ÖSYM YGS'de iki soruyu iptal etti, 1 sorunun cevap anahtarı değişti, İptal edilen sorular 2016 YGS sonuçlarına nasıl etki edecek?

ÖSYM'nin yaptığı açıklama ile 2016 YGS'de 2 soru iptal edildi 1 sorunun da cevap anahtarı değiştirildi. Peki 2016 YGS'de hangi sorular iptal edildi? Matematik ve Fizik dersinden iptal edilen sorular ile şıkkı değiştirilen sorular 2016 YGS sonuçlarına nasıl etki edecek? ÖSYM'nin YGS iptal mi açıklaması nasıl? 2016 YGS'de cevabı değiştirilen soru hangisi?

ÖSYM YGS'de iki soruyu iptal etti, 1 sorunun cevap anahtarı değişti, İptal edilen sorular 2016 YGS sonuçlarına nasıl etki edecek?
25 Mart 2016 Cuma 00:13

13 Mart 2016 Pazar günü milyonlarca adayın girdiği YGS sonrası hatalı sorular gündemden düşmüyor. YGS'de çıkan kaç soru hatalı? Hatalı sorular iptal edilecek mi? ÖSYM konuya ilişkin açıklama yaptı mı? Tüm bu konulara ilişkin bilgiler haberimizde yer alıyor.

ÖSYM 24 Mart 2016 öğlen saatlerinde yaptığı açıklamada  2016 YGS'de iki sorunun iptal edildiğini bir sorunun da şıklarının hatalı oluğunu belirtti. Ayrıca 2016 YGS sonuçlarının da yarın açıklanacağını belirtti. Günlerce YGS'ye giren öğrenciler hangi sorunun iptal edileceğini, iptal edilen soruların puanlara nasıl yansıyacağını merak etmiş ve bu yönde bir araştırmaya girişmişti. YGS sonuçlarının açıklanmasına ramak kala ÖSYM'den iptal edilen sorularla ilgili açıklama geldi.

ÖSYM 2016 YGS sonuçlarını 25 Mart 2016 tarihinde açıklayacak. Kamu Saati olarak YGS sonuçlarını android uygulamamız üzerinden anında duyuracağız. Siz de android uygulamamızı indirerek sonuçlar açıklandığı an bildirim alabilirsiniz. Kamu Saati Android uygulamasını indirmek için tıklayınız.

ÖSYM 2016 İPTAL EDİLEN SORULAR VE CEVAP ANAHTARI DEĞİŞEN SORU AÇIKLAMASI


ÖSYM'nin 2016 YGS'de iptal edilen sorularla ve cevap anahtarı değişen sorularla ilgili yaptığı açıklama aşağıdadır. Bu açıklamaya göre Matematik testindeki 15. soru ile fizik testindeki 9. soru iptal edilmiş, fizikteki 7. sorunun da cevap anahtarı D olarak değiştirimiş.

"13 Mart 2016'da gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2016-YGS) ait madde analizleri incelendi, cevap anahtarlarının kontrolleri tamamlandı, itirazlar bilimsel açıdan değerlendirildi ve ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından temel soru kitapçığında yer alan temel matematik testindeki 15. soru ile fen bilimleri testindeki 9. sorunun iptal edilmesine, fen bilimleri testindeki 7. sorunun "A" olarak girilmiş cevabının "D" olarak değiştirilmesine karar verildi."

2016 YGS'DE HANGİ SORULAR İPTAL EDİLDİ?

Aşağıda 2016 YGS matematikte ve fizik dersinde iptal edilen sorular ile cevap anahtarı değiştirilen soruları ekledik.

İPTAL EDİLEN MATEMATİK SORUSU

2016 YGS MATEMATİK İPTAL EDİLEN SORU

İPTAL EDİLEN FİZİK SORUSU


iptal edilen fizik sorusu

CEVAP ŞIKKI DEĞİŞTİRİLEN FİZİK SORUSU


CEVABI DEĞİŞTİRİLEN FİZİK SORUSU2016 YGS iptal sorular hangileri? Konuyla ilgili ÖSYM bir açıklama yaptı mı? 2016 YGS Her sene Mart ayında yapılan YGS ile üniversiteye bir adım daha yaklaşan öğrenciler 2016 YGS'de de aynı heyecanı yaşadılar. Ankara patlaması ile buruk bir seviç yaşayan YGS öğrencilerinin gündeminde her sene olduğu gibi bu sene de ÖSYM tarafından soru iptalinin yapılıp yapılmayacağı konusu var. Öğrenciler YGS'den çıkar çıkmaz 2016 YGS'de çıkan sorular hakkında kritik yapıyor ve bu noktada sosyal medyayı özellikle kullanıyor. Sosyal medya üzerinde özellikle Türkçeden ve din kültüründen birkaç sorunun hatalı olduğunu iddia eden gençlere uzmanlar da katıldı.

2016 YGS sınavı iptal edilen sorular ile ilgili ÖSYM net bir açıklama yapmazken ÖSYM'nin 2016 YGS ile ilgili yaptığı tek açıklama, sınavın hemen sonrasında henüz ÖSYM'nin yayımlamadığı 206 YGS sorularını birkaç kişinin sosyal medyaya sızdırması üzerine o kişilerin telif haklarını ihlal ettiği yönünde oldu.

2016 YGS sınav sonuçları 24 Mart Cuma günü açıklanacak. Ancak ÖSYM ygs sonuçlarının açıklanma saatiyle ilgili henüz net bir açıklama yapmadı. ÖSYM YGS sonuçlarını açıklandığı anda bu sayfada da eşzamanlı olarak duyurulacaktır. Dilerseniz android uygulamamızı indirerek sonuçlar açıklandığı an göndereceğimiz bildirimi alarak daha hızlı bilgi edinebilirsiniz. Kamu Saati Android uygulamasını indirmek için tıklayınız.

ÖSYM İPTAL EDİLECEK SORULARLA İLGİLİ ESKİ AÇIKLAMASI


2016 YGS'de itiraz edilen iptal edilmesi istenen YGS sorularıyla ilgili Twitter hesabından bir açıklama yaptı. ÖSYM yaptığı açıklamada itirazların bilim kurulu tarafından incelendiğini YGS'ye giren öğrencilerin müsterih olmalarını istedi. İşte  ÖSYM'nin açıklaması:

İnceleme sonuçları, YGS sınav sonuçlarının açıklanması ile eş zamanlı olarak internet sayfamızdan adaylara duyurulacaktır. Tüm adaylarımız bu konuda müsterih olsun. 2016 YGS sonuçları 25 Mart 2016 tarihinde açıklanacaktır."

2016 YGS İPTAL SORULAR OLURSA PUANLAMA NASIL YAPILIR YGS SONUCUNA NASIL ETKİ EDER? 

ÖSYM'nin 2016 YGS'ye yönelik soru iptali olursa ve bu soru iptali puanlar hesaplanmadan ortaya çıkarsa o sorunun puanı diğer sorulara eşit olarak dağıtılır. Yani varsayalım hatalı olmayan bir soruda öğrenci 1 puan alacakken 1,01 puan gibi bir puan alacak. Eğer 2016 YGS'de soru iptali YGS puanları açıklandıktan sonra olursa ÖSYM geçen seneki gibi puanları yeniden hesaplamayacak. Yani adaylar için herhangi bir değişiklik olmayacak.

YGS BRANŞ UZMANLARI: 2016 YGS HATALI SORULAR VAR

Uzmanlar sınavla ilgili genel olarak kolay yorumunu yaparken 2015 YGS ile karşılaştırıldığında sınavın zorluk derecesinin düşürüldüğünü, ancak din kültürü sorularının beklenenin aksine zor olduğu yorumunu yaptılar. Din külüründe özellikle necasetten taharetli sorunun hatalı olduğunu, iptal edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar Türkçede de basın master kitapçığına göre 28. sorunun iki cevabının olduğunu belittiler.

Felsefe testinde ise master kitapçığa göre 32. soruda doğru yanıt olarak verilen E şıkkının hatalı olduğunu belirten uzmanlar doğru yanıtın B olmaı gerektiğini kanaat getirdiler. 

YGS'de soru iptaliyle ilgili anında bilgilenmek istiyorsanız Kamu Saati android uygulamasını indirerek sorular iptal edildiğinde tarafınıza bildirim atılmasını sağlayabilirsiniz. Kamu Saati Android uygulamasını indirmek için tıklayınız.

İŞTE İPTAL EDİLMESİ GEREKTİĞİ DÜŞÜNÜLEN 2016 YGS SORULARI


Türkçe 28. soru:

ygs türkçe iptal edilen sorular

Felsefe 32. soruFizik 9. Soru

Fizik'te 9. sorunun cevap anahtarının yanlış olduğu iddia ediliyor. Cevabın I ve II olması yani B şıkkı olması gerektiğini söyleniyor.

YGS hatalı Matematik sorusu 15. soru

Denizli'de Ali Kurt Temel Lisesi kurucusu ve öğretmeni Ali Kurt YGS matematikte YGS kitapçığının master kopyasında matematiğin 15. soruda hata olduğunu iddia ediyor. Kümeler sorusunun hatalı olduğunu iddia eden Ali Kurt sorunun iptali için ÖSYM'ye bizzat başvurdu. YGS'de hatalı sorunun çok olduğunu belirten Ali Kurt, yanlışı birçok matematikçinin gördüğünü ancak kendinin bizzat hatalı soru için başvurduğunu belirtti. İşte Ali Kurt'un 2016 YGS hatalı matematik sorusu tahmini:

ygs matematik hatalı soru

Ayrıca 2016 YGS basın kitapçığı 30. Matematik sorusu anlatım eksikliği olması nedeniyle, öğrencilerden farklı seçeneklerde yönelenler olmuştur.

ÖSYM YGS İPTAL EDİLECEĞİ İDDİA EDİLEN SORULARLA İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR?

ÖSYM yetkilileri Twitter hesaplarından daha evvel yaptıkları açıklamada hatalı olduğu düşünülen sorularla ilgili itirazların kendilerine ulaştığını, öğrencilerin müsterih olması gerektiğini belirtti. ÖSYM hatalı soru iddialarıyla ilgili inceleme yapacak ve inceleme sonucunu 2016 YGS sonuçları açıklanırken bildirecek. Bu sebeple ÖSYM YGS sonuçlarının açıklanacağı 25 Mart Cuma'yı hatalı soruların da eğer iptali varsa bildirileceği biliniyor. 

ÖSYM 2015 sonuçlarını 4 günde açıklayacağını belirterek bir rekora imza atmıştı. 4 günde açıklamasının temel nedeni sınav sorularına herhangi bir itirazın olacağı mekanizmanın işlememesiydi. Zira 2015 YGS sorularını basına açıklamamış ve gelebilecek itirazları bertaraf etmişti.

ygs zor muydu

2016 YGS DERS DERS SORU YORUMLARI

 YGS Matematik: Genel olarak soruların kolay olduğunu belirten uzmanlara göre birkaç tane problem sorusu gereğinden fazla uzundu ve okunması oldukça zordu. Öğrencinin hayal gücünü kullanması isteyen problemler soruları oldukça kaliteli ollduğu düşünülüyor. Ayrıca 2016 YGS matematik sorularının 33 tanesini matematik 7 tanesini geometri oluşturdu.

YGS Türkçe:
2015'te oldukç zorlaşırılan Türkçe soruları bu sene geçen seneye oranla nispeten kolay. Artık özellikle paragraf sorularını ALES tarzında yapmak isteyen ÖSYM bu yolda emin adımlarla ilerliyor. Paragraf oluşturma sorularında zorlanan öğrenciler bu tarz soruların ALES'te çıktğını iddia ediyor. Geçen sene çok az çıkan dil bilgisi sorusunu bu sene daha fazla dil bilgisi aldı. 

Coğrafya soruları: 2016 YGS coğrafya soruları beklenenin aksine biraz daha bilgiye dayalı bu sebeple uzmanlara coğrafya ile ilgili daha kaliteli sorular hazırlanabilirdi görüşünde birleşiyor. 

YGS Tarih: Uzmnlar tarih sorularının tam kararında olduğunu belirterek sürpriz bir soru olmadığını ifade ediyor. Bir iki kavramda mesela "sine-i millet" kavramında takılan öğrenciler genel olarak tarih sorularının kolay olduğunu düşünüyor. 

Felsefe soruları: Felsefe sorularının daha seçici olması gerektiğii düşünen uzmanlar bu seneki felsefe sorularının öğrencinin bilişsel öğrenm basamaklarından kavrama basamağı düzeyinde sorular sorulduğunu belirtiyor. 

YGS Fizik: 2016 YGS Master kitapçıkta 9. soruda bir hata olduğunu söyleyen uzmanlar bu soruda doğru cevabın B olması gerektiğini söylüyor.

YGS Kimya: Sadece bir soruda damıtma yerine ayrımsal damıtma denmesinin doğru olacağını belirten uzmanlar soru kalitesinin güzel olduğunu belirtiyor. 

Biyoloji soruları: Biyoloji dersinde müfredat dışında soru sorulmadığını dile getiren uzmanlar bekledikleri soruların çıktığını ifade ediyor.

2016 YGS soruları ile ilgili yorum yapan uzmanlar YGS iptal edildi mi diye soranlara anlam veremediklerini, üç beş soru hatalı diye koca bir sınavın iptal olmasının mümkün olmadığını söylüyor. ÖSYM YGS'deki hatalı soruları tespit edecek ve buna göre hatalı soruları iptal edecektir. Yoksa 2016 YGS iptalmi diye bir şey söz konusu değildir şeklinde yorum yaptı. Ayrıca sınavın genel olarak kolay olduğunu bu sınacın çalışanla çalışmayanı ayırt edebilecek düzeyde olmadığını iddia ettiler.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmet keskin - 2 yıl önce
İptal olan sorular . doğru olarak mi kabul edilecek ??
Misafir Avatar
Hi - 2 yıl önce @İsmet keskin
Iptal olmus 2soru bize puan gelecekmi bos ollnar gore
Misafir Avatar
tuğçe - 2 yıl önce @İsmet keskin
ewet
Misafir Avatar
Hakim - 2 yıl önce @İsmet keskin
Evet dogru sayilacak yanlis sorular.
Misafir Avatar
dfsdffd - 2 yıl önce @İsmet keskin
11 martta sorularımı yayınlamışlar ohaaaa hakkımız mı çalındı şimdi?
Misafir Avatar
Hakim - 2 yıl önce @İsmet keskin
Yani iptal edilen sorular egerki siklamissan sana puan getirir o kadar ama gene haksizlik yapiliyor Sinavin iptal olmasini istiyorum
Misafir Avatar
Hakim - 2 yıl önce @İsmet keskin
Osym nin yaptigi bu gibi hatalarin ogrencilerinide soruda yaniltip ogrencinin yapmama gibi bir durumu oluyor cunku soru yanlsken ogrnci ne kadar o soruyu okursada dogru cvbi bulmaz ondn belki bin kac kisi o sorulri bos brakiyr ogrncilrn hakkna gryrlr
Misafir Avatar
adalet istiyoruzzz. - 2 yıl önce @İsmet keskin
11martta ygs sınav sorular ınternete düştü diye duydum ilkte inanmadım ama son olanlardan sonra sosyal medyada yayıldıgını belitren ösym bunu göz mu yumucak adalet nerde yıllardır calısalım bız emek verelım mıllet hazıra konsun.
Misafir Avatar
aa - 2 yıl önce @İsmet keskin
evet
Avatar
melike - 2 yıl önce
Bencede coğrafyadaki soru hidrografya olmalı çünkü iklim denilirse sorudaki işaretli noktalardaki çöl bölgeleri gerçegini ne yapacaz
Misafir Avatar
Öğrenci - 2 yıl önce @melike
Yer altı su bilimi ne ya anladık iklim yapmışsında git bi hidrografyayı öğren gel zaten ilk yerleşmeler diyor ilk yerleşmeler su kenarlarına yapıldı sorunun iki cevabı bile yok direk cevap hidrografya olması lazım
Misafir Avatar
Ilhan - 2 yıl önce @melike
Hidrografya su bilimi yeralti sulari ama soruda sularla alakali bir sey yok
Misafir Avatar
Caglanur - 2 yıl önce @melike
Bende öyle düşünüyorum büyük ihtimalle şık hatası vardır.
Avatar
magdur - 2 yıl önce
Cografyada 20. Soru iptal edilsin !!!!!!
Misafir Avatar
Öğrenci - 2 yıl önce @magdur
Arkadaşım ilk yerleşmeler diyo bunu tarihte bile görüyoruz suyun olduğu yerlere yerleştiler diye Mezopotamya'nın iklimi yerleşmeye uygun değil ki geniş kapsamlı sorulsun
Misafir Avatar
furkan - 2 yıl önce @magdur
arkadaşım soruda o bölgelerin akarsu veya su kaynakları bakımı açısından söylenseydi hidrografik yapıydı cevap zaten oydu ama sadece geniş kapsamlı sormuş detaya inmek yanlış olur bunu genel itibariyle çoğunluk yanlış yaptı diye düşünüyorum
Avatar
Yaşar AYAZ - 2 yıl önce
9. soru cevabı B olması gerekmiyor. lll. öncül doğruda olabiliyor yanlışta. Kesinlik veya olabilir şeklinde sorulsaydı olurdu.
Misafir Avatar
abdullah - 2 yıl önce @Yaşar AYAZ
fizik 9.soru hatalı deildir her üçü de imkanlı öncullerdir sadece biraz ayrıntı gerekıyor ....asıl hatalı soru iş enerji sorusudur o iptal edilsin
Misafir Avatar
Kemal - 2 yıl önce @Yaşar AYAZ
3. öncül dorğru olarak kabul edilemez ve soruyu sorarken olabilir demediği için herhangi bir olasılık belirtmez yani kesinlik aramaktadır
Avatar
zeynep - 2 yıl önce
Fizikte 3.soru iptal edilsin!!!!!!!!g nin kaç olduğunu vermemiş!!!!!
Avatar
Ara - 2 yıl önce
Türkçe 12. Soru
Misafir Avatar
Şevket Yavuz - 2 yıl önce @Ara
Çok saçma bi sınavdı Bence Felsefe ve din kültürü dersinden denemelerde Hiç yanlış yapmaz iken ygs de toplam 5 doğrum var :/
Avatar
gyfhujk - 2 yıl önce
kessinlikle katılıyorum kesınlık vermemıs o yüzde 3 ü de doğru olmalı
Misafir Avatar
ecem - 2 yıl önce @gyfhujk
Arkadaşlar fizik sorusunda hata yok diyenler sanırım ya hiç soru çözmediler ya da tamamen bencil bir yaklaşım içindeler. Soruda hata olduğu BARİZ. hangisi doğrudur demek kesinlik ister,olabilirlik yok soruda. 3, şıkkın aksini size ispat edebilirim. Nasıl kesin doğru olduğunu anladınız. Maddeler farklı c ler farklı yanı anlayamıyorum.Lütfen herkes dürüstçe yaklaşsın,herkes haklarına sahip çıksın
Avatar
Çağrı Keleş - 2 yıl önce
SORUDA HATA YOK.
KESINLIKLE DOGRUDUR DEMİYOR HATA FELAN YOKTUR III. SEÇENEKTE DOĞRUDUR.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber