gelmiş. 


Buradan tüm yetkililere sesleniyorum.  Onca zorluklarına rağmen, hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan bu insanlara, özel eğitimle ilgili kısa süreli bir eğitim verilerek, kadrolu yada sözleşmeli öğretmen olma imkanı verilmelidir. 


Hiç düşündünüz mü, acaba neden en fazla ücretli öğretmen özel eğitim kurumlarında vardır diye .


Sebebi şu,  özel eğitim mezunu öğretmenler genellikle , orta ve ağır derecede engelli öğrencilerden oluşan özel eğitim okullarında çalışmak istemiyorlar. İlk fırsatta, hafif düzeyde engelli öğrencilerin bulunduğu,  özel alt sınıflarının  bulunduğu okullara tayin istiyorlar. 


Dolayısıyla, ücretli kölelik , pardon ücretli öğretmenlik  sisteminin mahkumu ve mağduru olan bu insanlar, çok özel şartlarda, çok zor durumda ve adeta bir köle gibi,  kadrolu öğretmenlerin sahip olduğu tüm sosyal, ekonomik haklardan mahrum olarak çalışmaya mahkum edilmektedirler.


Asgari ücretinde altında,  yarım zamanlı sigorta ile, aylık ortalama  (kesintilerden sonra ) 800-900TL gibi komik ücretlerle öğretmenlik yapmaya çalışıyorlar. 
Şimdi soruyorum.  Bunun adı kölelik değilse nedir? Bu duruma hangi vicdan, hangi insaf duyarsız,  sessiz kalabilir? 


Peki bu garabetin çözüm yolu nedir? 


1.    Öncelikle, öğretmenlik bölümü mezunları için ücretli öğretmenlik anlayışından derhal vazgeçilmelidir. 


2.    Acil öğretmen ihtiyacı için yada geçici öğretmen ihtiyacı için ücretli öğretmenlik zorunluysa, bu  insanlara, en azından, insanlık onuruna yaraşır şartlarda çalışma imkanı verilmelidir. 


3.    Ücretli öğretmenlerin ekonomik ve sosyal şartları derhal iyileştirilmelidir.


4.    Bayram tatili yada kar tatili gibi zorunlu tatillerde, ücretli öğretmenlerin, diğer kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi, ücretlerinin kesilmesine son verilmelidir. 


5.    Özel eğitim öğretmenlerinin aldığı %25 fazla ücretin, ücretli öğretmenlerde ödenmesi sağlanmalıdır.


6.    Ücretli öğretmen olarak çalışmak isteyen ve gerekli şartları taşıyan kişilerle,  belli dönemlerle sınırlı olmak kaydıyla sözleşme yapılmalıdır. 


Bu maddeler uzatılabilir.  Hepsini burada sıralamaya zamanımız da, köşemizde yetmez.  Bu gerekli de değil. 


Ama acil olarak,  ekonomik ve özlük hakları iyileştirilmeli,  diğer ayrıntılar teknik olarak çalışılmalı ve düzenlenmelidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Arzu Saike - 1 yıl önce
Bu konuya katılıyorum hic degilse sigorta tam yatmali ve resmi tatil günlerinin kesilmemesi gerekir. Ben ücretli öğretmenlerin bir cok kadrolu oğretmenden daha iyi çalişanlarını gördum. Onların haklarıda düzeltilmeli...
Avatar
Münire - 1 yıl önce
Ne de güzel anlatmışsınız ücretli köleliği pardon ücretli öğretmenliği. Severek yaptığımız bu işte üzülerek aldığımız karşılıktan dolayı yardım çağrımızda bize destek olduğunuz için sonsuz teşekkürler.
Avatar
Mustafa - 1 yıl önce
Önemli bir konuya dikkat çekmeye devam ediyorsunuz...Sayın Başkanım inşAllah bu işi siz ve sizin gibi sendikacilarimiz çözüme kavusturacaktir.
Avatar
Eylem Cem - 1 yıl önce
Avatar
Fatma erdas - 1 yıl önce
Çok teşekkür ederiz ücretli öğretmenlerin yanında yer alıp haksizliklari dile getirdiğiniz için.
Avatar
Bilişim Öğrt. - 1 yıl önce
Sorunlarımızı dile getirdiğiniz için çok teşekkürler..
Avatar
Kutad - 1 yıl önce
Baskanim çok isabetli bir konuya temas etmişsin.
Avatar
Fatma - 13 ay önce
Boş vaatler vermek yerine ücretli öğretmenleri kadroya ya da sozlesmeye alın.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber