Bozdağ; ''HSYK’nın seçim usulünün değiştirilmesi son derce önemli''

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "HSYK'nın mevcut seçim usulüyle bir daha seçime gitmesi Türkiye için son derece yanlış olur, yargımız için yanlış olur, yargıya güven için yanlış olur" şeklinde konuştu.Bozdağ, bu hafta ABD'den 3'ü Adalet Bakanlığı, 1'i Dışişleri Bakanlığı'ndan temsilciden oluşan 4 kişilik heyet geleceği hatırlatmasını yaptı.

Bozdağ;  ''HSYK’nın seçim usulünün değiştirilmesi son derce önemli''
20 Ağustos 2016 Cumartesi 17:19

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa değişikliği hazırlıklarıyla ilgili, "HSYK’nın seçim usulünün değiştirilmesi son derce önemli. HSYK’nın şimdiki usulü ile bir daha seçime gitmesi son derece yanlış olur. Türkiye için yanlış olur, yargı için yanlış olur, yargıya güven için yanlış olur. O nedenle ben siyasi partilerimizin HSYK üyelerinin seçimine dair mevcut usulü değiştirmeleri ve bu konuda uzlaşmayla yeni bir formül bulmaları konusunda herkesin biraz kendine ait görüşleri bir tarafa koyup, doğru olan görüş etrafında birleşmesinde fayda olduğuna inanıyorum. Başka konularda diyelim ihtilaf çıktı anlaşamadılar, ama hiç olmazsa HSYK’ının seçim usulü konusunda bir uslaşmayı yakalamayı beklediğimi ifade etmek isterim" şeklinde açıklama yaptı.
Bakan Bozdağ, AK Parti Yozgat İl Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Alanı'nda düzenlenen Milli İrade Fotoğraf Sergisi'nin açılış törenine iştirak etti. Fotoğraf sergisini gezen Bozdağ, gazetecilerin Anayasa değişikliği konusunda partiler arasında uzlaşma sağlanıp sağlanmadığına dair yönelttiği sorular karşısında uzlaşma komisyonu kurulması konusunda bir mutabakat oluştuğunu ve bu doğrultuda AK Parti, CHP hem de MHP'den birer milletvekilinin katılımı ile bir komisyon oluştuğunu ifade etti.

Bozdağ; "Komisyon, çalışmalarına başladı. Şu ana kadar olumlu bir çalışma izlenimi ortaya çıktı. AK Parti adına katılan arkadaşımızdan aldığımız bilgilere göre de olumlu bir gelişme söz konusu. İnşallah Anayasa'nın tümünde olmasa bile, içerisinde demokrasimiz, hukuk devletimiz Türkiye'mizin bugünü ve geleceği için son derece önemli bazı reformları uzlaşma ile gerçekleştirme imkanı bulacağımıza inanıyorum. Bu komisyondan olumlu sonuçlar çıkacağı beklentisi içerisindeyim."şeklinde konuştu


"Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin kaldırılması konusunda partilerin ortak görüşü var. Seçim beyannamelerinde bunu açık bir şekilde görebiliyoruz. Diğer konularda da kolay uzlaşabileceğimiz alan olduğunu görüyoruz. HSYK'nın seçim usulünün değiştirilmesi son derce önemli. HSYK'nın usulü ile bir daha seçime gitmesi son derece yanlış olur, Türkiye için yanlış olur, yargı için yanlış olur, yargıya güven için yanlış olur. O nedenle ben siyasi partilerimizin HSYK üyelerinin seçimine dair mevcut usulü değiştirmeleri ve bu konuda uzlaşmayla yeni bir formül bulmaları konusunda herkesin biraz kendine ait görüşleri bir tarafa koyup doğru olan görüş etrafında birleşmesinde fayda olduğuna inanıyorum. Çünkü bu teknik bir konu. Yargımızın en üst belirleyici idari organı olan HSYK'nın oluşumunun yargı içerisindeki ayrışmalara, kutuplaşmalara, gruplaşmalara izin vermeyecek bir usulde oluşması son derce önemlidir. Türkiye geçmiş iki seçimde bunun sıkıntılarını yaşadı. Üçüncü bir seçimi yaşamayız ümit ediyorum. Buradan da siyasi partilerimizle, başka konularda diyelim ihtilaf çıktı anlaşamadılar ama hiç olmazsa HSYK'ının seçim usulü konusunda bir uslaşmayı yakalamayı beklediğimizi ifade etmek isterim."dedi

Darbe girişimi talimatının Fetullah Gülen tarafından verildiğinin darbeci bir yarbay tarafından itiraf edildiğinin hatırlatılmasıyla Bakan Bozdağ,sözlerine şu şekilde  devam etti;
"15 Temmuz 2016 darbe girişiminin Fetullah Gülen'in emir ve komutası altında olan, ona bağlı FETÖ örgütü mensuplarınca başlatıldığı ve icra edildiği ve bunun talimatının da Fetullah Gülen tarafından verildiği güneş gibi ortadadır. Güneşin varlığını ispata bir hacet yok, herkes görüyor, herkes biliyor. Bu ifadelerin ortaya çıkması konusunda, zaten bu konuda Türkiye kamuoyunun, bizim herhangi bir tereddütümüz yok. Şu anda Fetullah Gülenin bu darbeyi yaptığına dair, yaptırdığına dair Türkiye'de herhangi bir şüphe yok . Dünya da bunun böyle olduğun biliyor. Bi zde böyle olduğunu biliyoruz. Ancak hukuki açıdan delillerin dosyada olması da önemli. Sadece bir değil, bu konuda onlarca ifade var, deliller var."

Bu hafta ABD'den 3'ü Adalet Bakanlığı, 1'i Dışişleri Bakanlığı'ndan temsilciden oluşan 4 kişilik heyet geleceğini hatırlatan Bozdağ, "Türkiye'de muhataplarıyla bir değerlendirme toplantısı yapacaklar. Türk uzmanlarla Amerikalı uzmanlar bu konuyu enine boyuna değerlendireceklerdir. Son derece önemli. Önümüzdeki hafta ABD Başkan Yardımcı Joe Biden Türkiye'de olacaktır. Biden, görüşmelerinde teröriste başı Fetullah Gülen'in iadesi önemli konulardan biri olacaktır" diyerek sözlerini  sonlandırdı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber