Aile Hekimliğinde Nöbet Zorunlu Olmayacak

Sağlık-Sen'in Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaret ederek, çalışanların taleplerini iletti.

Aile Hekimliğinde Nöbet Zorunlu Olmayacak
15 Ağustos 2016 Pazartesi 20:37

Sağlık-Sen'in Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaret ederek, çalışanların taleplerini iletti. Memiş, aile hekimlerine getirilen zorunlu nöbet uygulamasından vazgeçilmesi, toplu sözleşme kazanımlarımızdan olan 112 çalışanlarına yemek ücreti ödenmesi konusunun hayata geçmesi, süt iznini döner sermaye kapsamından çıkaran düzenlemenin iptal edilmesi ve sağlık okuryazarlığı konularındaki talepleri dile getiren Genel Başkan, yıpranma payının hayata geçmesi, ek ödemelerin emekliliğe yansıması ve değişik statülerde istihdam edilen bütün sözleşmeli sağlık çalışanlarının kadroya alınmasını istedi. 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, aile hekimlerinin nöbet uygulamasına yönelik dile getirilen talepleri önceden bildiğini ve talepler doğrultusunda aile hekimlerinin nöbet uygulamasının zorunlu olmaktan çıkarılması için bir çalışma yaptıklarını söyledi. 112’lerin yemek parası konusundaki yönetmelik değişikliği için gerekli adımların atıldığını da belirten Bakan Akdağ, bu sorunun çözümü için gerekli olan yönetmelik değişikliğinin önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nın imzasından çıkacağını ifade etti. 

Aile hekimlerine getirilen zorunlu nöbet uygulamasının motivasyon düşürücü başka bir uygulama olduğunu söyleyen Memiş, “Aile hekimliği sisteminin temeli, önleyici sağlık hizmeti sunmaktır. Aile hekimlerimize nöbet zorunluluğu getirmek, hem motivasyonu bozdu hem de sistemin ruhuna aykırı bir uygulama, aile hekimliğine eklenmek istendi. İlla ki nöbet uygulaması olacaksa, hekim ihtiyacının olduğu yerlerde, gönüllülük esasına göre bu yapılabilir. Nöbet zorunlu olmamalı ve zorunlu nöbet uygulamasından vazgeçilmelidir” dedi.Memiş ayrıca, aile hekimliği sisteminin yeniden düzenlenmesi ve bu düzenleme yapılırken sistemin bütün taraflarının bu düzenleme çalışmasına dahil edilmesi ve görüşlerinin alınması gerektiğini ifade etti. 

Metin Memiş ayrıca, 2016-2017 Toplu Sözleşme kazanımlarından olan hayata geçmeyen, 112’lere yemek parası ödemesinin de bir an önce hayata geçmesini, 112 çalışanlarının büyük mağduriyet yaşadığını belirtti.

Yıpranma Payının, sendika olarak alınan sözlerin devamı niteliğinde, toplu sözleşmede de imzalanan protokole dahil edildiğini ancak sonuçlanmayan başka bir talebin olduğunu ifade eden Memiş, yapılacak çalışmanın bütün sağlık çalışanlarının yıpranma payı almasını sağlayacak şekilde yapılması gerektiğini kaydetti. 

Sağlık çalışanlarının büyük bir kısmının kadınlardan oluştuğunu söyleyen Memiş, “Yasal olarak verilen süt izninin çalışılmayan zaman dilimi olarak kabul edilerek döner sermaye kapsamından çıkarılması anlaşılır bir durum değildir. Bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu. 

Sözleşmeli sağlık çalışanlarının kadro beklentisini de dile getiren Genel Başkan Memiş, “Ülke gündemi sebebiyle dile getirilmeyen, ancak bekleyen sorunlardan birisi de kadro bekleyen sözleşmeli çalışan arkadaşlarımız. Taşeron ve 4/C’lilerle ilgili çalışmalar başladı, ancak sonuca ulaşmadı. Bu çalışmalarla birlikte kadro bekleyen 4/B’liler, vekil ebe hemşireler ve kamu dışı aile sağlığı merkezi çalışanlarının kadro beklentisi de karşılanmalı ve yaşanan mağduriyetler giderilmelidir” şeklinde konuştu. 

Sağlık-Sen’in, Sağlık Okur Yazarlığı konusunda en detaylı araştırma yapan tek kurum olduğunu söyleyen Memiş, bu araştırma sonucunu konunun taraflarıyla paylaşıldığını hatırlattı.Sağlık okuryazarlığının sağlık hizmetinden en verimli şekilde faydalanılmayı sağlaması açısından önemli olduğun belirten Memiş, “80 milyona yaklaşan nüfusu ile ülkemiz, sağlık okuryazarlığı konusunda acilen harekete geçmelidir. Bu hem sağlık hizmetlerinin sunumu, hem hasta bazında bu hizmetin alımı, tedavi süreçlerine büyük katkılar sunacaktır. Sağlık-Sen olarak hazırladığımız araştırmanın faydalı olacağına inanıyoruz. Bakanlığımızın da bu konuda ciddi adımları olduğunu biliyoruz. Biz de sendika olarak üzerimize düşeni her zaman yapmaya hazırız.” dedi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sendika olarak sorunların tespiti ve çözüm önerileri konusunda bilimsel çözümler üretmek için Sağlık-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi Enstitüsü (SASAM)’ı kurduğumuzu da hatırlatarak, yapılan araştırmalar ve sonuçlarını Sağlık Bakanlığı ile paylaşıldığını dile getirdi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise konuşmasında, aile hekimlerinin nöbet uygulamasına yönelik dile getirdiğimiz talebimizi önceden bildiğini, aile hekimlerinin nöbet uygulamasının zorunlu olmaktan çıkarılması için bir çalışma yaptıklarını söyledi. 112’lerin yemek parası konusunda da bir çalışma içinde olduklarını belirten Bakan Akdağ,bu sorunun da önümüzdeki günlerde çözüleceğini ifade etti.Diğer taleplerimizi de inceleyeceklerini belirten Bakan Akdağ, kendilerinin de sağlık çalışanlarının sorunlarını çözmek,motivasyonlarını artırmaktan yana olduklarını kaydetti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber