Emine Erdoğan: "Öğretmenlik bir memuriyet değil, bir gönül işçiliğidir" 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, okul öncesi eğitim ile ilgili düzenlenen zirvede konuşma yaptı. Emine Erdoğan öğretmenliğin bir memuriyet olmadığını, bir gönül işçiliği olduğunu söyledi.

Emine Erdoğan: "Öğretmenlik bir memuriyet değil, bir gönül işçiliğidir" 
09 Nisan 2016 Cumartesi 15:24

Gelecek Eğitimde derneği tarafından organize edilen zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan bir konuşma gerçekleştirdi. ÖZKUR-BİR, İstanbul MEM ve İhlas Koleji'nin de destek verdiği zirvede konuşan Emine Erdoğan önemli açıklamalar yaptı. 

Emine Erdoğan zirvede yaptığı konuşmada öğretmenlik mesleğinin kutsallığının dikkatine vurgu yaptı. Emine Erdoğan, öğretmenliğin bir gönüş işçiliği olduğunu ve memuriyet olmadığını söyledi. Çocuk yaşta eğitimin önemine dikkat çeken Emine Erdoğan, Aile ortamının ve okul öncesi eğitim kurumlarının hayatın prova alanları olduğunu belirtti. Emine Erdoğan, "Çocuk, onun ihtiyaçlarına duyarlı, onu önemseyen bir ortamda büyüdüğü oranda potansiyelini açığa çıkarabilir. Uzmanlar bir insanın kendine güveninin çocukluk yıllarında çevresine duyduğu güvenle kazanıldığını vurguluyorlar. Bu duygunun sonradan edinilmesi gerçekten çok zor. Güven duygusunun gelişiminde elbette önce ebeveynlerin tutumu büyük önem taşıyor. Çünkü hayata yön veren temel değerler aile ortamında kazanılıyor. Çocuğun burada öğrendiği tüm olumlu ve olumsuz davranışlar hayat boyu kalıcı izler bırakmakta. Aile ve okulun bu anlamda çok iyi bir işbirliği içerisinde olması gerek ki çocuklar ikilemde kalmasın. Aile ortamı ve okul öncesi eğitim kurumları bir anlamda hayatın prova alanlarıdır. Çocuklar temel insani eylemleri; paylaşmayı, dayanışmayı, birlikte yaşamayı buralarda öğrenip benimsiyorlar" dedi.

"Öğretmenlik bir memuriyet değil bir gönül işçiliğidir"

Emine Erdoğan, "Öğretmenlik bir memuriyet değil bir gönül işçiliğidir. Elbette yapılacaklar henüz bitmedi. Bu çalışmaların nihai noktası 4-5 yaşlarında yüzde 100 okullaşmış kaliteli bir okul öncesi eğitim olmalıdır. Devletimizin çalışmaları yanında bu alanda gayret gösteren sivil toplum kuruluşlarımızın varlığı son derece önemlidir. Son 10 yıldır çeşitli vakıf ve derneklerin bu konuda yaptığı çalışmaları teşvik ve himaye etmeye çalışıyorum. '7 çok geç', 'Ana sınıfsız okul kalması' gibi kampanyalar bu alandaki farkındalığı artırmıştır. Yüzlerce okul öncesi eğitim kurumu açıldı. Gerçekten sivil topluma çok önemli vazifeler düşmektedir. Gerek okullarımızın sayılarının gerekse kalitelerinin artırılması noktasında yapabileceklerinin sınırı yoktur" dedi.

ÖZKUR-BİR, İstanbul MEM ve İhlas Koleji'nin desteklediği Okul Öncesi Eğitim Zirvesi'ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ÖZKUR-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Hami Koç, sanatçı Gülben Ergen, TED Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk, şair Hayati İnanç ile eğitim dünyasından pek çok öğretmen ve eğitmen adayı katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber