banner120
Öne Çıkanlar KPSS DHBT sigara fiyatları meb TEOG asli öğretmenliğe geçiş sınavı

19 Mayıs'ta okulda görevli öğretmen ek ders ücreti alabilecek mi?

Perşembe günü kutlanacak 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda okullarda görevli bulunan öğretmen ve idari personel tören ücreti veya ek ders ücreti alabilecek mi?

19 Mayıs'ta okulda görevli öğretmen ek ders ücreti alabilecek mi?
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'na az bir süre kaldı. Perşembe günü kutlanacak 19 Mayıs'da okullarda resmi törenler yapılıyor. Milli Bayramlarda günün anlam ve önemine göre okullarda törenler düzenleniyor. Bu törenlerde görevli olan öğretmenlere nöbet ücreti veya ek ders ücreti veriliyormu en çok merak edilen sorulardan birisi oluyor. 

Peki törenlerde görevli öğretmenler ek ders ücreti veya nöbet ücreti alabiliyor mu?

EĞİTİM, ÖĞRETİM VE BİLİM HİZMET KOLUNA İLİŞKİN TOPLU SÖZLEŞME

Örgün eğitim kurumlarında ek ders ücreti

MADDE 22- (1) Örgün eğitim kurumlarında (mesleki eğitim merkezleri dahil) ders yılı süresi içinde eğitim ve öğretimin fiilen yapıldığı normal çalışma günleri için ilgili mevzuatına göre kendilerine nöbet görevi verilen ve bu görevi de fiilen yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saati ve 2017 yılında ise haftada 3 saati geçmemek üzere ek ders ücreti ödenir. Hükümleri bulunmaktadır.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının "II. Eğitim, Öğretim Ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Hükümler" bölümü "Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller" başlıklı 24. maddesi (1) 01.09.2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar." şeklindedir.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.