Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına İlişkin Yönetmelik

Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, bugünkü 22 Haziran 2016 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına İlişkin Yönetmelik
22 Haziran 2016 Çarşamba 08:11

Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, bugünkü 22 Haziran 2016 tarihli ve 29750 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

22 Haziran 2016 Çarşamba

Resmi Gazete

YÖNETMELİK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan:

 

BANKALARIN KIYMETLİ MADEN ALIM SATIMINA İLİŞKİN
USUL VE ESASLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

Amaç ve kapsam
MADDE 1 –
(1) Bu Yönetmeliğin amacı, bankaların kıymetli maden alım satımına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

Dayanak
MADDE 2 –
(1) Bu Yönetmelik, 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 57 nci ve 93 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar
MADDE 3 –
(1) Bu Yönetmelikte yer alan;
a) Banka: 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 3 üncü maddesinde tanımlanan bankaları,
b) BİAŞ: Borsa İstanbul Anonim Şirketini,
ifade eder.

Bankaların alım ve satımını yapabilecekleri kıymetli madenler
MADDE 4 –
(1) Bankalar, kıymetli maden borsalarında işlem gören veya standartları ve nitelikleri Hazine Müsteşarlığı veya BİAŞ tarafından belirlenen ya da bu standartlara ve niteliklere uygunluğu bakımından, üretildikleri rafineriler itibarıyla kabul edilebilirlikleri BİAŞ tarafından teyit edilen kıymetli madenler ile Türkiye Büyük Millet Meclisinin 1/8/1951 tarihli ve 1738 sayılı Kararı ile standartları ve nitelikleri belirlenen Cumhuriyet altın sikkeleri ile Cumhuriyet ziynet altınlarının alım ve satımı ile vadeli işlem ve opsiyon borsalarında işlem gören ve standart ve nitelikleri yetkili merciler tarafından belirlenen kıymetli madenleri esas alan sözleşmelerin alım ve satımını yapabilirler.

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik
MADDE 5 –
(1) 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bankaların Kıymetli Maden Alım Satımına ve Alacaklarından Dolayı Edindikleri Emtia ve Gayrimenkullerin Elden Çıkarılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlük
MADDE 6 –
(1) Bu Yönetmelik 1/1/2017 tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme
MADDE 7 –
(1) Bu Yönetmelik hükümlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı yürütür.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber