Samsun'da Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası Çalıştayı düzenleniyor

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Samsun'da Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası Çalıştayı dün yapılan açılış programı ile başladı. Yabancı dil öğretiminin nasıl olması gerektiği ile ilgili görüşlerin yapıldığı çalıştayın 15 Temmuz Cuma günü mesai bitimine kadar devam edeceği bildirildi.

Samsun'da Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası Çalıştayı düzenleniyor
14 Temmuz 2016 Perşembe 12:21

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından ilimizde düzenlenen “Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası Çalıştayı”  13 Temmuz 2016 Çarşamba günü Saat 09:30 da açılış programıyla başladı.

Açılış programına Samsun Valisi İbrahim Şahin ile Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Yusuf Büyük ve Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Dr. Cem Gençoğlu'nun katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Çalışay, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen tarafından yapılan konuşma ile başladı. Esen yaptığı konuşmada; "Yabancı dil öğretiminin tarihi boyunca dilin nasıl öğretileceği daima tartışma konusu olmuştur. Bu sebeple süreç boyunca birçok farklı yöntem geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Dil öğretiminde yöntem, öğrenciyi eğitimin amaçlarına en çabuk ve en güvenilir olarak ulaştıracak olan bir öğretim unsurudur." dedi.

Samsun Zümre ÇAlıştayında yabancı dil ile ilgili 7 başlıkta 1000'e yakın yabancı dil öğretmeninin görüşünün alındığını hatırlatan Esen," "Samsun Zümre Çalıştayında” yabancı dil öğretmenlerimiz; “Yabancı dil öğretiminde uygulanan etkili öğretim yöntem ve teknikleri”, “Yabancı dil öğretiminde ölçme ve değerlendirme”, “Yabancı dil öğretiminde yabancı dil öğretimi” gibi 7 başlıkta 1000’e yakın yabancı dil öğretmeninin görüşleri, tecrübeleri ve önerileri alındı.  “Yabancı Dil Eğitiminde Yol Haritası” gibi bakanlığımız ve eğitim geleceğimiz için önemli olan çalıştaya ev sahipliği yaptığımızdan dolayı çok memnunuz. Çalıştay’ın ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Ben calıştayın ilimizde düzenlenmesinde emeğine geçen Temel Eğitim Genel Müdürümüze, katılımları ile bizleri onurlandıran Müsteşar Yardımcımız Yusuf BÜYÜK Beyefendi ile saygı değer Valimize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyor saygılar sunuyorum" dedi.

Bu çalıştay önümüzdeki hafta daha detaylı bir şekilde gerçekleşecek

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, "Bu çalıştayın ardından önümüzdeki hafta daha detaylı bir çalıştay daha gerçekleştireceğiz. Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Samsun ilinde müfredata yönelik çalışmalarında ilk kalem çizgisini Samsun´dan atıyor. İlklerin şehri olarak Samsun, Türk medeniyetinde ve tarihinde çok önemli bir yere sahip. Bu hareketi Samsun´da gerçekleştirmek bizim için çok önemli bir çerçeve olacak. Önümüzdeki hafta Türkçe ve yabancı dil müfredat çalışmalarını Samsun´dan başlatacağız" şeklinde konuştu.
Müsteşar Yardımcımız Sayın Yusuf BÜYÜK yaptığı konuşmasında,” Çalıştay da hazırlanan bilgiler doneler bizim önümüzü açacak. Biz artık Milli Eğitim Bakanlığı olarak sadece yabancı dil eğitimi konusunda değil bütün dersler konusunda daha iyi nasıl öğretebiliriz daha iyi nasıl eğitebiliriz geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi dünya standartlarında nasıl yetiştirebiliriz bunun azmi ve gayreti içerisindeyiz. Çalıştayın verimli ve başarılı geçmesini temenni ediyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Katılımlarından dolayı Sayın Valimize de teşekkür ediyorum" dedi.

Samsun Valisi Sayın İbrahim ŞAHİN yaptığı konuşmasında, "Dil öğrenmenin zor olduğuna inanıyoruz. Zor olduğuna inanarak öğrenmemeye başlıyoruz. Aslında yabancı dil öğrenmek çok kolay. Biz dili daha yalın, daha sade görmek zorundayız. Bizim ciddi anlamda kendimize sorgulama yapmamız gerekiyor. Nerde hata yapıyoruz. Bunu görmemiz gerekiyor. Arkadaşlar batılı ülkelere gittiğinizde yüzde sekseni akıcı dil kullanmış olmasına rağmen, biz ise yüzde yirmilerdeyiz. Onun için buna biraz daha kafa yormamız gerekiyor.  Kanaatim eğer bir çalışma yapılacaksa mutlak suretle daha küçük yaştaki çocuklara yönelmemiz gerekiyor. Eğer çağdaş, gelişmiş, modern ve demokratik bir ülke olacaksak, bunun yolu, yöntemi mutlak suretle farklı dilleri konuşan bir ülke olmamızla olacaktır" dedi. 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber