Sağlık Bakanlığı personel alım ilanı yayımlandı

Sağlık Bakanlığı, bakanlık birimlernde görev yapmak üzere diş hekimi ve eczacı alımı yapacak. Sağlık Bakanlığı personel alımıbaşvuru şartları neler? Personel alımı ne zaman yapılacak?

Sağlık Bakanlığı personel alım ilanı yayımlandı
28 Ocak 2016 Perşembe 13:34

Sağlık Bakanlığı yaptığı bir duyuruyla diş hekimi ve eczacı alacağını bildirdi. Sağlık Bakanlığı diğer bütün alımlarda KPSS puanı ile merkezi atama yöntemiyle alım yaparken bu ilanı için KPSS gibi herhangi bir sınavı şart koşmadan memur alımı yapacak. 

Sağlık Bakanlığı bakanlık bünyesinde çalıştırmak üzere alım yapacağı kadroları Resmî Gazete ilanıyla duyurdu. Açıktan atama usulüyle yapılacak alımlar noter huzurunda çekilece kura ile belirlenecek. Kuraya diş hekimleri, eczacı, doktorlar katılacak. 

Sağlık Bakanlığı personel alımına kimler başvurabilir?

a)Açıktan (ilk defa veya yeniden) atanmak isteyen ve 5371 Sayılı Kanun gereği Devlet Hizmeti Yükümlülüğü bulunmayan uzman tabip ve tabipler,

b)Kamu Kurum ve Kuruluşlarında 657 Sayılı Kanuna tabi Devlet Memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer statülerde görev yapan ve kura son başvuru tarihi itibariyle Devlet Hizmeti Yükümlülüğünü tamamlamış olan uzman tabip ve tabipler,

c)5335 Sayılı Kanun’un 30’uncu maddesi, 30.01.2010 tarihli ve 27478 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5947 Sayılı Kanun’un 18’inci maddesi ile değiştirildiğinden emekli olan uzman tabip ve tabipler,

ç) Kura son başvuru tarihine kadar mezun olmuş diş tabibi ve eczacılar (en geç 05 Şubat 2016 tarihi Cuma günü dâhil) mezun olduklarını gösteren geçici mezuniyet belgesinin fotokopisi veya diplomanın fotokopisini kura başvuru formu ile birlikte göndermeleri gerekmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığının http://sbu2.saglik.gov.tr/drBilgi/ web adresinden hizmet veren diploma tescilleri ile ilgili bilgi bankasında kura son başvuru tarihine kadar başvuru yapılan unvan ve branşta mezuniyetlerinin tescil edildiğine dair kaydı olanların belge göndermelerine gerek yoktur.

d) Uzman (TUTG) ve uzman diş tabibi kadrolarına müracaat edenler için; 05.02.2016 Cuma (dâhil) gününe kadar mezun olunması ve en geç 23 Şubat 2016 Salı tarihine kadar Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından uzmanlık tescillerinin yapılmış olması gerekmektedir.

e)Kamu Kurum ve Kuruluşlarında 657 Sayılı Kanuna tabi Devlet Memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer statülerde görev yapan uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacılar.

Sağlık Bakanlığı ilanına kimler başvuramaz?

a) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’ inci maddesinde belirtilen şartları taşımayanlar,

b) 5434 Sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 40. Maddesinde belirtilen yaş haddini doldurmuş olanlar,

c) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanuna tabi olarak Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlar,

ç) Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda kura son başvuru tarihi itibariyle halen 4924 Sayılı Kanuna göre sözleşmeli olarak çalışanlar,

d) Emekli olan uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacılar,

Bu durumda olanların başvuruları geçersiz sayılacaktır. Başvuruları sehven kabul edilip kura neticesinde herhangi bir tercihine yerleşmiş olsalar bile atamaları yapılmayacak ve/veya atamaları iptal edilecektir.

7-Devlet memurluğundan çekilen ve çekilmiş sayılanların yeniden atanmalarında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 97’nci maddesi dikkate alınır. Bu durumda olanlardan, kura son başvuru tarihi itibari ile engel hallerinin bitimine 1 ay kalmış olanların başvuruları kabul edilecektir.

8-Bu kurada yerleşen kişilerden özel veya kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanların 25 Mart 2016 Cuma tarihine kadar görevlerinden ayrılmaları gerekmektedir. Görevlerinden ayrılmayanların atamaları yapılmayacaktır, yapılmış olsa dahi iptal edilecektir.

9-Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlar kadrolarına yerleşen adayların atamalarının tebligatında adayın başvuruda belirttiği adres esas alınacaktır.

10-Kura sonucu herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşenler kura sonuçlarının ilanından itibaren bir yıl süreyle tekrar kuraya başvuramayacaklardır.

11-Devlet memuru olarak atanabilmek için aranan şartlar ile ilan metninde belirtilen şartlara uymayan adayların başvuruları kabul edilmeyecek; sehven başvuruları kabul edilip kura ile yerleştirilmeleri sonucu atanmaları halinde yapılan atamaları iptal edilecektir.

Başvurular ne zaman yapılacak?

Sağlık Bakanlığı alımına başvurular 28 Ocak 2016 Perşembe gübü başlayacak ve 5 Şubat Cuma günü akşam 6'da sona erecek. 

Başvurular nereden yapılacak?

Başvurular Sağlık Bakanlığı'nın PBS diye isimlendirdiği Personel Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak ve başvuru evrakları 10 Şubat'a kadar teslim edilecek.

Alım sonuçları ne zaman ilan edilecek?

Alım herhangi bir sınav puanı ile olmayacağı için kura yöntemiyle personel alımı yapılacak. Atamaya başvuran adayların kuraları 25 Şubat Perşembe günü noter huzurunda çekilecek ve Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde duyurulacak.

Atama sonrası hangi belgeler istenecek?

1. Adli sicil durumunu belirten bir imzalı dilekçe (beyan usulü),

2. Askerliğe ilişkin herhangi bir sorununun olmadığını belirten dilekçe (Burada çok önemli bir nokta var: BAKAYA olanların atama işlemleri yapılmayacak) (beyan usulü), 

3. Görevini yapmaya engel olabilecek herhangi bir akıl hastalığının bulunmadığını ifade eden dilekçe (beyan usulü), 

4. Son 6 ay içerisinde çekilmiş 6 adet fotoğraf

5. Aday herhangi bir kamu kurumunda daha önce çalışmış ise o kamu kurumundan temin edilecek onaylı bir hizmet cetveli,

6. Mal bildirim formu (internetten temin edilebilir)

6. Herhangi bir kamu kurumunda veya özel sağlık kurumunda sözleşmeli çalışanların kurumlarıyla ilişiklerinin kesildiğini gösteren resmî bir evrak,.

Kuraya katılan ve herhangi bir kadroya atanmaya hak kazanan adaylar kura çekimi sonrası yukarıda belirtilen evrakları Sağlık Bakanlığı'nın merkez birimine veya atamasının yapıldığı Sağlık Bakanlığı'na bağlı kuruluşlara kargo ile veya elden teslim edeceklerdir. Elden teslimde kişinin bizzat kendisi veya NOTER vekaleti verdiği bir kişi teslim edebilir. (Editörün önerisi: Evraklarınızı kargoya verdiğinizde kesinlikle teslim etme taahhütlü bir seçenekle gönderin. Zira kurum kargo ile verilen evrakların teslim edilip edilmemesi hususunda sorumluluk almıyor. Ayrıca evraklarınızın birer nüshasını da aksi bir duruma karşı tedbir olarak saklayabilirsiniz.)

NOT: Atama sonrası evraklar 25 Mart 18.00 'a kadar kurumda olacak şekilde gönderilmelidir. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber