Bakan İsmet Yılmaz yeni müfredatı açıklıyor - Yeni müfredatta neler var ?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni müfredatı açıklamaya başladı. Peki yeni müfredatta neler var? İşte Bakan Yılmaz'ın yeni müfredat açıklamaları...

Bakan İsmet Yılmaz yeni müfredatı açıklıyor - Yeni müfredatta neler var ?
13 Ocak 2017 Cuma 11:48

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yeni müfradatı 13 Ocak günü yani bugün açıklanacağını duyurmuştu. Bakanlık tarafından güncellenen öğretim programlarını Bakan Yılmaz açıklamaya başladı. Açıklama tamamlana kadar haberimiz güncellenecektir.

İşte Yılmaz'ın yeni müfredat açıklaması

"Kamuoyunun görüşlerine sunulan yeni müfredatla ilgili bu süreçte, programlarla veya ders programları ile ilgili söylenecek bir eleştiri varsa bu dönemde söylenmesini istiyoruz.

Bugünden itibaren bir ay süre ile öğretmenlerimiz, velilerimiz ve bir görüşüm var diyen herkesin görüş ve önerilerini bekliyoruz. Web sayfamızdan yeni müfredata ulaşabilirsiniz. 10 Şubat'a kadar bütün halkımız yeni müfredatla ilgili görüşlerini bize sunmalı"

53 farklı dersle ilgili taslak programlar hazırlanmıştır. 19 farklı ders ilköğretim için, 34 farklı ders ortaöğretim için hazırlanmıştır. Bu taslaklar askıya çıkarılmıştır.

Bu programa 1000'in üzerinde arkadaşımız katıldı. Genel müdürlüklerin koordinatörlüğünde komisyonlar taslak programları hazırladı. Ülke genelinde uzmanlar girdi sağladı. Talim Terbiye Kurulu inceledi ve askı sürecine çıkarıldı.

Taslak programa hazırlanırken, öğretim programlarıyla ilgili çalışmaların başlangıcında üniversite eğitiminde ve günlük hayatında başarılı olmaları için bilgi ve becerileri öncelik edildi.

Dünya ölçeğinde eğitimde başarı göstermiş ülkerin tecrübelerinden faydalanıldı. Bunların ışığında bu taslak program milletimizin görüşlerine açıldı."

Yardımcı kaynak

Önümüzdeki dönemde yardımcı kaynak ve yardımcı dersler konusunda öğretmenlere seneklik sağlayalım. Son olarak ders sayılarını henüz belirlemedik.

Ders saatlerinin arttırılması

Her alan kendi ders saatinin artırılmasını istiyor. Ders saatleri artınca öğretmen sayısının artırılması gerekir. Ders saatini artırmak lazım. Gereksiz konulardan arındırmak lazım. Müfredatın amacı bu olacak. Ders saatinin azaltılması söz konusu değil. İçeriğinin azaltılması daha doğru diye düşünüyorum
İlimden gidilmeyen sonu karanlıktır. Biz İlimi takip edeceğiz.

Kitap yazımları başlayacak

Gelen öneriler tartışılıp incelenecek. Kademeli bir geçiş yapacağız. 10 Şubat'tan 20 Şubat'a kadar Talim terbiye kurulunun onay süreci var ondan sonra kitap yazımlarına başlanacak.

Öğrencilerimizin öğrenmeyi öğrenmesini istiyoruz. Böylece kendine özgüveni gelir ve kendini eleştirebilir.

Bazı ağırlıklı derslerde OECD ülkelerinden daha az der saati işliyoruz. Buna göre düzenleme yapılacak.  Dersler de işlenen konulardan gereksiz bilgiler temizlenecek.

2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren başlayacak

"Eğitime dair güncelleme, yenileştirme ve geliştirme çalışmalarımızın bir sonucu olarak taslak programlarımızı askıya çıkarıyoruz. Taslak program görüşlere sunulmaya ve görüşler doğrultusunda iyileştirmeye hazır hale geldi. Kamuoyunun katkılarını, paydaşlarımızın katkılarını alacağız, ortak aklın süzgecinden geçirerek öğrencilerimizin önüne getireceğiz. 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren de sınıflarımızda öğretmenlerimiz, bu çerçevelere uygun olarak derslerini yürütecekler."

TEOG, YGS veya LYS sınavları

"Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren 1, 5 ve 9. sınıf öğrencilerimiz, yeni hazırlanmış müfredatla eğitime başlayacaklar. Dolayısıyla bu sene ve gelecek sene ve sonraki takip eden sene de değişen müfredattan dolayı TEOG, YGS veya LYS sınavlarında herhangi bir farklılık olmayacaktır."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber