Teog Sonuçlarına nasıl itiraz edilir? 2016 Teog sınav sonucuna itiraz

Teog 2. Dönem sınavı sonuçları açıklandı. Peki 2016 Teog sınav sonucuna itiraz nasıl yapılır? TEOG YEP puan hesaplama- Teog itiraz dilekçesi hayli fazla eokul üzerinden Teog sınav sonuçlarına itiraz nasıl yapılır ile ilgili detaylar haberimizde.

Teog Sonuçlarına nasıl itiraz edilir? 2016 Teog sınav sonucuna itiraz
09 Haziran 2016 Perşembe 14:10

Yüzbinlerce öğrencinin girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) 2. Dönem Sınav sonuçları açıklandı. Sınavın açıklanmasın sonra kimi öğrenciler sonuçtan memnun kalırken, kimi öğrenci ise sınav sonucunun hatalı olduğunu ve TEOG sonuçlarının iptal edilmesi gerektiğini dile getiriyor. Peki Teog souçlarına nasıl itiraz edilir? Teog sınav sonuçlarına itiraz nereden yapılır? Detaylar haberimizde.

Milli Eğitim Bakanlığı sınav sonuçlarına itirazlar için sonuçların https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden açıklandıktan itibaren en geç 5 beş takvim günü içerisinde yapılabileceğini belirtiyor.

TEOG Sınav Sonucuna nasıl itiraz edilir?

Teog Sınav sonucuna itirazda bulunmak isteyen öğrenci ve veliler, MEB "Kurumsal Tahsilat Programı" veya interaktif bankacılık aracılığıyla 20 TL(KDV Dahil) itiraz ücretini T.C Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden herhangi birine yatırdıktan sonra, öğrencinin T.C kimlik numarası ve nüfus cüzdanının seri numarası ile birlikte http://esinav.meb.gov.tr/ItirazGiris.aspx  sitesine giriş yaparak itirazlarını yapabilecekler.

İtirazda bulunacak öğrenciler yalnızda yukarıda belirtilen modül üzerinden Teog sınav itirazında bulunabilecekler. Adaylar, dilekçe, MEBİM "Alo 147", BİMER ve MEB Bilgi Edinme sayfaları üzerinden  yaptıkları itirazlar dikkate alınmayacak. Ayrıca MEB, itiraz süresi geçtikten sonra yapılan başvuruları kabul etmeyecek. 

 Teog Sınav sonucuna itirazda bulunmak isteyen adaylar Bankaya yatıracakları 20 TL sonrasında aşağıdaki linke tıklayıp Teog Sınav sonucuna itiraz dedebilecekler. 

TEOG Sınav Sonucuna itiraz etmek için TIKLAYINIZ

TEOG sonuçlarının açıklanmasından sonra öğrenciler TEOG puan hesaplama yaparak sonuçlarını karşılaştırmaya çalışıyor.  MEB, TEOG puanını hesaplarken, ağırlıklandırılmış ortak sınav puanına göre hesaplama yapıyor. Öğrencilerin sınavlardan aldığı puanları katsayılar ile çarparak,  Ağırlıklandırılmış Teog Ortak Sınav Puanı elde ediliyor. Peki TEOG sınav puanı hesaplama nasıl oluyor?

AĞIRLIKLANDIRILMIŞ ORTAK SINAV PUANI (AOSP) NE DEMEK?

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl 2 defa yaptığı TEOG sınavlarının puan hesaplamasında ağırlıklandırılmış ortak sınav puanına göre öğrencilerin tam puanını hesaplıyor. TEOG sınavlarında her dersin belli bir katsayı puanı var. Sınava giren öğrenciler, girdikleri derslerin katsayıları ile puanlarını ayrı ayrı çarparak derslerin AOSP puanını hesaplamış oluyor. Daha sonrasında bu puanlar toplanarak, 700 tam puan üzerinden AOSP hesaplanıyor.

TEOG sınavında derslerin katsayıları

Türkçe 4
Matematik 4
Fen Bilgisi ve Teknolojileri 4
T.C İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük 2
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 2
Yabancı Dil 2

Örnek TEOG AOSP hesaplaması

Örneğin bir öğrenci yıl sonunda sınav ortalamaları, Türkçe sınavında 90, Matematik sınavından 90, Fen Bilgisi'nden 80, İnkılap Tarihi'nden 85, Din Kültürü dersinden 95 ve Yabancı Dil Dersinden 80 olsun.

1. Dönem Teog Ortak Sınav Puanı=(((90*4+90*4+80*4+85*2+95*2+80*2)/18)/100)*700 = 606.6667

2. Dönem Teog Ortak Sınav Puanı=(((100*4+100*4+85*4+90*2+95*2+85*2)/18)/100)*700 = 653.3333

Öğrenci ilk dönem ve ikinci dönem puanları bu şekilde olmuş olsun.

Ağırlıklandırılmış Teog Ortak Sınav Puanı =(Birinci Dönem Teog OSP (606.6667) +İkinci Dönem Teog OSP(653.333))/2= 630.0000 

Her dönem için ayrı ayrı bu şekilde puan hesaplanarak, iki dönemde alınan puanların aritmatik ortalaması alınır ve TEOG puanı hesaplanmış olur.

Örnek olarak yapılan hesaplamada öğrencinin AOSP TEOG puanı 630.000 gibi olacaktır.

TEOG YERLEŞTİRMEYE ESAS PUANI HESABI NASIL YAPILIR?

Teog ortak sınav puanın üzerine 6. 7. ve 8. sınıf yıl sonu başarı puanları eklenerek toplamın yarısı alındığında Teog Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) elde edilir.

6. Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 90

7. Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 92

8. Sınıf Yıl Sonu Başarı Puanı = 95

Teog Yerleştirme Puanı = ( 630.00 +90 +92 +95 )/2 = 453.5000

TEOG PUAN HESAPLAMA ROBOTU

TEOG sınavlarında 4 yanlış 1 doğruyu götürmüyor. 

TEOG puan hesaplama işlemleri için öğrencinin hem 6 ve 7. sınıf yıl sonu ortalamalarını hem de TEOG puanlarını iyi bilmek gerekiyor. TEOG puanları hesaplanırken öğrencilerin doğru sayılarına bakılıyor. Öğrencilere her dersten 20 soru soruluyor. Her doğru sorunun cevabı 5 ile çarpılıyor ve öğrencinin o dersten alacağı ders puanı ortaya çıkıyor. Daha sonra her dersin puanları kendi ağırlıkları ile çarpılıyor. Ağırlıklara ekranın biraz üzerindeki Ağırlık Katsayıları tablosundan bakabilrisiniz. 

teog ders ağırlıkları

Toplam ağırlıklar hesaplandıktan sonra 18'e bölünerek adayın ortak sınav puanı ortaya çıkarılıyor. 

ÖRNEK TEOG PUAN HESAPLAMA

Bir öğrenci altı farklı dersin tamamından bütün soruları doğru cevapladığında toplam 120 soruya doğru cevap vermiş oluyor. Bu öğrencinin alacağı puan 700 puandır. Sistem TEOG puan hesaplama işlemi yaparken ders başına şu puanı veriyor. 

Türkçe, Matematik, Fen: 8
İngilizce, İnkılap Tarihi, Din Kültürü: 4

Öğrencinin TEOG puanı hesaplanırken her doğru yukarıdaki sayılarla çarpılıyor. Örneğin öğrenci her dersten birer yanlış yaparsa şöyle bir puan alır: 

Türkçe, Matematik, Fen: 56 Doğru x 8 puan = 448
İngilizce, İnkılap Tarihi, Din Kültürü: 56 Doğru x 4 puan = 456

TEOG Puan Hesaplama Robotuna gitmek için TIKLAYINIZ  


Etiketler; #TEOG

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber