Yeni Bakanlıklar Listesi (GÜNCEL) 2020

2020 Değişen Bakanlıklar Hangileridir?, 2020 yılı bakanlıklar listesi, 2020 bakanların isimleri, Birleştirilen Bakanlıklar 2020, Bakanlar Kurulunu Görev Alanı, 2020 Yılı Bakanlıklar ve Bakanlar, Bakanlar Kurulu ve Bakanların Tam Olarak Sorumluluları Nelerdir?, Yeni Başkanlık Sisteminde Bakanlar Kurulu Nasıl Belirleniyor?

Yeni Bakanlıklar Listesi (GÜNCEL) 2020
12 Mart 2020 Perşembe 09:44

Yeni Bakanlıklar Listesi (GÜNCEL) 2020

2020 Değişen Bakanlıklar Hangileridir?, 2020 yılı bakanlıklar listesi, 2020 bakanların isimleri, Birleştirilen Bakanlıklar 2020, Bakanlar Kurulunu Görev Alanı, 2020 Yılı Bakanlıklar ve Bakanlar

Yeni Başkanlık Sisteminde Bakanlar Kurulu Nasıl Belirleniyor?

Ülkemizde önceki parlementer sistemde seçimlerde en çok oy olan hükümeti kumak için gerekliğ milletvekili sayısına ulaşan partinin genel başkanı Başbakan konumunda olurken bakanları ise başbakan millet vekillerinden seçiyordu. Yeni başkanlık sisteminde ise Ülkedeki seçimlerin ardından yüzde 51 lik çoğunluğu yakalayan parti lideri Cumhurbaşkanı oluyor ve Başkan bakanlar kurulunu Dışardan milletvekili olmayan isimlerden atayabiliyor. Başkanlık sistemine geçilmesiyle birlikte Bürokratik hantallığın ortadan kaldırılması için bakanlıkların sayısı azaltılacak.
Bakanlar Kurulu ve Bakanların Tam Olarak Sorumluluları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyetinin bakanlar Kurulu ülkede çok kritik kararların alınmasını Ülkede ki hemen hemen herşeyin işleyişini sağlayan, çeşitli işlerde görev ve yetki alanı olan bakanlardan oluşan bir organdır. Görev paylaşımı yapılması örneğin sağlık alanındaki işleyişin sağlık bakanı, eğitim alanındaki işleyişin Milli eğitim bakanı gibi ülkeyi ilgilndiren bütün bir sistemin işleyişini kolaylaştırmaktadır. Her bakanlık kendi görev alanı dahilinde faaliyet yürütmekle birlikte toplu şekilde bütün çeşitli işlerden sorumlu bakanların bir kurul çatısı altında verdikleri ortak kararlar da vardır. Bakanlar Kurulu’ nun ülkemizde adlandırılan nitelendirilen bir diğer adı da kabinedir. bakanlar kurulu  Siyasal, kolektif, cezai ve hukuki manada bir çok sistemin işlemesinde sorumluluklara sahiptir. Peki Bakanlar Kurulu’ nun yerine getirdiği bu görevler nelerdir?

 

Bakanlar Kurulunu Görev Alanı

Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar kurulu idare merkezi ile yasama organı olan meclis arasında köprü görevi görmektedir. Bakanlar Kurulunun diğer görevleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Ülkedeki genel siyaseti kontrol altında tutmak
 • Gerekli gördüğü durumlarda OHAL kararı verebilmek
 • Bütçe ve kesin hesap ile ilgili yasa tasarıları hazırlamak
 • Yasa tasarısı hazırlamak
 • Nizamname çıkarmak
 • Kanun Hükmünde kararname çıkarma yetkisi
 • Cumhurbaşkanının başkanlığı ile toplanacak Bakanlar Kurulunda sıkı yönetim ilan edebilme yetkisi
 • Ülkede milli anlamda güvenliği tesis etmek
 • Türk Silahlı Kuvvetlerini ülke savunmasına hazırlamak gibi görevleri vardır.

2020 Değişen Bakanlıklar Hangileridir?

Türkiye Büyük Millet Meclisinde başkanlık sisteminin gelmesiyle birlikte bazı bakanlıkların isimlerinde değişiklik yaşandı. Yeni Sistemde sistemin işleyişini kolaylaştırmak için Hazırlanıp Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan taslak onaylanması haline bakanlıklar birleştirildi. Kapanan, birleştirilen ve isimi değişen bakanlıklar şunlardır;  

 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
 • Kalkınma Bakanlığı
 • Maliye Bakanlığı
 • Ulaştırma Denizcilik Bakanlığı
 • Haberleşme Bakanlığı
 • Avrupa Birliği Bakanlığı
 • Orman ve Su İşleri Bakanlığı
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
 • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
 • Ekonomi Bakanlığı

Birleştirilen Bakanlıklar 2020

Adalet Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Mili Eğitim Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın isimleri aynı kalmıştır. Birleştirilen bakanlıklar;
 

 • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı birleşti. Yeni adı: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıdır. Bu bakanlık eski bakanlık ile yine aynı görev ve sorumlulukları taşıyacak.
 • Maliye Bakanlığının yeni adı Hazine ve Maliye Bakanlığı olmuştur. Bu yeni yapılanmada Hazine Müsteşarlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlanmıştır.
 • Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yeni adı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olmuştur.
 • Avrupa Birliği Bakanlığının ortadan kaldırılması ile Diş İşleri Bakanlığı ile birleştirildi. Yeni adı Dışişleri Bakanlığı olmuştur.
 • Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı birleşti. Görev ve yetki devri yapılan bu yeni bakanlığın ismi Tarım ve Orman Bakanlığı olmuştur.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ nın hem isminde hem de görev ve sorumluluklarında genişleme yaşanacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirilmiştir. Yeni adı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olmuştur. Kadın, çocuk, engelli gibi toplumsal statü ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın bir çok faaliyet alanı bu bakanlık bünyesinde faaliyet gösterecek.
 • Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı ile aynı çatı altında buluşturuldu. Yeni adı Ticaret Bakanlığı oldu.

2020 Yılı Bakanlıklar ve Bakanlar

 1. Adalet Bakanı: Abdülhamit Gül
 2. Çevre ve Şehircilik Bakanı: Murat Kurum
 3. Kültür ve Turizm Bakanı: Mehmet Ersoy
 4. Milli Savunma Bakanı: Hulusi Akar
 5. Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Mustafa Varank
 6. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Fatih Dönmez
 7. Gençlik ve Spor Bakanı: Mehmet Muharrem Kasapoğlu
 8. Tarım ve Orman Bakanı: Bekir Pakdemirli
 9. Hazine ve Maliye Bakanlığı: Berat Albayrak
 10. İçişleri Bakanı: Süleyman Soylu
 11. Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu
 12. Milli Eğitim Bakanı: Ziya Selçuk
 13. Sağlık Bakanı: Fahrettin Koca
 14. Ticaret Bakanı: Ruhsar Pekcan
 15. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı: Zehra Zümrüt Selçuk
 16. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı: Mehmet Cahit Turan

Kamu Saati Sayfamızı Sosyal Medya Üzerinden Takip Ederek Güncel İş İlanları Memur ve İşçi Alım Haberlerine ve Son Dakika Haberlerine Herkesten Önce Ulaşarak Bir Adım Öne Geçebilirsiniz.

Kamu Saati Twitter Sayfamızı Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Kamu Saati Facebook Sayfamızı Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Kamu Saati İnstagram Sayfamızı Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Kamu Saati Android Uygulamamız İçin TIKLAYINIZ

Bu yazının tüm hakları www.kamusaati.com'a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


Kaynak: Kamu Saati Özel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber