Sağlık meslek liselerinde staj ücretleri için yasal düzenleme

Sağlık meslek liselerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin 11 ve 12'inci sınıflarda beceri eğitimi ve staj görmeleri yanında okullarından mezun olmaları için staj eğitimi görmeleri zorunlu kılınmış ve anılan staj dönemi içerisinde ilgilisine staj yaptığı kurum tarafından staj ücreti ödenmesi hususunda yasal düzenleme yapılmıştır.

Sağlık meslek liselerinde staj ücretleri için yasal düzenleme
17 Ekim 2016 Pazartesi 20:51

Avukat Bilgehan Özdemir,

"Ülkemiz genelinde sağlık elemanlarına duyulan ihtiyaç sebebiyle ülke çapında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak özel sağlık meslek lisesi kurulmasına izin verilmiştir. Yine sonrasında yapılan yasal düzenlemeler ile Özel Sağlık Meslek liselerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin 11 ve 12'inci sınıflarda beceri eğitimi ve staj görmeleri yanında okullarından mezun olmaları için staj eğitimi görmeleri zorunlu kılınmış ve anılan staj dönemi içerisinde ilgilisine staj yaptığı kurum tarafından staj ücreti ödenmesi hususunda yasal düzenleme yapılmıştır. Anılan hususu somutlaştırmak gerekir ise, 3 bin 308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun Ücret ve Sosyal Güvenlik başlıklı 25'inci maddesi gereği aynen 'Aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere ödenecek ücret ve bu ücretlerdeki artışlar; aday çırak veya çırağın velisi ya da vasisi veya kişi reşit ise kendisi; öğrenciler için okul müdürlüğü ile işyeri sahibi arasında Bakanlıkça belirlenen esaslara göre düzenlenecek sözleşme ile tespit edilir.

Özel veya Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Sağlık Meslek Liselerinde staj ücreti verilmesi zorunluluktur.

İşletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran iş yerlerinde yüzde 30'undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15'inden,aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30'undan aşağı ücret ödenemez.' denilmektedir. Gel gelelim ki iş bu yasal düzenleme karşısında özel sağlık meslek lisesi öğrencilerine staj yaptıkları kurumlar herhangi bir ödemede bulunmamaktadırlar. İlgili yasa hükümleri gereği staj ücretini ödemekle yükümlü olan staj yaptığı kurum olması ve yine ilgili 3 bin 308 sayılı yasa kapsamında sayılan Özel Sağlık Meslek lisesi öğrencisi/mezunlarına da staj ücretlerinin ödenmesi yasal bir zorunluluktur." dedi. Özdemir, mağdur öğrencilerin gelerek, kendilerine hukuki yardım isteminde bulunduğunu belirterek "Bu husus sadece Kayseri ile alakalı değil. Türkiye genelinde aynı durumda olan sağlık meslek lisesi öğrencilerinin Sağlık Bakanlığı nezdinde yaptıkları şikayetler neticesinde Sağlık Bakanlığı ilgili kurumlara gönderilmek üzere 10 Ekim 2016 tarihli genelge yayımladı. Genelgede bu mağduriyetlerin bir an evvel giderilmesi hususunda ilgili birimlere gerekli talimatlar verildi. Aynı zamanda yoğun şikayet ve talepler karşısında yine bakanlık yetkilileri tarafından açıklama yapılarak mesleki beceri eğitimi yapan tüm öğrencilere staj ücreti ödenmesi kararının alındığı bildirildi." dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Esin dgrmn - 13 ay önce
MERHABA, BEN ANKARA DA 12. SINIF ÖZEL SAĞLIK MESLEK LİSESİNDE OKUYORUM. BİZ 2 SENEDİR KAMU HASTANELERİNDE STAJ GORMEKTEYİZ. FAKAT 2 SENEDİR HASTANELER BİZE HİÇBİR ŞEKİLDE MAAŞ -YEMEK VERMİYOR. DEVLET ÖĞRENCİLERİNE VERİLİP BİZE VERİLMEMESİ ÇOK KÖTÜ BİR DURUM. EMEGİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ, MAĞDURUZ. LÜTFEN SESİMİZİ DUYUN...SAĞLIK BAKANLİĞİ ÖZEL LİSELERE ÜCRET VERİLECEĞİNİ ONAYLADIĞI HALDE BAZI HASTANELERİN BAŞ HEKİMLİKLERİ VERMEYECEKLERİNİ SÖYLÜYORLAR LÜTFEN BURADAN SESİMİZİ DUYURUN...
Misafir Avatar
avukat - 4 hafta önce @Esin dgrmn
hala staj ücretlerinizi almadıysanız, toplu bir şekilde staj ücretleri için dava açıyoruz siz ve sizin gibi mağdur olan diğer arkadaşların davasınıda açabiliriz.
Misafir Avatar
BALAMİRKHAN - 2 ay önce @Esin dgrmn
PARA VERİP GİTME O ZAMAN ZEKANIN HAKKIYLA SAĞLIK MESLEK KAZANSAYDIN
Avatar
Ebru - 12 ay önce
ÖZEL sağlık meslek lisesi öğrencilerinin hiçbir şeyi haketmediğini ve DEVLET sağlık meslek liselerinin daha beter önüne geçip engel olduğuna düşünüyorum.Sayın;Esin dgrmn...
Avatar
Vedat - 11 ay önce
Lise yıllarında muhasebe bölümü okurken staj yapardık ama kütüphane hükümet konağı para verilmiyordu diğer kurumların parası veriliyordu neden alamıyoruz dilekçede verdik ama bişey çıkmıyor hep sansizmi doğduk
Avatar
sefa y. - 1 yıl önce
sağlık meslek 11, sınıf öğrencisiyim . biliyoruz ki 2016-2017 sezonu 11. sınıf öğrencileri staja çıkmadı . diğer yıllarda okulun 120 aynı devre öğrencisinden ilk yirmiye girenlere ücret ödenmis sizce bize ücret verilir mi cevaplarsanız sevinirim
Avatar
Esra a - 13 ay önce
12. Sınıf sağlık meslek lisesi öğrencisiyim bu yıl staj parası alabilecekmiyim
Misafir Avatar
kerim - 8 ay önce @Esra a
alabilirsiniz
Avatar
elyesa - 12 ay önce
Merhaba,ben Tokat özel erişim sağlık meslek lisesinde 12 sınıf öğrencisiyim staj a başlamadan önce bize hastane tarafından ücretsiz staj yapacağımız ile ilgili bir kağıt imzalattırdılar. Sizce biz bu açıklamadan faydalanabilicekmiyiz? ve geçmiş 11. Sınıf staj paralarımızı alabilicekmiyiz?
sorularımı cevaplarsanız memnun olurum.
Avatar
elyesa - 12 ay önce
Merhaba,ben Tokat özel erişim sağlık meslek lisesinde 12 sınıf öğrencisiyim staj a başlamadan önce bize hastane tarafından ücretsiz staj yapacağımız ile ilgili bir kağıt imzalattırdılar. Sizce biz bu açıklamadan faydalanabilicekmiyiz? ve geçmiş 11. Sınıf staj paralarımızı alabilicekmiyiz?
sorularımı cevaplarsanız memnun olurum.
Avatar
Nuray - 12 ay önce
Emek varsa karşılığı olmalı..
Hemde çocukların motivasyonu düşüyor..

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber