Şubat'ta atanan öğretmenlere 475 lira ödenek

Milli Eğitim Bakanlığı, Şubat ayında atanan öğretmenlere 475 lira hazırlık ödeneği verileceğini açıkladı.

Şubat'ta atanan öğretmenlere 475 lira ödenek
06 Haziran 2016 Pazartesi 12:17

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan öğretmenlere hazırlık ödeneği müjdesi. MEB, Şubat ayında atanan öğretmenlere 475 lira hazırlık ödeneği verileceğini kaydetti. 

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından aday öğretmenlerin öğretim yılına hazırlık ödeneği almasına ilişkin resmi yazı gönderildi. 2016 yılı Şubat döneminde ataması yapılan aday öğretmenlere, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödenmesi hususunda tereddüde düşülerek gönderilen dilekçeler üzerine açıklama yapan Milli Eğitim Bakanlığı, açıklamasında şunları kaydetti.

"Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir." ve "657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise % 75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise % 50'si oranında yapılır." ifadelerine yer verildi.
 
Yani, Eylül ayında göreve başlayan aday öğretmen, hazırlık ödeneğini tam alacak, Ekim ayında göreve başlayan aday öğretmen yüzde 25 eksik alacak ve Şubat ayında göreve başlayan aday öğretmen de yüzde 50 eksik alacak. Bu nedenle Şubat ayında atanan aday öğretmenlerin alacağı eğitim-öğretime hazırlık ödeneği 475 TL olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı 03.06.2016 tarih ve 6155827 sayılı yazısı ile akıllardaki soru işaretlerini gidermek amacıyla, Şubat ayında atanan aday öğretmenlere hazırlık ödeneğinin 657 sayılı Kanunun ek 32. maddesi uyarınca 2016 yılı Bütçe Kanununun (K) Cetvelinin "IV-Diğer Ödemeler Kısmının" 3. maddesindeki oranlara göre ödeneceğini yetkililere bildirdi.Aday öğretmenlere ödenen Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği, 657 sayılı Kanunun ek 32. maddesine göre ödenmektedir.

657 sayılı Kanunun ek 32. maddesi şu şekildedir:

"Ek Madde 32 - Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil (...) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihteBakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz."

Diğer taraftan, toplu sözleşme ile, ödenecek olan hazırlık ödeneği miktarı 2015 yılı için 950 lira olarak belirlenmiştir. Ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 10 Eylül'den itibaren 950 liraların öğretmenlerin hesabına yatırılmasını istemiştir.
Öğretim yılına hazırlık ödeneği, Eylül'de işe başlayan ile Ekim'de başlayan farklı farklı miktarda verilmektedir. Bu ödeme farklılığı ise 2016 yılı Bütçe Kanununun (K) Cetvelinin "IV-Diğer Ödemeler Kısmının" 3. maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu madde şu şekildedir:
"3- 657 sayılı Kanunun ek 32 nci maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise %50'si oranında yapılır."

2015-2016 eğitim öğretim dönemi, 28 Eylül'de başlamıştır. Bu nedenle Eylül ayında göreve başlayan öğretmen, hazırlık ödeneğini tam alacaktır. Ekim'de başlayacak olan ise yüzde 25 eksik alacaktır. Şubat ayında atanan aday öğretmenler ise yüzde 50 eksik alacaktır. Bu nedenle şubat ayında atanan aday öğretmenlere 475 TL eğitim-öğretime hazırlık ödeneği verilecektir.

Ahmet Kandemir


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber