TEOG'da iptal edilmesi muhtemel soru belirlendi

TEOG 1. dönem sınavları dün sona erdi. Fen bilimleri testinde bir sorunun hatalı olduğu iddia edildi.

TEOG'da iptal edilmesi muhtemel soru belirlendi
25 Kasım 2016 Cuma 16:49

TEOG birinci dönemin dünkü oturumumundaki sınavlarda soruların müfredata uygun ve kolay olduğunu söyleyen uzmanlar, Fen Bilimleri'nde 'fosfat' yerine 'fosfor' ifadesinin kullanıldığı bir sorunun tartışmaya açık olduğunu ve iptal edilebileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen birinci dönem ortak sınavları dün tamamlandı.

Uzmanlara göre dünkü sınavlar müfredata uygun ve genel olarak kolaydı, öğrenciler ise T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavında çok zorlandılar.

Seçici sorular vardı

Çevre Koleji Fen Bilimleri dersi bölüm başkanları A Kitapçığı'ndaki 1. soruda verilen önermede 'fosfat' yerine 'fosfor' ifadesinin kullanılmasının sorudaki bilgiyi tartışmaya açabileceğini kaydettiler. Aynı soruya dikkat çeken Oğuzkaan Koleji Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, sorunun iptal edilmesinin söz konusu olabileceğini belirtti.

Yılmaz, "Nükleotidin tanımı yetersiz ve eksik kalmış. Nükleotidin yapısı açıklanırken "bir fosfor"dan oluştuğu söylenmiş. Yanlış bir ifade. Bir Nükleotidin yapısında "bir fosfat, bir şeker, bir organik baz" bulunur. Soru eksik ve yetersiz olmasına rağmen öğrencilerin farklı bir cevap verme ihtimali bulunmadığından genelde doğru cevap verilmiştir. MEB'in kazanımları dikkate alındığında soru eksik ve hatalıdır. Sorunun iptal edilmesi söz konusu olabilir" dedi.

Çeldiricileri çok yüksek

Hatice Yılmaz, Fen Bilimleri'nde ayrıca A kitapçığı 5. ve 14. soruların çeldiricileri güçlü, 16. ve 20. soruların hem bilgi hem de anlam ve yorum gerektirdiğinden öğrencileri zorlayabilecek nitelikte olduğunu söyledi.

Nesibe Aydın Okulları bölüm başkanları da A Kitapçığı 5. soruda "sperm ana hücresini, sperm hücresi" olarak düşünen öğrencilerin soruyu hatalı cevaplandırabileceğine dikkat çekti.

Sevinç Eğitim Kurumları ile Doğa Okulları eğitim uzmanları da T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavında A kitapçığındaki 12, 14, 17 ve 19. soruların dikkat gerektiren, ayırt edici nitelikte sorular olduğunu dile getirdi.

Bahçeşehir Okulları Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Ferda Gençel Milli Mücadele Dönemi ile ilgili çıkarılabilecek en kapsamlı sonuç sorusunda, "pek çok sorunla karşılaşılmıştır" seçeneğinin öğrenciler için çeldirici olduğunu, bu soruda durum tespiti değil sonuç arayanların doğru cevaba ulaşabildiğini belirtti.

Bilfen Ortaokulu, Çevre Koleji, Nesibe Aydın Okulları, Bahçeşehir Okulları, Özel Arı Okulları, Fen Bilimleri Eğitim Kurumları, SEV Ortaokulları, Doğa Okulları, Oğuzkaan Koleji, Sevinç Eğitim Kurumları ve Uğur Okulları bölüm başkanlarının sınavla ilgili diğer değerlendirmeleri ise şu şekilde;

''Fen'de çalışan kazandı''

''Fen Bilimleri'de sorular müfredata uygun, net ve anlaşılırdı. "Canlılarda Üreme, Büyüme ve Gelişme" ile "Kuvvet ve Hareket" ünitelerinden 10'ar soru vardı. Sınavda basit makineler ünitesinden kaldıraç sorularına ağırlık verilmiş. Sorular orta güçlükte olup düzenli çalışan, ders kitabını takip eden öğrencilerin rahatlıkla çözebileceği nitelikteydi. Soru ve seçeneklerde yer alan şekiller anlaşılır düzeydeydi. Düzenli çalışan öğrencinin başarılı olabileceği bir sınavdı.''

''Kavramlar öne çıktı

''T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavında sorular kazanımlara ve konulara uygundu. "Bir Kahraman Doğuyor" ünitesinden 6, "Milli Uyanış: Yurdumuzun İşgaline Tepkiler" ünitesinden 12, "Ya İstiklal Ya Ölüm!" ünitesinden de 2 soru geldi. Sınav, kazanımları ve konuları kavrama ve analiz düzeyinde çok iyi sorgulayan sorulardan oluşmakta. Önceki yıllardaki yoğun çelişkili sorular bu yılki sınavda yer almadı. Genel olarak orta seviyede, çok fazla kavram ve kelime bilgisi içeren, hem bilgi hem de yorumlama gerektiren bir sınavdı. Bağımsızlık ve ülke bütünlüğü gibi kavramların sorgulatıldığı sınavda, "Bağımsızlık, topyekün, egemen devlet, diplomatik, siyasi yalnızlık, bölgesellik, hukukun üstünlüğü, toplumsal eşitlik" gibi kavram bilgisine sahip öğrenciler başarılı olacak.''

''İngilizce, orta zorlukta''

''Yabancı Dil'de İngilizce testinde sorular müfredata uygundu. Orta zorlukta olan sorular, öğrencilerin sorumlu olduğu üç üniteden geldi. Sorular kazanımlara göre eşit dağıtılmış ancak yapıları itibariyle dikkat gerektiriyor. Okuduğunu anlama, diyalog, dilbilgisi, Wh-questions (soru kelimeleri) ağırlıklıydı. Öğrencilerin bu sorulara cevap verebilmeleri için soru kelimelerini çok iyi bilmeleri gerekiyordu. A Kitapçığı'ndaki 18, 19 ve 20. soruların öğrencilerin okuduğunu anlama ve olayları sıralayabilmesini gerektirdiğinden zorluk derecesi diğerlerine göre daha yüksek.''

TEOG'daki 'Unutmak' sorusuna MEB'den açıklama geldi.

Haberi görebilmek için TIKLAYINIZ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Öğrenci - 8 ay önce
Türkçede unutmak sorusuna hem A şıkkı hem de D şıkkı kabul edilmeli.Ve matematikte sayı doğrusu sorusu bence müfredat dışı ve o soru da iptal edilmeli.
Misafir Avatar
v - 8 ay önce @Öğrenci
matematikte yaklaşık değer bulup yapıcaksın o soru çıkıyo. türkçe sorusuna katılıyorum
Misafir Avatar
öğrenci 009 - 8 ay önce @Öğrenci
matematikteki sayıo doğrusu sorusu yaklaşık değer bulma sorusudur ve 1. dönem kazanımları içerisindedir
Avatar
teogcukız - 8 ay önce
arkadaşlar türkçedeki unutmak ile alakalı sorunun yanlış olduğunu düşünen bi ben miyim ? Dikkat ederseniz oradaki bir şeyiyapamaz hale gelmek anlamı şu tarz bi cümlede sorulsaydı gitar çalmayı unuttum gibi o zaman doğru cevap A olurdu ama şu an cevap D bence türkçeciler falan yanlış değil diyorlar ancak yorum yapan edebiyat hocalarına bakarsanız hep D diyorlar meb inşAllah bu soruya bi bakar hakkımın yenmesini istemiyorum çünkü bunu hakediyorum eğer kabul etmezlerse de suç onların ve bu durumda söyleyeceğim bi şey varsa o da şu :DOĞRU SÖYLEYENİ DOKUZ KÖYDEN KOVARLAR...
Misafir Avatar
öğretmen - 8 ay önce @teogcukız
Ayrıca iptal edilecek bir diğer soru varsa o da matematikteki sulama sorusudur.Çünkü oran orantı yedinci sınıf kazanımıdır.
Misafir Avatar
şevval - 8 ay önce @teogcukız
ya zaten internette ilk önce D dediler cevabı sonradan güncellendi cevap öğretmenlerin çeliştiği bu soruyu biz nasıl yapabiliriz ?? hak yemeyin bu soru kesinlikle iptal olmalı kitap okuma eylemi zaman geçtikçe unutulamaz!!
Misafir Avatar
teog - 8 ay önce @teogcukız
o türkçe sorusu doğru
Misafir Avatar
teogcu - 8 ay önce @teogcukız
kesinlikle katılıyorum unutmak sorusu iptal olmalı sonuçta kitap okuma yetisini kaybetmiyor sadece yoğunluktan dolayı hatırlayamıyor zaten birçok eğitimci yorum yapmış bu soruyla ilgili onlar da sorunun çelişkili olduğunu düşünüyorlar
Avatar
LÜTFEN İPTAL EDİLMESİ GEREKENLERİ İPTAL EDİNİZ - 8 ay önce
Türkçe dersinden unutmak hititler matematikten sayı doğrusu dinden meyve bahçesi ,tv ekmek uzatma sorusu kesinlikle iptal edilmeli!
Misafir Avatar
.............. - 8 ay önce @LÜTFEN İPTAL EDİLMESİ GEREKENLERİ İPTAL EDİNİZ
oh yanlış yap hemen iptal
Misafir Avatar
necla agar - 8 ay önce @LÜTFEN İPTAL EDİLMESİ GEREKENLERİ İPTAL EDİNİZ
turkce dekı unutmak sorusu matemetık ten yaklasık olarak hangı aralıkta ılmalıdır sorusu dın de meyvebag-hcesı
ıptal edılmelı
Misafir Avatar
a - 8 ay önce @LÜTFEN İPTAL EDİLMESİ GEREKENLERİ İPTAL EDİNİZ
saçmalaa sen yapamadın diye iptal edilemez yapanların hakkını yemeyin
Misafir Avatar
HAYATİ - 8 ay önce @LÜTFEN İPTAL EDİLMESİ GEREKENLERİ İPTAL EDİNİZ
O ZAMAN FULL OLUYORMU
Avatar
Veli - 8 ay önce
Türkce Unutturmak sorusu iptal edilmeli
Misafir Avatar
öğrenci - 8 ay önce @Veli
bncede
Avatar
Gökçe - 8 ay önce
Matematikteki sayı doğrulu soru iptal edilmeli.Diğer sorularda hata yok.
Misafir Avatar
01 - 8 ay önce @Gökçe
evet katılıyorum o soru hatalı
Avatar
fatih - 8 ay önce
hatırlamamak sorusu iptal edilmeli
Avatar
Hakkı Burak GEDİK - 8 ay önce
Türkçe A kitapçığı 1. Soruda çelişki olduğunu dusunuyorum
Misafir Avatar
teogcukız - 8 ay önce @Hakkı Burak GEDİK
Katıldığımı belirtmek isterim ki bir açıklama yaptım yorumlarda okursan sevinirim....
Avatar
Koray - 8 ay önce
Fende değil Türkçede tartışmalı sorular var
Misafir Avatar
imam hatipli teogcu - 8 ay önce @Koray
aynen katılıyorum

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber