AŞIRMA KÜLTÜRÜ


Arif Bük

Arif Bük

Okunma 13 Kasım 2017, 15:54

Kasım ayı başında, Milli Eğitim dergisi editörü olarak Tübitak/ULAKBİM tarafından düzenlenen “Ulusal Akademik Yayın Sempozyumu”na katıldım. Üzerinde  en  çok durulan  konu; intihal yani akademik hırsızlık, başka bir deyişle “başkalarının emek, uğraş vererek ortaya koyduğu bir değeri kendine mal etme, sahiplenme” eylemi.

Aşırma; elbette sadece akademik dünyamızı ilgilendirmiyor. Okumadan  âlim, çalışmadan zengin , hak etmeden hâkim, ...vb. olmayı şiar edinmiş bir toplum olarak aşırmanın en kallavi örneklerini veriyoruz! Kimimiz “aşırmacı akademisyen”, kimimiz “aşırmacı şair/yazar”,  kimimiz “aşırmacı gazeteci”, kimimiz “aşırmacı bürokrat”… say say bitmez. Mesela; devletin bir makamına layık olmayanı atamak veya  layık olmadığı halde o makama  atanmayı istemek “makam aşırmak” değil midir? Birini sırf “bizdendir” diye sahiplenmek “liyakat aşırmak”, işinin gereğini hakkıyla yapmamak  “emek aşırmak”,  dedikodu etmek “huzur aşırmak”,  kopya çekmek “bilgi aşırmak”,  başkalarını taklit etmek ”kişilik aşırmak”, bir eserin aslı dururken  korsanını almak ”te’lif aşırmak”, silah taşımayı önlememek “yaşama hakkını aşırmak”, “zamanı iyi kullanmamak “ömür aşırmak” değil midir? Etik/ahlâki olmayan bir sürü yanlışı yaparak insanlığımızı aşırmıyor muyuz?

Öte yandan, aşırmayı  davranışa dönüştürme, başkasının emeğine yaslanma “patolojik” bir durumdur. Zira başkalarından çalan, bu hâlinin açığa çıkacağı kaygısıyla yaşar ki bu bir hastalıktır. Kendisi olmaktan kaçan, hayatını  başkalarından alıntılar yaparak sürdüren, başka “ben”lerle benlik bulmaya çalışan, yalanlarla dolu, kopyalanmış, nâfile bir ömür sürer. Etik değerleri “kul hakkı” terazisinde tartmadan yapılan terbiyenin/eğitimin, aşırma hastalığını tedavi edemeyeceği aşikardır. Aşırma kültürünü aşındırmak için; “Ben de var onda da olsun, benim değil onun olsun, benim yok ama  onun olsun,  onda yoksa ben de olmasın” diyen muallim gönüllere muhtacız. Öyle ya; Ebubekir Razi’nin dediği gibi” bir dirhem bilgi bin okka terbiyeye muhtaçtır.”
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tahsin - 2 yıl önce
Arif Hocam aşırmaya çokca anlam yüklemişsin. En anlamlısı da devlet kademelerindeki liyakatsız, torpille atamalar olsa gerek... Vebali daha büyük diye düşünüyorum

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber