Metin Gündoğdu “Bayraklarımızdaki hilal ve yıldız birdir”

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, TBMM'de Türkmenistan'ın bağımsızlığının ulusal günü ile ilgili güzel bir konuşma gerçekleştirdi. Gündoğdu, Türkmenistan ile Türkiye'nin ulu bir çınarın kolları gibi ve tek millet iki devlet olduğunu ifade etti.

Metin Gündoğdu “Bayraklarımızdaki hilal ve yıldız birdir”
25 Ekim 2016 Salı 17:39

AK Parti Ordu Milletvekili ve Türkiye Türkmenistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Metin Gündoğdu, Türkmenistan’ın bağımsızlığının ulusal günü hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda konuştu.
 
Türkmenistan ile politik ve ticari ilişkilerin artmasının yanı sıra kültürel ve sosyal etkileşime de büyük önem verdiklerini aktaran Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu “Kader birliğimizi ve kardeşliğimizi daha iyi idrak etmemiz için kültürel ve sosyal birliğimiz çok önemli. Tıpkı ulu bir çınarın kolları gibiyiz. Türkmenistan ile tek millet iki devletiz. Bu bilinçle hareket ediyoruz ve birbirimize bu bilinçle bakıyoruz. Biz Anadolu topraklarını yurt edinmişiz, Türkmenistanlı kardeşlerimiz ata topraklarında kalmış. Ama bayraklarımızdaki hilal ve yıldız birdir. Aynı medeniyetin çocuklarından oluşan iki ülkenin arasındaki ilişkilerde daima bu kardeşlik bilinci etkili olmuş ve inşallah bundan sonrada böyle olacaktır. Ülkelerimiz arasındaki ilişki her geçen gün daha da gelişiyor. Kardeşlik bağlarımız kuvvetleniyor. Bu ilişkilerin güçlenmesi her iki ülkeye de stratejik fayda sağlıyor. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbangulu Berdimuhamedov’un karşılıklı ziyaretleri, iki ülke arasındaki pozitif ilişkilerin daha da hızlı gelişmesini sağladı. 2015’in Aralık ayında Sayın Cumhurbaşkanımız ile Türkmenistan’a gerçekleştirdiğimiz resmi ziyarette de bunu yerinde müşahede ettim.” dedi.
 
Türk Firmalarına Büyük İtimat Duyuluyor

Metin Gündoğdu “Ticaret, eğitim, kültür, enerji, inşaat ve ulaştırma alanlarındaki ortaklıklarımız Türkiye ve Türkmenistan için olduğu kadar bölge için de büyük önem taşıyor.  Bu bağlamda mevcut ortaklıklarımızın ötesinde yeni çalışmalar yaparak ticari hacmi arttıracak hamleler yapılıyor. Türkiye ile Tükmenistan, Orta Asya pazarının Orta Doğu ve Avrupa’ya açılması noktasında büyük stratejik öneme sahiptir. Orta Asya’nın Anadolu ve Avrupa’ya açılan kapısının anahtarları bizlerin elinde. Türkmenistan, Modern İpek Yolu Hattı üzerinde olmanın ve doğalgaz kaynaklarının sağladığı avantajları olabildiği kadar iyi kullanmak amacındadır. Bu nokta da ise Türkmenistan’ın en büyük destekçisi Türkiye’dir. Her iki ülkenin çıkarlarının aynı doğrultuda olduğu en yetkili isimler tarafından da kamuoyuna bildirilmiştir. Türk müteahhit firmaları Türkmenistan’da gerçekleştirdiği başarılı projelerle ülkenin kalkınmasına önemli katkı sağlıyor. Türk müteahhitlerinin Orta Asya’da en çok proje üstlendiği ve gerçekleştirdiği ülke Türkmenistan’dır. Türkmen Devleti ve inşaat sektörü, Türk firmalarına büyük itimat duymaktadır. Öyle ki, ülkemizden giden Müteahhitlerin Türkmenistan’da üstlendiği projelerin toplam değeri yaklaşık 47 milyar dolardır. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin büyüklüğü ise 50 milyar dolara ulaştı ve bu rakam sürekli büyüme kaydetmekte. İlahi bir kader olan medeniyet ortaklığımızı çağın gerektirdiği koşullar doğrultusunda diğer alanlarda da sürdürüyoruz.
 
Türkmenistan’ın 15 Temmuz sürecinde de Türkiye’nin yanında olduğunu belirten AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu  sözlerine şöyle devam etti “Sırt sırta verdiğimizde, güçlerimizi birleştirdiğimizde, ilişkilerimizi canlı ve kuvvetli tuttuğumuzda bölgemizin de medeniyet coğrafyamızın da kalkınacağının bilincindeyiz. Coğrafi konumun getirilerini ortak amaçlarımız ve çıkarlarımız doğrultusunda kullanıyor, her geçen gün ilişkilerimizi daha da ileriye taşıyoruz. Kardeş ülke Türkmenistan, 15 Temmuz gecesi ülkemizi işgal etmeye çalışan hain terör örgütüne karşı da net bir duruş sergilemiştir. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbangulu Berdimuhammedov, Türk halkına ve Türkiye'ye desteklerini ifade etmiş, ülkemizde istikrarın tekrar sağlanacağına güveninin tam olduğu bildirmiştir. Samimiyetle, Türkmenistan'ın Türkiye'ye tarihi ve kardeşlik bağlarıyla bağlı olduğunu dile getiren Berdimuhammedov, daima Türk milletinin ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olmuştur.”
 
 
Türkmen Halkı da FETÖ’ye Karşı

Türkiye’nin tavsiyeleri doğrultusunda, 2015 yılında FETÖ okullarına karşı çalışma başlatan Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhammedov, ülkelerindeki 5 FETÖ okulunu kapatarak, terör örgütüne karşı net bir duruş sergilemiştir. Medeniyetimizi canlı tutmamız ve kültürümüzü muhafaza etmemiz için birbirimizle etkileşimi kesmemeli ve kardeşlik bağlarımızı daha da geliştirmeliyiz. Bizler sırtımızı birbirimize dayayarak kuvvetlenmeliyiz. Bizler kuvvetlenelim ki mazlumların sesi olalım. Medeniyet coğrafyamızdaki akrabalarımıza yardım eli uzatabilelim. Çocukların gözlerindeki yaşları silebilelim. Zalimlerin karşısında sesimiz daha da gür çıksın.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber