Şehitlere hakaret eden akademisyen memurluktan atıldı

Skandal bildiride imzası bulunan Anadolu Üniversitesi Araştırma Görevlisi V.T, sosyal medya hesabı üzerinden şehit düzen asker ve polislere hakaret edince memurluktan atıldı.

Şehitlere hakaret eden akademisyen memurluktan atıldı
20 Mayıs 2016 Cuma 16:40

Şehitlere hakaret eden akademiyen, 'Devlet memurluğundan çıkarma cezası' aldı. 

Daha önce akademisyenler skandal bir bildiri yayınlamış ve bazı akademisyenler de bu bildiriye imza atmışlardı. Anadolu Üniversitesi Araştırma Görevlisi V.T'de skandal bildiriye imza atan akademisyenler arasındaydı. Sosyal medya hesabı üzerinden şehit düşen asker ve polislere haret içerikli paylaşıda bulunan V.T'nin cezası memurluktan atılmak oldu.

 Anadolu Üniversitesi Araştırma Görevlisi Toprak, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı hakaret içerikli paylaşımında, "Ben paylaşmaya utanıyorum Dilek'in vurulma anını. Annesinin çığlığı, abisinin sinir krizi? Ve soğukkanlı katillerin tepkisi? Özel harekat polisi, resmi üniformalı seri katildir. Evet, bütün üniformalı polisleri aynı kefeye koyuyorum. Evet, hepsi ölsün hatta gebersin istiyorum. Onlarca yıldır bu zulme rağmen hala istifa etmemiş, lanet olsun dememiş ne kadar polis varsa kuru yaş fark etmez yansın alayı su veren itfaiyenin hortumunu. Varsın iki yaşında çocuğu olsun, varsın nişanlı olsun? Duyarlılığınızı, hümanizminizi halk ölürken gösterin, katiller değil?" ifadelerine yer vermişti.

YÖK'ün kararıyla devlet memurluğundan atıldı!

AÜ Araştırma Görevlisi Toprak hakkında soruşturma başlatan Yükseköğretim Kurulu (YÖK), soruşturma neticesinde Toprak'ın, 'Devlet memurluğundan çıkarma cezası' ile cezalandırıldığı açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama yapan YÖK, şu ifadelere yer verdi:

"Kurulumuzda konuya ilişkin yapılan açıklamalarda sonra, soruşturma dosyasında mevcut bilgi ve belgelerin değerlendirilmesi ve yapılan görüşmeler neticesinde; Arş. Gör. V.T'nin, 20 Aralık 2015 tarihinde facebook sosyal paylaşım sitesindeki; "?Özel harekat polisi, resmi üniformalı seri katildir. Evet, bütün üniformalı polisleri aynı kefeye koyuyorum. Onlarca yıldır bu zulme rağmen hala istifa etmemiş, lanet olsun dememiş ne kadar polis varsa kuru yaş fark etmez yansın alayı su veren itfaiyenin hortumunu. Varsın iki yaşında çocuğu olsun, varsın nişanlı olsun? Duyarlılığınızı, hümanizminizi halk ölürken gösterin, katiller değil" ifadeleri ile kamu görevi yapan adı geçen tarafından kişileri teşvik ve tahrik edici beyanlarda bulunulduğu, adı geçenin bu paylaşımını bilerek, isteyerek yaptığı ve görüşünde ısrar ettiği ve bu paylaşımından dolayı pişman olmadığı, dolayısıyla ilgiliye isnat edilen suçun sabit olduğu anlaşıldığından, adı geçenin söz konusu fiil nedeniyle, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/E maddesinin (a) fıkrasında belirtilen, "İdeolojik ve siyasi, amaçlarla kurumların huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak; boykot, işgal, kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleme, işi yavaşlatma ve grev gibi eylemlere katılmak veya bu amaçlarla toplu olarak göreve gelmemek, bunları tahrik ve teşvik etmek veya yardımda bulunmak" ve aynı maddenin (g) fıkrasında belirtilen "Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak" disiplin suçları kapsamında "Devlet Memurluğundan Çıkarma Cezası" ile cezalandırılması yönündeki üniversite teklifinin kabulünün uygun olacağı ve fiilin niteliği itibari ile aynı kanunun "İyi hal" hükmünün uygulanamayacağı sonuç ve kanaatine varılmıştır."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber