2020 Yılı Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? | Bedelli Askerlik Başvurusu

2020 bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır?, 2020 yılı bedelli askerlik ücreti kaç lira?, Dövizle askerlik yapmak isteyenlerin ödeyeceği ücret kaç lira oldu, 2020 yılının ilk yarısı için bedelli askerlik ücreti 35 bin 54 lira olarak belirlendi, Dövizle askerliğe başvuracakların ödemesi gereken miktar ise 5 bin 261 euro, Detaylar Haberde...

2020 Yılı Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? | Bedelli Askerlik Başvurusu
Kamusaati
Kamusaati
16 Ocak 2020 Perşembe 11:56

2020 Yılı Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? | Bedelli Askerlik Başvurusu

2020 bedelli askerlik başvurusu, 2020 yılı bedelli askerlik ücreti kaç lira?, Dövizle askerlik yapmak isteyenlerin ödeyeceği ücret kaç lira oldu, 2020 yılının ilk yarısı için bedelli askerlik ücreti 35 bin 54 lira olarak belirlendi, Dövizle askerliğe başvuracakların ödemesi gereken miktar ise 5 bin 261 euro, Detaylar Haberde...

Bedelli askerlik ücreti 2020 yılından itibaren geçerli olacak şekilde yeniden belirlendi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından kamuoyuna bildirilen açıklamaya göre bedelli askerlik ücreti yeni yılın ilk yarısı için 35 bin 54 lira oldu. Dövizle askerlik yapmak isteyenlerin ödeyeceği ücret ise 5 bin 261 euro.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklama şu şekilde oldu, 2020 yılı için bedelli askerlik başvuruları 31 Aralık 2020 tarihine kadar tamamlanacaktır.

Askerlik görevini yerine getirmek ile yükümlülerin bedelleri başvurulardan sonraki iki ay içinde kamu bankalarına ve PTT şubelerine yapabilecek.

Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazanacak asakerlik görevini yerine getirmek ile yükümlü kişilerin celp ve sevk dönemleri ile temel eğitimlerini yapacakları birlikleri ise Ocak 2021 tarihinden itibaren e-Devlet üzerinden ya da askerlik şubelerinden duyurulacak.

2020 BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Milli Savuna Bakanlığı tarafınca yapılan açıklmaya göre 2020 senesinde dövizli ve bedelli askerlik yapmak isteyenler için belirlediği bedelli askerlik ücreti açıklandı. 30 Haziran'a kadar bedelli askerlik başvurusu yapmak isteyenler, 35 bin 54 lira ücret ödeyecek. Dövizle askerlik yapmak isteyenlerin ödeyeceği başvuru ücreti ise 5 bin 261 Euro olacak. haziran ayıında ise bu ücrette tekrar artış olacaktır.

Milli Savunma Bakanlığı internet sitesinde yayınladığı kılavuza göre bedelli askerlik hizmeti kapsamında;

a. 2020 yılında müracaat edecek yükümlülerin başvurularını 31 Aralık 2020 saat 18:00’e kadar tamamlamaları gerekmektedir.

b. Başvuru; yükümlülerin yoklamalarını yaptırmalarını, bedelli askerlik tercihinde bulunmalarını ve belirtilen bedelin tercih tarihinden itibaren iki ay içerisinde ödenmesini içermektedir. Bu nedenle yoklamasını yaptırmayanların öncelikle “Askerliğe Elverişlidir” sağlık kararı almış olması gerekmektedir.

c. Fiilî askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmamaktadır.

ç. 2001 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanacaktır. 2020 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecektir.

BEDELLİ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

d. Yükümlülerin yılın ilk yarısı için 30 Haziran 2020 (dahil) saat 18:00’e kadar ödeyecekleri bedel 35.054,64 TL’dir. Yılın ikinci yarısı için ise 01 Temmuz-31 Aralık 2020 (dahil) arasında ödenecek bedel ayrıca duyurulacaktır.

f. Başvuru sayıları Millî Savunma Bakanlığı yetkililerince belirlenecek olup belirlenen sayıdan fazla olması durumunda yararlanacak yükümlüler kura ile belirlenecektir.

BEDELLİ ASKERLİK YERLERİ 2021 YILINDA AÇIKLANACAK

g. Bedelli askerlikten yararlanacak yükümlülerin kimlikleri, celp ve sevk dönemleri ile temel eğitimi yapacakları birlikleri Ocak 2021 ayında e-Devlet ve askerlik şubelerinden duyurulacaktır.

ğ. Bedelli askerliğe başvuracak yükümlülerin; yoklama kaçağı ve bakaya kalmadan, yoklamalarını yaptırmaları ve bedelli askerliği tercih tarihinden itibaren iki aylık süre içerisinde 31 Aralık 2020 saat 18.00’i geçirmemek şartıyla bedeli ödemeleri gerekmektedir. Yükümlülerin hak kaybına uğramamaları için işlemlerini son güne bırakmamaları önem arz etmektedir.

DÖVİZLE ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?

2. Dövizle askerlik hizmeti kapsamında;

a. 2020 yılında müracaat edecek yükümlülerin; uzaktan eğitim programını tamamlamaları, başvuru evrakı ile yurt dışı temsilciliklerimize müracaat ederek hak sahibi olduklarının tespit edilmesi ve belirtilen dövizi ödemeleri gerekmektedir.

b. 30 Haziran 2020’ye (dahil) kadar başvuruda bulunacakların ödeyeceği döviz miktarı 5.261,09 Avro veya karşılığı konvertibl yabancı ülke parasıdır. 01 Temmuz-31 Aralık 2020 (dahil) arasında ödeyecekleri döviz miktarı ayrıca duyurulacaktır.

3. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye askerlik şubelerinden ve https://asal.msb.gov.tr internet adresinden ulaşabilecektir.

4. 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir

Kamu saati sayfamızı sosyal medya üzerinden takip ederek güncel iş ilanları memur ve işçi alım haberlerine herkesten önce ulaşarak bir adım öne geçebilirsiniz.

Kamu Saati Twitter Sayfamızı Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Kamu Saati Facebook Sayfamızı Takip Etmek İçin TIKLAYINIZ

Bu yazının tüm hakları www.kamusaati.com'a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.