Şubatta atanan aday öğretmenler eğitime hazırlık ödeneğini ne kadar alacak?

Eğitime hazırlık ödeneği öğretmenlere her sene eylül ayı içerisinde eğitim öğretim materyali temin etme, kırtasiye masraflarını yapma amacıyla verilir. Peki Şubat 2016 atamasıyla göreve başlayan öğretmenler ne kadar hazırlık ödeneği alacak? Aday öğretmenler hazırlık ödeneğini ne zaman alacak?

Şubatta atanan aday öğretmenler eğitime hazırlık ödeneğini ne kadar alacak?
11 Mart 2016 Cuma 10:41

Kırtasiye ücreti veya yardımı diye bilinen eğitim öğretime hazırlık ödeneği öğretmenlere eylül ayı içerisinde ödenir. Her toplu sözleşme görüşmelerinde yeniden belirlenen hazırlık ödeneği ağustos ayında yapılan 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde 2016 yılı için 950 TL olarak kabul edilmişti. Öğretmenler hazırlık ödeneği olarak 950 TL aldı. Peki Şubat atamasında ataması yapılan aday öğretmenler ne kadar hazırlık ödeneği alacak? Aday öğretmenler hazırlık ödeneğini ne zaman alacak? 

Stajyer/aday öğretmenler ne kadar hazırlık ödeneği alacak?

 Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği, 657 sayılı Kanunun ek 32. maddesine göre ödenmektedir. Bu madde şu şekildedir:
"Ek Madde 32 - Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil (...) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz."

Bu maddeye ilave olarak okula farklı dönemlerde başlayanlar için alınacak eğitim öğretim ödeneği farklılık göstermektedir. Bu ödeme farklılığı ise 2015 yılı Bütçe Kanununun (K) Cetvelinin "IV-Diğer Ödemeler Kısmının" 5. maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu madde şu şekildedir:

"657 sayılı Kanunun ek 32. maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise yüzde 50'si oranında yapılır."

Şubat 2016'da ataması yapılan aday öğretmenler de 1 Mart itibariyle göreve başlamış sayılacağı için hazırlık ödeneklerini yüzde 50 eksik alacaktır. Yani aday öğretmenler 475 TL hazırlık ödeneği alacaklar.

Aday öğretmenlere hazırlık ödeneği ne zaman verilecek?


Aday öğretmenlere hazırlık ödeneğinin ne zaman verileceği ile ilgili henüz net bir bilgi yoktur ancak ilk dönem yapılan uygulamalara bakılarak hazırlık ödeneğinin 15 gün içerisinde aday öğretmenlerin hesabına yatırılacağı tahmin edilmektedir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber