Maliye'den 4 C'liye ek ödeme verilecek mi? açıklaması - Kamu Saati
Öne Çıkanlar resmi gazete Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi İstanbul İlköğretim Kurumları 23 Şubat 2017

Maliye'den 4 C'liye ek ödeme verilecek mi? açıklaması

4/C'li personellerden dava açıp kazananlara ek ödeme verilip verilmemesi ile ilgili Maliye Bakanlığı yeni bir görüş açıklandı. Buna göre, 2015 yılında davayı kazanan 4/C'li personele, mahkeme kararlarına göre ek ödeme verilmeyecek.

Maliye Bakanlığının, yeni görüşüne göre Bakanlık mahkeme kararına göre ek ödeme verilmesine olumsuz bakıyor. Bu konuda görüş soran bir kuruma verdiği cevapta, Şanlıurfa İdare Mahkemesinden, mevzuatta olmayan bir ödemenin nasıl verileceği konusunda açıklama istenilmesi tavsiyesinde bulunuldu. Ayrıca, görüş yazısında, Danıştay 12. Dairesinin görüşüne de atıf da bulunulmaktadır.

Bakanlıktan gönderilen cevapta, "Danıştay 12. dairesince, 4/C kapsamında çalıştırılan personelin sözleşmede kararlaştırılmamış olsa dahi "fazla çalışma ücreti" ve "döner sermaye ek ödemeleri"nden yararlanmasına "statü" bağlamında hukuki bir engel bulunmadığı yolunda verilmiş kararlar mevcu ise de, anılan ödemelerin 375 sayılı kanun hükmünde kararnamede öngörülen ek ödemeden amaç ve kapsam bakımından farklı olmaları karşısında bu husus varılan sonucu etkiler nitelikte görülmememiştir." ifadelerine yer verildi.

Açıklanan nedenlerle davalı idare itirarızın kabulüne, "Muğla 2. İdare Mahkemesince tek hakimle verilen 30.03.215 tarhili ve E: 2914/13963, K:2015/40 sayılı kararın yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek nitelikte bulunduğunda, yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne...'' denilmek üzere geçici personel lehine verilen kararın yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi.Anahtar Kelimeler:
MaliyeKadro4 C
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.