AYM kararını verdi: 'Aday öğretmenler farklı statüde olabilir'

AYM Aday öğretmenlerin asli öğretmenliğe geçişte diğer memurlarla aynı esaslara tabi tutulmamasını anayasaya aykırı bulmadı.

AYM kararını verdi: 'Aday öğretmenler farklı statüde olabilir'
11 Ekim 2015 Pazar 11:12

Anayasa Mahkemesi tarafından görülen bir davada aday öğretmenlerin asli öğretmenliğe geçişinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndan farklı bir mevzuatın uygulanması hükmü değerlendirildi. Yüksek Mahkeme, bu durumu Anayasa'ya aykırı bulmadı. 

Aday öğretmenlerin asli öğretmenliğe geçişinde iki sınav ve performans değerlendirmesine tabi tutularak sürecin işlemesi konusunu değerledniren mahkeme, bu durumun öğretmenlik meslek ilkeleri gereğince uygun olabileceğine, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda geçen hükümlere uygun olmasına gerek bulunmadığına yönelik bir kaar verdi. Karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararında şu ifadeler yer aldı:

"11. Öğretmenlik hizmetinin mesleki bakımdan daha nitelikli kadrolarla ifa edilmesi amacıyla aday öğretmenlerin diğer aday memurluklara nazaran farklı bir adaylık sürecine tabi tutulması kanun koyucunun takdir yetkisi kapsamında olup 1739 sayılı Kanun'un 43. maddesinde aday öğretmenler için öngörülen kuralların uygulanmasına ilişkin olarak 657 sayılı Kanun'un aday memurlukla ilgili hükümlerinin uygulanmayacağına yönelik dava konusu kuralda hukuk devleti ilkesi ile çelişen bir yön bulunmamaktadır.

12. Öte yandan, aday öğretmenler için öngörülen kuralların adil olup olmadığının belirlenmesinde, herhangi bir aday memurluk için öngörülen kurallarla yapılacak kıyaslamanın değil, o kuralların hukuk dünyasında meydana getirdiği etki ve sonuçlarının dikkate alınması gerekmektedir. Bu nedenle, aday öğretmenler için öngörülen kuralların, 657 sayılı Kanun'da aday memurlarla ilgili genel kurallarla karşılaştırılması suretiyle yapılan değerlendirme anayasal denetime esas oluşturmaz.

13. Açıklanan nedenlerle kural, Anayasamın 2. maddesine aykırı değildir. İptal talebinin reddi gerekir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber