Yıldız Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
12 Ağustos 2017 Cumartesi 15:54

Yıldız Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü 12 Ağustos 2017 tarihli ve 30152 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yıldız Teknik Üniversitesinden:

YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS
EĞİTİM-ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 19/1/2012 tarihli ve 28178 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yıldız Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinin 4 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
a) Akademik takvim: Eğitim-öğretim yılının başlama ve bitiş tarihleri ile ilk kayıt tarihleri, ders kayıt tarihleri, sınav tarihleri ve geçişlere ilişkin başvuru ve değerlendirme tarihlerini içeren takvimi,
b) AKTS: Avrupa Kredi Transfer Sistemini (ECTS),
c) Birim/ilgili birim: Üniversiteye, fakülteye veya yüksekokula bağlı bölümü/programı,
ç) Ders: Öğretim planında yer alan ve haftalık bir program çerçevesinde öğretim elemanı tarafından yürütülen ve elli dakika süren eğitim-öğretim çalışmasını,
d) Fakülte: Üniversiteye bağlı fakülteleri,
e) İlgili kurul: İlgili fakülte/yüksekokul/bölüm kurulunu,
f) İlgili yönetim kurulu: İlgili fakülte/yüksekokul yönetim kurulunu,
g) Öğretim planı: Öğrenim süresince alınması ve başarılması gereken eğitim-öğretim faaliyetlerinin tümünü gösteren planı,
ğ) Ön koşullu ders: Kayıt olunabilmesi için daha önce bir veya birkaç dersin başarılması koşulu aranılan dersi,
h) Rektör: Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörünü,
ı) Rektörlük: Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğünü,
i) Senato: Yıldız Teknik Üniversitesi Senatosunu,
j) Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesini,
k) Üniversite Yönetim Kurulu: Yıldız Teknik Üniversitesi Yönetim Kurulunu,
l) Yarıyıl: Bir akademik yıldaki güz veya bahar dönemini,
m) Yarıyıl süresi: Ders işlemlerinin başladığı tarihten itibaren bütünleme sınavlarının bitimine kadar geçen süreyi,
n) Yüksekokul: Üniversiteye bağlı yüksekokulları,
ifade eder.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 17 nci maddesinin birinci fıkrasının (d) ve (g) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“d) Ek süreler sonunda, birden fazla başarısız dersi kalanların Üniversite ile ilişikleri kesilir.”

“g) Ek sınav hakları sonunda mezuniyeti için kalan ders sayısı altı veya daha fazla olanların Üniversite ile ilişikleri kesilir. Ek sınavların uygulanmasına ilişkin esaslar, Senatoca belirlenir.”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 22 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Bir öğrencinin bitirme çalışması alabilmesi için, öğretim planında yer alan toplam kredinin en az %75’ini karşılayacak sayıda dersten başarılı olması ve AGNO’sunun en az 2.00 olması gerekir.”

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 24 üncü maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 24 – (1) Öğrenci, teorik derslerin en az %70’ine, teorik ders dışındaki her türlü uygulama çalışmasının en az %80’ine devam etmek zorundadır.”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 25 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 25 – (1) Ulusal (Farabi) ve uluslararası değişim programları (Freemover, Erasmus+ ve Mevlâna) çerçevesinde ilgili değişim programları komisyonu ve ilgili yönetim kurulunun izniyle yurt içindeki veya yurt dışındaki üniversitelere öğrenci gönderilebilir, yurt içindeki veya yurt dışındaki üniversitelerden öğrenci kabul edilebilir.

(2) Ulusal ve uluslararası değişim programlarına katılan öğrenciler ile ilgili usul ve esaslar, Senato tarafından belirlenir.”

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) Ders başarı değerlendirmesi, öğrencinin yarıyıl içi çalışmalarından ve yarıyıl sonu sınavından aldığı notlar birlikte bağıl değerlendirme yöntemi kullanılarak yapılır. Bağıl değerlendirme yöntemi, Senato tarafından belirlenen bağıl değerlendirme uygulama esaslarına göre uygulanır.”

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 30 uncu maddesinin ikinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) Bütünleme sınavına girebilmek için öğrencinin, ilgili derslere sınavın yapılacağı eğitim-öğretim yılında kayıt yaptırmış olması ve bu derslere devam zorunluluğunu sağlamış olması gerekir. Bütünleme sınavlarına giremeyen öğrencilere bu sınav için mazeret sınav hakkı verilmez.

b) Öğrenciler koşullu başarılı ve başarısız olduğu (F0 hariç) derslerden bütünleme sınavına girebilir. Bütünleme sınavında alınan not, o dersin yarıyıl sonu sınav notu yerine geçer.”

MADDE 8 – Aynı Yönetmeliğin 31 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 31 – (1) Öğrenci, sınav sonuçlarına, ilan edilmesinin veya akademik takvimde belirtilen sınav not girişlerinin öğrenci otomasyon sistemine girilmesinin son gününden itibaren üç iş günü içerisinde kayıtlı olduğu fakülte dekanlığına bir dilekçeyle başvurarak itiraz edebilir. Fakülte dekanı, maddi bir hata yapılıp yapılmadığının saptanması için sınav kağıdını, ilgili öğretim üyesinin de aralarında bulunduğu üç kişilik bir komisyona inceletir. İlgili yönetim kurulunun, öğrencinin itirazını on iş günü içinde karara bağlaması gerekir.”

MADDE 9 – Bu Yönetmeliğin;
a) 3 üncü ve 4 üncü maddeleri 2018-2019 eğitim-öğretim yılı başında,
b) Diğer maddeleri yayımı tarihinde,
yürürlüğe girer.

MADDE 10 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü yürütür.

Yıldız Teknik Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik için TIKLAYINIZ.


12 Ağustos 2017 tarihli ve 30152 sayılı Resmi Gazete için TIKLAYINIZ.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber