Gediz Nehri'nde insan genetiğini etkileyen kimyasallara rastlandı

Kınacı: "Gediz Nehri'nde yapılan ölçümlerde, insan genetiğini etkileyebilecek kimyasallara rastladık. Biz emniyetli tarafta kalmak için bunu kontrol altına alıyoruz. Kısa vadede insanı etkileyen bir şey değil"

Gediz Nehri'nde insan genetiğini etkileyen kimyasallara rastlandı
24 Ekim 2016 Pazartesi 18:52

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürü Prof. Dr. Cumali Kınacı, Gediz Nehri'nde yapılan ölçümlerde, insan genetiğini etkileyebilecek kimyasallara rastlandığını belirterek, "Az miktarda rastlandı. Biz emniyetli tarafta kalmak için bunu kontrol altına alıyoruz. Kısa vadede insanı etkileyen bir şey değil. Ama uzun vadede mutlaka kontrol altına alınması gerekiyor." diyerek durum hakkında açıklamada bulundu.

Gediz Havzası Nehir Havza Yönetim Planı'nın hazırlanmasını amaçlayan projenin Saruhan Otel'deki toplantısında konuşan Kınacı, Gediz Nehri'ndeki su kalitesinin zaman zaman değiştiğini, 4. sınıf su kalitesi bile olabildiğini bildirdi.

Kınacı, kirliliğin kirletici parametreye göre değiştiğini dile getirerek, "Tarımsal koruma ilaçları, sanayi atıkları, madencilikten kaynaklı atıklar, evsel atıklar var. Bunları kontrol altına almak mümkün. Şu anki yatırımlarla evsel atık sular, kontrol altına alınıyor. Bu konuda önemli gelişmeler kaydedildi. Büyük yerleşimlerimizin bir kısmında önemli miktarda atıksu arıtma tesisi inşa edildi ve işletmeye girdi. Turgutlu ve Manisa'da inşaatlar devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Kemalpaşa Sanayi Bölgesi'nden gelen kirliliğin de oldukça fazla olduğuna dikkati çeken Kınacı;
"Her ne kadar atıksu arıtma tesisleri varsa da bu suyun iyi kalitede akmasını sağlamıyor. Onun için orada birtakım ilave önlemler alınması gerekiyor. Belki sanayi tesislerinin o bölgeden taşınması gündeme gelecek. Gediz Nehri'nde yapılan ölçümlerde insan genetiğini etkileyebilecek kimyasallara rastladık. Az miktarda rastlandı. Biz emniyetli tarafta kalmak için bunu kontrol altına alıyoruz. Kısa vadede insanı etkileyen bir şey değil. Ama uzun vadede mutlaka kontrol altına alınması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Online izleme

Online izleme istasyonları ile sudaki sıcaklık, tuzluluk, toprak, organik karbon, çözülmüş oksijen seviyesi gibi kirlilik etkenlerini ve maddeleri görmelerinin mümkün olduğunu, Gediz'de de 7 nokta ile bunu yapacaklarını bildiren Kınacı,"Bu izleme istasyonlarında su kalitesi sürekli olarak izlenebilecek. Özellikle sıcaklık, tuzluluk, toprak organik karbon, çözülmüş oksijen seviyesi gibi kirlilik etkenlerini ve maddelerini görmemiz mümkün oluyor. 7 tane online izleme noktası olacak. Tesislerin yerleri belirlendi. 2017 içinde kurup işletmeye alacağız. Biz Ankara'dan her yarım saatte bir değişikleri görebileceğiz" diye konuştu.

2020 yılına kadar Gediz Nehri'ndeki su kalitesini sulamaya uygun hale getirmeyi hedeflediklerini kaydeden Kınacı, ancak 2027 yılında Gediz Nehri'ndeki suyun içilebilir duruma gelebileceğini söyledi. Kınacı, "İstenen seviye birinci aşamada sulama suyu kalitesini sağlamak ve ikinci aşamada ise içme suyu kalitesini artırmaktır. 2020'ye kadar sulama suyu kalitesini yaklaşık 300 parametre için sağlamak istiyoruz. Sonrasında ise suyun kalitesini zaman içinde artırarak 1. sınıf içme suyu kalitesine çıkarmayı hedefliyoruz ancak 1. sınıf içme suyu kalitesi 2027'den önce olmaz."

Kınacı'nın konuşmasının ardından havza yönetim planının hazırlanması için sunumlar yapıldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber