Dikkat! Memurların yargı güvencesi kalkıyor!

Yeni düzenlemeler kapsamında devlet memurlarının yargı güvencesi kalkıyor. Artık memurlarda işten atılabilecek. İşte detaylar...

Dikkat! Memurların yargı güvencesi kalkıyor!
20 Haziran 2016 Pazartesi 12:38

Devlet memurlarının yargı güvencesi kalkıyor. Artık memurlarında işten atılabileceği yeni bir düzenleme getiriliyor.

Yeni düzenlemelerle illegal yapılala bağlantısı olan memurlara taviz gösterilmeyecek. İllegal yapılarla bağlantısı olan kişiler memuriyetten atılacak ve bir daha memur olamayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimat verilmiş ve 657 üzerinde çalışmalar başlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "657 değiştirilmediği sürece bu iş çözülmez" dediği 657 Devlet Memurları Kanunu'nda önemli değişiklikler gündemde. Adalet ve İçişleri bakanlıklarınca yürütülen çalışma ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki disiplin hukukuna ilişkin madde yeniden düzenlenirken, memura yönelik yargı güvencesi zırhı kaldırılıyor.
 
Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak düzenleme ile kamuda tespit edilen kriptolar temizlenecek, memuriyetten çıkarılacak. İşte yeni düzenlemelerle 657 Devlet Memurları Kanunu'nun detayları:
 
Milli Güvenlik vurgusu
 
Milli güvenliği tehlikeye sokacak eylem, işlemlerde bulunanın işine son verilecek. Terör örgütü, legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten yapılarla ilişki kuran, eylem birliği içinde olan bir kamu çalışanı kalmayacak. Kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütlere kullandıranlar, propagandasını yapanların işine son verilecek.
 
Memurluk şartları disiplin maddesi 
 
Memurluk şartlarını düzenleyen madde ile disiplin hukukuna ilişkin maddenin yeniden düzenlenmesi öngörülüyor. Buna göre paralel yapı gibi illegal yapılarla ilişkisi olan kişiler kamuda hiçbir görevde yer alamayacak.
 
Dönüşü olmayan ihraç

 
İçişleri Bakanlığı'nca terör bağlantıları tespit edilen ihraç edilecek. İdari yargı kararıyla geri dönüş kapısı kapanacak.
 
İş garantisi devri bitiyor
 

Özel sektörde olduğu gibi işini doğru yapmayanın meslek hayatı bitecek, iş garantisi olmayacak.
 
Terör bağlantısı vurgusu
 
Yasada, terör örgütleri ile bağlantılı kişilerin devlet memuru olmayacağı açıkça ortaya konulacak.
 
Uzmanların özlük hakları iyileştirecek
 
Kamuda uzman kadrosunda çalışan personelin özlük hakları iyileştirilecek.
 
Doğu'ya kıdemli personel
 
Kıdemli personelin az gelişmiş bölgelerde görev yapması teşvik edilecek.

Kaynak: Sabah


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber