Artırımlı ek ders ücretlerine ilişkin Maliye Bakanlığı'nın görüşü!

Maliye Bakanlığı, ek ders ücreti ödemelerini düzenleyen 657 sayılı Kanunun 176. maddesini yorumladı. 

Artırımlı ek ders ücretlerine ilişkin Maliye Bakanlığı'nın görüşü!
23 Nisan 2016 Cumartesi 11:22

Maliye Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı'na görüş vererek, artırımlı ek ders ücretlerinde düzenleme yapılması gerektiğini belirtti. Yapılan düzenlemede örgün ve yaygın eğitim ayırımı yapıldı. Buna göre, özel eğitim öğretmenlerinden örgün eğitimde çalışanlar ek ders ücretlerini artırımlı olarak alıyorken yaygın eğitimde çalışan özel eğitim öğretmenleri ek ders ücretlerini artırımsız olarak alacak. 

Maliye Bakanlığı, ek ders ücreti ödemelerini düzenleyen 657 sayılı Kanunun 176. maddesini yorumladı. 

Maliye Bakanlığı'ndan MEB'e verilen görüşte, örgün eğitim kurumlarındaki özel eğitime muhtaç öğrencilere ders veren öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırımlı olarak ödenmesi ancak yaygın eğitim kurumlarında ders veren öğretmenlerin ek ders ücreti ödemelerinin ise artırımsız ödenmesi gerektiği ifade edildi.

Yani, örgün eğitimdeki özel eğitim öğretmenleri ücretlerini artırımlı alacak, yaygın eğitimdeki özel eğitim öğretmenleri ücretlerini artırımsız olarark alacak.

Bakanlık ayrıca, cezaevlerinde ders vermek üzere görevlendirilen öğretmenlerin de cezaevlerinde görevli öğretmenler gibi ek ders ücretleri artırımlı alması gerektiğine karar verdi.

Ek ders ücreti konusundaki belirlemelere göre;

a-Gündüz öğretimi için, ders saati başına 140 gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı ile bulunacak tutarda ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

b-Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için, 150 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. Öğretmenlerden yüksek lisans yapmış olanlara ek ders ücretleri %5 artırımlı, doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenir.

c-Özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere, yukarıda a ve b sıralarında belirtilen ek ders ücretinin %25 fazlası ödenir.

d-Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere, yukarıda a ve b sıralarında belirtilen ek ders ücretinin %100 fazlası ödenir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber