2016 EKPSS Tercih işlemleri başladı - 2016 EKPSS-KURA Tercih

2016 EKPSS/KURA İle Engelli Kamu Personeli Yerleştirme 1 işlemi ÖSYM tarafından başlatıldı. Binlerce kamuya atanmak isteneyen engelli vatandaş için MEB, Aile Sosyal ve Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Kamu Hastaneleri kadro açtı. İşte EKPSS tercih işlemi ve merkezi atama kadroları tablo halinde haberimizde.

2016 EKPSS Tercih işlemleri başladı - 2016 EKPSS-KURA Tercih
13 Temmuz 2016 Çarşamba 13:50

Bu yıl EKPSS'ye giren adaylar için tercih işlemleri başladı. Binlerce engelli memur adayının girdiği EKPSS boş kadrolar belli oldu. ÖSYM resmi sitesinden yaptığı açıklama ile EKPSS tercih işlemlerinin 22 Temmuz 2016 tarihine kadar süreceğini açıkladı. Adayların, tercihte bulunabilmesi için 2016-EKPSS'ye girmiş veya kura ile yerleştirme başvurusu yapmış olması gerekiyor.

ÖSYM'nin internet sitesindeki duyuruya göre, "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı" ve "Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca, 2016 EKPSS sonuçları ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacak.

ÖSYM'nin EKPSS Tercihleri ile ilgili yaptığı duyuru şu şekilde;

2016/1 EKPSS/KURA ile Engelli Kamu Personeli Yerleştirme: Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Kadrolarına Yerleştirme Yapmak İçin Adaylardan Tercih Alınması

Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yapılan 2016 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) sonuçları ve kura usulü ile kamu kurum ve kuruluşlarının boş kadrolarına ÖSYM tarafından yerleştirme yapılacaktır.

Adaylar tercihlerini 13-22 Temmuz 2016 tarihleri arasında internet yoluyla ÖSYM’ye gönderebileceklerdir. ÖSYM internet adresinden (www.osym.gov.tr)  tercih gönderme işlemleri 22 Temmuz 2016 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir.

Adayların, tercihte bulunabilmeleri için, 2016-EKPSS’ye girmiş veya 2016-Kura ile yerleştirme için başvuru yapmış olması gerekmektedir. Tercihlerin geçerli olabilmesi içintercihlerin ÖSYM’ye internetle gönderildiği gün itibarıyla, sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur. Tercihlerin internetle ÖSYM’ye gönderildiği gün itibarıyla mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır.

Kuraya, 657sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin 6’ncı fıkrasında belirtilen askerlik şartını taşıyan adaylar başvurabilecektir. (Askerde bulunan adaylar tercihyapabileceklerdir. Ancak, yoklama kaçağı veya bakaya durumda bulunan adayların tercihte bulunmamaları gerekmektedir.)

EKPSS/kuraya; "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun en az % 40 ve üzerinde çalışabilir engelli olanlar başvurabileceklerdir. Sağlık kurulu raporlarında % 40’tan daha az engelli olduğu belirtilen adaylar EKPSS ve kuraya başvuramazlar.

 2016 EKPSS'de;

* ortaöğretim düzeyinde sınava giren; ancak, sınava başvurduğu dönemde ön lisans/lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (2016-EKPSS’ye başvurunun son günü olan 9 Mart 2016 tarihive öncesinde bir ön lisans veya bir lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar),

* ön lisans düzeyinde sınava giren; ancak, sınava başvurduğu dönemde lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (2016-EKPSS’ye başvurunun son günü olan 9 Mart 2016tarihi ve öncesinde bir lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar),

* kura ileyerleştirme için başvuru yapan ancak, 9 Mart 2016 tarihi ve öncesinde almış olduğu ortaöğretim, ön lisans, lisans mezuniyetini bildirmeyen adayların (2016-EKPSS’ye başvurunun son günü olan 9 Mart 2016 tarihi ve öncesinde bir ortaöğretim kurumundan, bir ön lisans programından veya bir lisans programından mezun olanadaylar)

bu tercih işlemlerinde tercih yapmaları sistem tarafından engellenmiştir.
Adayların tercih öncesi Ek'te yer alan 2016 EKPSS/KURA ile Engelli Kamu Personeli Yerleştirme Tercih Kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

2016 EKPSS Tercih TABLO 1 Kadrolar için TIKLAYINIZ

2016 EKPSS Tercih TABLO 2 Kadrolar için TIKLAYINIZ

2016 EKPSS Tercih TABLO 3 Kadrolar için TIKLAYINIZ

2016 EKPSS Tercih TABLO 4 Kadrolar için TIKLAYINIZ

 


EKPSS TERCİH İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber